Urządzamy gabinet terapeutyczny – Wywiad z architektką wnętrz Barbarą Strzębałą

Kobieta na tle ściany z grafitti
Podcast Mindness
Podcast Mindness
Urządzamy gabinet terapeutyczny – Wywiad z architektką wnętrz Barbarą Strzębałą
Loading
/

Architektura i dekorowanie są mi bliskie od zawsze. Doceniam ładny design. Wchodząc do dowolnego wnętrza wsłuchuję się w jego energię, patrzę na meble, kolory. Nie inaczej jest, kiedy odwiedzam Was w gabinetach. Marzy mi się rozwój tematyki urządzania gabinetów w Mindness. Mam już parę pomysłów, jak sprawić, by Wasi klienci czuli to coś wchodząc do gabinetu czy czekając w poczekalni. Ale zacznijmy od podstaw. Spójrzmy na temat okiem profesjonalisty.

Basia jest architektką wnętrz i współwłaścicielką Autorskiego Studia Architektury ASA we Wrocławiu. Jak sama mówi -praca to jej hobby. I choć kiedyś zawód architekta wnętrz nie był tak popularny, dziś jest na niego duże zapotrzebowanie. To dowód na to, że coraz większą uwagę przywiązujemy do tego, co nas otacza.

Gabinet psychoterapeutyczny urządzony w jasnych barwach

Okazuje się, że przedmioty, kolorystyka czy dodatki mają ogromne znaczenie. Wpływają na nasze samopoczucie, budują odpowiedni klimat i atmosferę.

Jeśli szukacie inspiracji na urządzenie własnego gabinetu, w tym podcaście znajdziecie mnóstwo wskazówek. Zapraszam do słuchania. Dodatkowo zachęcam do odwiedzenia kategorii naszego sklepu Wyposażenie gabinetu psychologicznego.  Znajdziesz tam plakaty, zawieszki i inne elementy wyposażenia dla Twojego gabinetu.

 1. O czym rozmawiamy w tym odcinku podcastu:

W wywiadzie Basia opowiada:

 • o tym, jak wygląd wnętrza gabinetu psychoterapeutycznego trzeba dostosować do pacjentów i specjalizacji
 • o znaczeniu odpowiedniej kolorystyki, tkanin i materiałów
 • o tym, czy wnętrze gabinetu psychologa powinno przypominać połączenie domowego zacisza i kawiarni czy gabinet lekarski
 • o odpowiednim doborze dodatków takich jak kwiaty, obrazy, grafiki, zasłony czy świece
 • o tym, jak za pomocą ciepłych kolorów, naturalnych materiałów, miękkich tkanin stworzyć otoczenie dające poczucie bezpieczeństwa
 • o tym, jak za pomocą mebli i sprzętów zaaranżować przestrzeń pasującą zarówno do terapii dorosłych, jak i dzieci
 • o tym, jak zaprojektować poczekalnię, w której klient poczuje się komfortowo i będzie miał zapewnioną dyskrecję
 • o tym, jak dzięki mobilnym elementom i rozkładanym meblom stworzyć przestrzeń odpowiednią zarówno do indywidualnych sesji, jak i terapii grupowej
 • o tym, jak odpowiednie materiały akustyczne pozwalają wygłuszyć gabinet i stworzyć atmosferę dyskrecji
blank

Linki wymienione w wywiadzie:

Jestem bardzo ciekawa, jakie obrazy malują się przed Twoimi oczami po wysłuchaniu tego podcastu. Daj znać w komentarzu.

Mam nadzieję, że wskazówki Basi pomogą Ci urządzić estetyczny i przyjazny gabinet, w którym Twoi klienci poczują się odpowiednio zaopiekowani. Jeśli potrzebujesz indywidualnej konsultacji skontaktuj się z Basią pod nr tel. 602 770 708.

Chcesz opowiedzieć mi historię o rozkręcaniu swojego gabinetu? Napisz do mnie na: agnieszka.gajewska@mindness.pl.

Komentarze
 • To rzadkość, by zobaczyć tak holistyczne podejście do aranżacji wnętrz, zwłaszcza w tak delikatnej i specyficznej przestrzeni jak gabinet terapeutyczny. Warto dodać kilka uwag dotyczących zastosowania mebli w takich pomieszczeniach. Choć o meblach mówiło się tu niewiele, to można podkreślić, że dobór właściwego zestawu mebli może znacząco wpłynąć na komfort pacjenta podczas terapii. Wykorzystanie ergonomicznych krzeseł i stolików może podnieść komfort zarówno pacjenta, jak i terapeuty. Równie istotne jest uwzględnienie różnorodnych potrzeb; dla dzieci przyda się kącik zabaw, który może być zorganizowany wokół niewielkiego, kolorowego stolika, natomiast dla terapii rodzinnej dobrze jest zainwestować w większy, okrągły stół, który ułatwi komunikację między członkami rodziny. Dodatkowo, jeśli chodzi o oświetlenie, istnieje wiele opcji zautomatyzowanych systemów, które można dostosować do różnych scenariuszy terapeutycznych. To może być zwłaszcza przydatne w sesjach z wykorzystaniem różnych metod terapeutycznych, które wymagają zmiany atmosfery w pomieszczeniu. Warto też zauważyć, że istnieje kilka rodzajów aranżacji, od minimalistycznej po boho, które mogą znaleźć zastosowanie w gabinetach terapeutycznych. Każdy z nich może niesie ze sobą inną energię i wpłynąć na klienta w różny sposób. Wybór stylu powinien być więc dobrze przemyślany i dostosowany do specyfiki oferowanych terapii. Aranżacja gabinetu terapeutycznego to temat wielowarstwowy, który zasługuje na całościowe podejście. Wywiad ten świetnie to ilustruje, a ja mam nadzieję, że moje uwagi wniosą dodatkową perspektywę.

Dodaj komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Ewa Goś Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.
   

  Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.

  Logo Whatsapp