Polski Ład 2.0 – Co oznacza dla Psychologów i Psychoterapeutów

Mam wrażenie, że temat Polskiego Ładu zdominował rozmowy i decyzje wielu przedsiębiorców na przełomie 2021 i 2022 roku. Obserwuję, że panuje wśród nas – właścicieli firm duży chaos i lęk: powstało wiele niejasności, niektórzy zamykają działalności, inni zmieniają formy opodatkowania, duża część osób spędza mnóstwo czasu na interpretacji nowych rozwiązań podatkowych.

[Aktualizacjia 1 lipca 2022]

Dlatego postanowiłem napisać ten artykuł. Nie będę tutaj straszyć wzrostem kosztów, skomplikowaniem systemu podatkowego itp. Jak każde rozwiązanie, tak Polski Ład ma swoje plusy i minusy. Postanowiłem Wam rozjaśnić w jak najprostszy sposób, jak Polski Ład wpłynie na działalność właścicieli gabinetów i poradni.

Według wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosza Marczuka, w efekcie wprowadzenia Polskiego Ładu zyskują na nim wszyscy, których dochód nie przekracza 5,8 tys. zł brutto, a dla tych, którzy zarabiają do ok. 13 tys. zł będzie on neutralny.

W tym artykule spisałem najważniejsze dla psychologów i psychoterapeutów zmiany, które weszły w życie wraz z nadejściem stycznia 2022:

Księgowy obliczający składkę ZUS

Zasady ogólne, Skala podatkowa, Podatek liniowy

Zmiana ta dotyczy psychologów i psychoterapeutów rozliczających się na zasadach ogólnych, skali podatkowej i na podatku liniowym. Dotychczas każda comiesięczna wpłata składek zdrowotnych na ZUS była odliczana od podatku. Od 1 lipca 2022 będzie to można zrobić tylko częściowo.

Co ważne składka zdrowotna nie jest już stała, jak do tej pory. Aktualnie jest ona zmienna i wynosi:

 • Dla zasad ogólnych (Książka Przychodów i Rozchodów) i skali podatkowej 9% osiągniętego dochodu.
 • Dla podatku liniowego 4,9% osiągniętego dochodu.

Czyli im więcej zarobimy, tym większą składkę zdrowotną zapłacimy. Jednocześnie składka na ubezpieczenia społecznie pozostaje bez zmian i nadal jest ona stała. Poniżej zamieszczam proste tabelki obrazującą tę kwestię:

Dla zasad ogólnych (Książka Przychodów i rozchodów) i skali podatkowej:

Dochód – Książka Przychodów i Rozchodów / Skala PodatkowaWysokość składki do grudnia 2021Wysokość składki od stycznia 2022
5000 zł381,80 zł 450 zł
10000 zł 381,80 zł 900 zł
20000 zł381,80 zł 1800 zł
Psycholog podczas wyliczeń składki ZUS w kontekście Polskiego Ładu

Wraz z nowymi zmianami dla zasad ogólnych/skali podatkowej wartość podatku PIT została obniżona z 17% do 12%. Jednak przedsiębiorcy rozliczający się w tej formie muszą zapłacić składkę zdrowotną w wysokośc 9% dochodu – czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Jednocześnie nie może on odliczyć tej kwoty od podatku, tak, jak miało to miejsce przed 2022 rokiem. Niech nie zwiedzie Cię obniżona stawka PIT, ponieważ po dodaniu składki zdrowotnej finalnie zapłacisz daninę w wysokości 21% dochodu.

Ponadto – do tej pory wszyscy przedsiębiorcy, którzy rozliczali się w oparciu o zasady ogólne (Książka Przychodów i Rozchodów), pozostawali w pierwszym progu podatkowym, gdy nie przekroczyli 85528zł dochodu w ciągu roku. Wartość podatku PIT w tym progu wynosiła 17% podatku PIT. Jeśli przekraczali tę kwotę, to „wchodzili” na drugi próg podatkowy i tym samym musieli płacić aż 32% podatku PIT.

Od teraz kwota przekroczenia pierwszego progu podatkowego zwiększa się i wynosi 120000 zł dochodu rocznie. W związku z tym można „dłużej” płacić niższy, niższy podatek PIT, który od 1 lipca 2022 wynosi 12%. Zatem ta forma opodadtkowania sprawdzi się, jeśli masz dochód niższy niż 120 000 zł rocznie i prowadzisz jednoosobowy gabinet.

 Dla podatku liniowego:

Wartość podatku liniowego wynosi aktualnie 19%. Do tych 19% należy doliczyć składkę zdrowotną w wysokośc 4,9% dochodu (jednak nie może być ona niższa, niż 270,90 zł). Przedsiębiorca może jednak odliczyć kwotę składki zdrowotnej od podatku – maksymalnie 8700 zł w skali roku. Jednak w tej metodzie rozliczania nie ma progów podatkowych. Oznacza to, że niezależnie ile zarobisz w ciagu roku, zawsze stawka podatkowa będzie taka sama. Opcja ta jest korzystna dla osób, które osiągają dochód wyższy niż 120 000 zł (lub są tego bliskie).

Dochód – Podatek liniowyWysokość składki do grudnia 2021Wysokość składki od lipca 2022
5000 zł 381,80 zł 245 zł
10000 zł 381,80 zł490 zł
20000 zł 381,80 zł980 zł

Podatek liniowy sprawdzi się w poradniach, zwłaszcza w tych, których dochód jest bliski lub większy niż 10 000 zł miesięcznie.

Ryczałt

Psychoterapeuta rozliczający PIT po wejściu Polskiego Ładu w 2022 roku

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami psychologowie i psychoterapeuci (wszyscy, którzy używają kodów PKWiU w dziale dział 86) nie należą już do tzw. „wolnych zawodów” i w związku z obowiązuje ich nowa, niższa stawka podatkowa 14% (niezależnie od tego, czy usługi są świadczone osobiście, czy z pomocą osób zatrudnionych).

Jeśli chodzi o składki na ubezpieczenie zdrowotne – będzie ona wynosiła także 9%. Te 9% będzie obliczane, w zależności od przychodu:

 • Gdy przedsiębiorca osiąga przychód do 60000zł, składka będzie wynosić to 9% od 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (wiem, że brzmi to skomplikowanie, myślę, że tabelka poniżej dużo wyjaśni 😉 )
 • W sytuacji, gdy przychód zawiera się pomiędzy 60000 – 300000zł, składka będzie wynosić 9% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
 • W przypadku, gdy przychód wyniesie powyżej 300000zł, wartością składki będzie 9% z 180% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Stawka składki dla ryczałtu, w odniesieniu do obowiązującego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego na luty 2022, będzie zatem wynosić:

PrzychódDo 60000 złod 60 000 do 300 000 złpowyżej 300 000 zł
Wysokość składki zdrowotnej dla ryczałtu305,45 zł509,08 zł916,35 zł

Od 1 lipca 2022 podatnicy rozliczający się w formie ryczałtu, będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania 50% składki zdrowotnej. Co ważne, będą oni mogli zrobić to także dla składek wpłaconych we wcześniejszych miesiącach – od 1 stycznia 2022 roku.

Spółki

Dotychczas członkowie zarządu i pełnomocnicy spółek nie musieli płacić składek zdrowotnych. Aktualnie wspólnicy spółek komandytowych, właściciel jednoosobowej spółki z o.o., akcjonariusze prostej spółki akcyjnej muszą je płacić. Wartość składki to 9% przeciętnego wynagrodzenia, czyli na dzień dzisiejszy jest to 509,08zł miesięcznie.

Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku

Wraz z nadejściem Polskiego Ładu w styczniu 2022 roku, wielu przedsiębiorców przeszło na ryczałt, w związku z tym, że ta opcja była korzystniejsza w świetle zmian wprowadzonych przez rząd. Jednak wraz z 1 lipca 2022, Polski Ład 2.0 wprowadził ulgi dla Skali podatkowej. Dzięki temu, opcja ta stała się atrakcyjna – także dla osób, które w styczniu dokonały zmiany formy opodatkowania. W związku z tym Polski Ład 2.0 wyszedł naprzeciw przedsiębiorcom, umożliwiając im przejście z ryczałtu i podatku liniowego na skalę podatkową w trakcie roku lub na koniec roku z mocą wsteczną na cały 2022 rok.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku

Dodatkowo podwyższeniu do 30000zł uległa kwota wolna od podatku. Czyli wzrosła ona ponad 3-krotnie! Oznacza to, że jeśli Twój dochód wyniesie mniej niż 30000zł rocznie (ok 2500zł miesięcznie), to nie zapłacisz podatku PIT.

Bez możliwości  amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych

Wszyscy psychologowie, psychoterapeuci i właściciele poradni od 2022 roku nie mogą już odliczać od podatku kosztów amortyzacji lokalu bądź budynku wykorzystywanych w działalności. Uwaga, istnieje wyjątek od tej reguły: wspomniane zapisy nie dotyczą wszystkich lokali nabytych lub wybudowanych przed 1 stycznia 2021. Koszty ich amortyzacji można odpisać od podatku jeszcze do końca 2022 roku.

blank

Ulga na terminal płatniczy

Ulga ta obejmuje psychologów i psychoterapeutów prowadzących działalność opodatkowaną wg skali podatkowej, podatku liniowego oraz ryczałtu.

Od 2022 roku macie możliwość odliczenia 200% kosztów zakupu terminala oraz kosztów związanych z jego obsługą, jednak nie więcej niż 2000 zł.

Limit dla płatności gotówką

Do końca roku 2021 występował limit, zgodnie z którym powyżej 15000zł płatności otrzymanych w gotówce, kolejne kwoty od klientów przyjęte tą drogą nie mogły być wliczone w koszty prowadzenia firmy. Od 2022 roku ten limit zmniejsza się do 8000zł. W związku z tym w przypadku poradni warto rozważyć proponowanie klientom płatności kartą. W przeciwnym wypadku, w efekcie tej zmiany mogą być zmuszone do płacenia większych podatków.

Przedsiębiorca próbujący zrozumieć przepisy Polskiego Ładu

Podsumowanie

Mam nadzieję, że rozjaśniłem Ci tematykę Polskiego Ładu. Mam wrażenie, że wśród wielu osób samo usłyszenie słów „Polski Ład” powoduje przyśpieszenie tętna. Wierzę w to, że lęk ten jest w dużej mierze powiązany z brakiem świadomości, czym Polski Ład dokładnie jest. Dlatego liczę na to, że ten artykuł zmniejszy ten lęk i zrobi przestrzeń na podjęcie przemyślanych decyzji i pozytywnych zmian. Powodzenia!

Więcej informacji o otwieraniu swojej działalności w połączeniu z Polskim Ładem znajdziesz w naszym kursie w formie szkolenia online pt: Twój gabinet – jak otworzyć i rozkręcić gabinet*. To wersja druga. W jednym z 4 paneli księgowa Emilia Witek-Minc – specjalizująca się w branży pomocowej – nagrała cały wykład pod tym kątem. Kurs już wkrótce w stałej sprzedaży.

Chcesz dostać informacji o premierze sprzedaży i tygodniu promocyjnym (150 zł taniej)?

(*osoby, które już kupiły nasz kurs w poprzedniej edycji, będą miały automatycznie podmieniony ten panel)

Radość
.

Dodaj komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Ewa Goś Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.
   

  Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.

  Logo Whatsapp