Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2022

Już dziś wypadają okrągłe, bo już 30, obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Obchody tego dnia mają na celu zwrócić uwagę społeczeństwa na całym świecie na problematykę chorób psychicznych oraz promowanie właściwych postaw wobec osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. W tym roku przebiega pod hasłem „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich, globalnym priorytetem”. Tegoroczny temat skupia się na podkreśleniu dysproporcji jaką jest nierówny dostęp do opieki psychiatrycznej na całym świecie.

Już przed COVID -19 zaburzenia psychiczne dotykały jedną na osiem osób żyjących na świecie i już wtedy usługi, umiejętności i fundusze dostępne na rzecz zdrowia psychicznego były niedostateczne. Pandemia doprowadziła do globalnego kryzysu służby zdrowia, w tym zdrowia psychicznego, a luka w leczeniu chorób psychicznych uległa poszerzeniu.

blank

To wyjątkowy dzień również dla psychologów, psychiatrów i wszystkich osób zajmujących się kwestiami zdrowia psychicznego, aby porozmawiać o swojej pracy i o tym, co jeszcze należy zrobić, by opieka nad zdrowiem psychicznym stała się realna i ogólnodostępna dla ludzi na całym świecie. To czas na zmobilizowanie wysiłków na rzecz wsparcia zdrowia psychicznego. I można dostrzec tą mobilizację gołym okiem!

Hasztag #worldmentalhealthday ma już ponad 1 milion wpisów na Instagramie! Dlaczego jest to istotne? W czasach kiedy nierówności społeczne, stygmatyzacja i dyskryminacja wciąż stanowią barierę i ograniczają dostęp do profesjonalnej opieki, każdy może odegrać istotną rolę w zwiększaniu świadomości na temat profilaktyki zdrowia psychicznego. A kiedy dostrzegamy takich głosów coraz więcej w mediach społecznościowych, które do tej pory rządziły się swoimi prawami i miały służyć pokazywaniu kolorowego, wspaniałego życia bez żadnych problemów, to znak, że coś w naszym społeczeństwie zaczyna „pękać”. Sztuczne podnoszenie wymagań dotyczących zdrowia psychicznego wywołało w ludziach nierealistyczne oczekiwania. Wynikiem tego stało się ukrywanie swoich emocji i udawanie szczęścia, prowadzące do izolowania się przy odczuwaniu smutku, złości i lęku. Efekt? Nie trzeba szukać daleko, wystarczy spojrzeć na zdrowie psychiczne Polaków.

blank

Opublikowane wyniki badania EZOP II przeprowadzonego przez Instytut Psychiatrii i Neurologii z 2021 roku nie pozostawiają złudzeń. Ponad 25% dorosłych na pewnym etapie życia będzie zmagać się z problemami psychicznymi. Jedna czwarta dorosłego społeczeństwa! A na drugim biegunie są jeszcze młodzież i dzieci.

„W tej chwili gabinety psychiatryczne doświadczają szturmu z powodu dramatycznych problemów z zaburzeniami snu, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania i z powodu uzależnień” – mówi dr Michał Feldman, prezes Centrum Terapii Dialog. I z jednej strony jest to ogromny plus, bo rośnie świadomość i ludzie nie chcą żyć zmagając się z lękami i natręctwami. Z drugiej strony mamy 6 tysięcy psychiatrów w Polsce i 10 milionów osób potrzebujących pomocy. Przy takiej skali każdy głos się liczy, niezależnie czy jest to psycholog, trzeźwy alkoholik mówiący głośno o swojej historii czy bliski osoby chorej na zaburzenia odżywiania. Każdy może odegrać swoją rolę w zwiększaniu świadomości, a Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego jest ku temu idealną okazją.  

blank

Jak możesz zaangażować się Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego?

Na oficjalnej stronie World Mental Health Day https://wmhdofficial.com/ jest dostępnych wiele inicjatyw, które zachęcają do bycia częścią globalnej kampanii na rzecz propagowania skutecznych rozwiązań mających na celu poprawę obecnej sytuacji.

Voices that Matter

Inicjatywa, która ma na celu zmobilizowanie osób z branży pomocowej do wypełnienia formularza na stronie, w którym można podzielić się swoim przesłaniem z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2022. Formularz dostępny jest tutaj: https://wmhdofficial.com/engage/.

Kierując się praktycznością zaproponowanych rozwiązań Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego, wybierze te, które będą rozważane na dalszych etapach przyszłych inicjatyw w celu poprawy dobrostanu psychicznego na świecie. Niektóre z nich, zostaną zaprezentowane na stronie internetowej i platformach cyfrowych.

blank

Share your Initiatives

W tym przypadku masz okazję podzielenia się kampanią, wydarzeniem bądź programem, który chcesz zorganizować w ramach obchodów tej globalnej inicjatywy. Możesz również pobrać zestaw narzędzi kampanii WMHD 2022 i dowiedzieć się więcej, jak zorganizować na własną rękę demonstrację wspierającą zdrowie psychiczne.

Najlepsze inicjatywy zostaną udostępnione na oficjalnej stronie Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2022.

Coroczne obchody dnia propagującego zdrowie psychiczne, to dobry moment, aby głośno wypowiedzieć się na temat tego, co należy zrobić oraz, jak poczynić postępy w tej dziedzinie i uczynić zdrowie psychiczne globalnym priorytetem.

blank

Z tej okazji życzymy Ci, aby świadomość Twoich klientów i ich bliskich rosła z dnia na dzień, każda Twoja inicjatywa w kierunku poprawy dobrostanu psychicznego została dostrzeżona i, abyś nie zapomniał/a o sobie i dostrzegał/a wokół siebie jak najwięcej dobrych rzeczy.

Martyna Kunda. Psycholog. Mindness.

Dodaj komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Ewa Goś Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.
     

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.

    blank