W prowadzeniu działalności trzeba zadbać o wiele aspektów. Jednym z nich jest płacenie podatku VAT, który w ramach działalności psychologa bądź psychoterapeuty budzi sporo kontrowersji i wątpliwości. Przepisy podatkowe zmieniają się praktycznie co roku, więc warto trzymać rękę na pulsie. Cześć osób twierdzi, że warto zarejestrować się jako płatnik VAT, ponieważ pozwala to na pełne rozliczenie kosztów prowadzonej działalności. Inni uważają, że to dodatkowy koszt, który obciąża zarówno kieszenie terapeutów, jak i ich klientów. Usługi psychologiczne a VAT – kiedy warto płacić ten podatek? W jaki sposób wpłynie to na Twoją pracę i finanse?
Kiedy psycholog musi płacić VAT?
W zasadzie każdy psycholog, który prowadzi działalność gospodarczą, musi płacić podatek VAT w Polsce, jeśli jego przychody przekroczą określony limit. Obecnie, od 1 stycznia 2023 roku, limit ten wynosi 150 000 zł rocznie. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej zasady.
Jest nim np. psycholog prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (tzw. w skrócie JDG). Może być on zwolniony z płacenia VAT, jeśli jego przychody nie przekroczą 50 000 zł rocznie. Limity te zmieniają się również w przypadku zatrudnienia pracowników lub korzystania usług podwykonawców. Warto w tych przypadkach skonsultować się z księgowym lub doradcą podatkowym, żeby wybrać najkorzystniejszą dla siebie formę rozliczenia.
Które usługi psychologiczne są zwolnione z VAT?
Według interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 czerwca 2022 roku, prowadzenie sesji terapeutycznych, które służą zachowaniu zdrowia psychicznego powinno traktować się jako usługi opieki medycznej, które są zwolnione z VAT-u. Interpretacja odnosi się do przepisu art.43 ust. 1 pkt 19 lit.c i ustawy o tym podatku. Wymieniono w niej zawody związane medycyną, jednak nie ma wśród nich usług psychoterapeuty.
„Wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego związku z leczeniem – nie ma prawa do zastosowania zwolnienia od podatku” – mówi dyrektor KIS. Jednak dodaje, że usługi związane z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem i poprawą zdrowia kwalifikują się do zwolnienia z podatku VAT.
Podstawowe informacje o VAT
Zanim przejdziemy do wad i zalet płacenia VAT w działalności psychologicznej i psychoterapeutycznej, to warto pamiętać, że ostatecznie to klienci ponoszą koszty podatku VAT w formie wyższych – jednak to u Ciebie w cenniku ta cena widnieje, jako wyższa.
Jeśli Twój klient ma działalność, to ten opłacony Vat mu się zwróci, jeśli jest osobą indywidualną, to niestety. Płaci z własnej kieszeni.
Czy warto więc rejestrować się jako płatnik VAT w momencie, kiedy jest on obligatoryjny (i nie przekracza się progu 150 000 rocznego obrotu)?
Wady i zalety płacenia VAT
Decyzja zależy od rodzaju prowadzonej działalności, liczby pacjentów, preferencji podatkowych i dochodów. Jeśli osiągasz niewielki dochód i Twoi klienci to osoby prywatne, możesz zrezygnować z płacenia podatku i zaoszczędzić na kosztach księgowości oraz uniknąć dodatkowych formalności. Jednak jeśli Twoja działalność rozwija się, liczba pacjentów stale wzrasta i wprowadzasz nowe produkty i usługi to może okazać się, że odprowadzanie VAT pozwoli Ci zaoszczędzić na kosztach zakupów i usług niezbędnych w prowadzeniu Twojej działalności.
Usługi psychologiczne a VAT – Zalety płacenia VATu
Podatki ogólnie nie kojarzą się najlepiej, ale mimo wszystko VAT może przynieść Ci korzyści. Zobaczmy jak to wygląda.
- Odliczenie VAT od kosztów prowadzonej działalności.
Oznacza to, że każdy wydatek związany z prowadzeniem praktyki, np. wynajem gabinetu, zakup sprzętu, szkolenia czy opłaty za ubezpieczenie, może zostać pomniejszony o VAT. Przyczyni się to do zwiększenia zysków i oszczędności, a tym samym do rozwoju Twojego biznesu. - Zwiększenie wiarygodności i zaufania klientów.
Wielu klientów biznesowych oczekuje, że specjalista, z którym współpracują, wystawi fakturę VAT, co może wpłynąć na postrzeganie jakości i profesjonalizmu usług. Dzięki temu, mogą uznać Cię za bardziej godnego zaufania. Szczególnie, jeśli masz ofertę dla firm i instytucji. - Współpraca z firmami – jeśli planujesz współpracować z firmami, to płacenie VAT może ułatwić Ci to zadanie.
Firmy chętniej korzystają z usług tych firm, które wystawiają fakturę VAT. Umożliwia im to odliczanie VAT-u. Może być to więc decydujący czynnik, przy podejmowaniu decyzji o współpracy z klientem biznesowym.
Usługi psychologiczne a VAT – Wady płacenia VAT-u
Jedną z głównych wad płacenia podatku VAT jest oczywiście jego wysokość, która wynosi obecnie 23%. Oznacza to, że specjaliści muszą ponosić dodatkowe koszty związane z prowadzeniem działalności, co często prowadzi do zwiększenia cen oferowanych usług.
Kolejną wadą płacenia VAT jest konieczność prowadzenia odpowiedniej dokumentacji i składania deklaracji VAT. Więcej na ten temat pisaliśmy Tutaj. Można je składać co miesiąc lub co kwartał. W obu przypadkach jest to czasochłonne i wymaga dodatkowych umiejętności oraz wiedzy. Oczywiście za odpowiednią opłatą zrobi to dla Ciebie księgowość.
Pojawia się też konieczność znajomości i przestrzegania dodatkowych przepisów podatkowych, które wymagają dbałości o odpowiednie dokumentowanie transakcji, wystawianie faktur VAT, prowadzenie pełnej księgowości i rozliczanie podatku w sposób terminowy. Wymaga to korzystania z dodatkowych usług biura księgowego i łączy ze zwiększeniem kosztów. Jednocześnie co miesiąc musisz płacić dwa podatki (jeśli rozliczasz dochód w cyklu miesięcznym) i mieć na oba zapewnione środki.
Podsumowanie
Twój biznes ma być przede wszystkim rentowny, ale również dawać Ci poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. W przypadku VAT-u dużo zależy od tego jaki charakter ma Twoja działalność i na jaką skalę chcesz działać. I o ile nie przekraczasz progu, kiedy to wyboru nie ma, to warto wybrać takie rozwiązanie, które Ci się najbardziej opłaca w danej chwili. Nasi mniejsi klienci prowadzący klienta indywidualnego zasadniczo nie są zatem Vatowcami.
A Ty jaką prowadzisz działalność? Podziel się swoimi doświadczeniami, może pomogą podjąć decyzję tym, którzy wciąż się wahają.