Otwarcie własnej poradni psychologicznej to Twoje marzenie? Nie wiesz ile to kosztuje? Jeśli jesteś na etapie gromadzenia informacji na ten temat, to w naszym tekście znajdziesz listę kosztów, jakie trzeba będzie ponieść.
Co Cię kręci?
Pewnie masz już odpowiednie wykształcenie i prowadzisz własny jednoosobowy gabinet. Wiesz już, z czym wiąże się praca na własny rachunek. Widzisz w tym szanse na rozwój i powiedz szczerze: biznes trochę Cię kręci? Więc wraz z koleżanką chcesz otworzyć coś większego. Sprawdźmy, na co potrzebujesz funduszy, aby otworzyć centrum psychoterapii.
Zapotrzebowanie na usługi pomocowe nieustannie rośnie. To jeden z powodów, dla których wiele osób kończących studia psychologiczne decyduje się na kontynuację nauki w jednej ze szkół psychoterapii. A następnie na otwarcie własnego gabinetu.
Twoja droga jednak nie kończy się w tym miejscu. Po paru latach masz coraz więcej klientów i nie masz czasu dla nowych. Kalendarz zajęty na dwa miesiące do przodu, a Twój telefon ciągle dzwoni. Chcesz więc odesłać dzwoniących do kogoś zaufanego, aby zaczął od zaraz, co jest w wielu przypadkach konieczne, jeśli klient jest w silnym kryzysie.
A co, jeśli miałabyś kilka takich osób, a każda byłaby trochę bardziej wyspecjalizowana w jednej tematyce? Np. w temacie par, w temacie osób po 40, w temacie bezdzietności itd…
I właśnie taki model jest możliwy do stworzenia poprzez otwarcie własnego centrum psychoterapii czy ośrodka rozwoju osobistego.
Część z Was ma taki plan od początku, już od studiów, jednak do wielu osób pomysł ten przychodzi w wyniku doświadczeń. Na pewno jest dobry. Kolektywna współpraca sprzyja rozwojowi. Nierzadko takie placówki z czasem również zaczynają prowadzić szkolenia dla branży. Może i Tobie się to marzy?
Koszt otwarcia własnego centrum
„Początek jest najważniejszą częścią pracy.”
Platon
Zakładając, że decyzja jest na tak, zastanówmy się nad kosztami początkowymi otwarcia poradni psychologicznej. Są one uzależnione od wielu czynników. Opracowanie dobrego biznesplanu i wyliczenie dokładnych kosztów otwarcia poradni psychologicznej pozostawimy fachowcom, a teraz pokaę Ci jedynie, co potrzebujesz uwzględnić w swoich wydatkach na start na etapie wczesnego planowania. (Przeczytaj również – Założenie poradni psychologicznej – łatwy czy trudny biznes?)
Koszty początkowe uzależnione są m. in. od takich czynników jak:
- lokalizacja
- powierzchnia lokalu (możesz potrzebować kilku niewielkich gabinetów do sesji terapii indywidualnych i większego pomieszczenia do terapii grupowej i warsztatów)
- zakup wyposażenia do wynajmowanego lokalu
- konieczność remontu lokalu
- rodzaj prowadzonej terapii i ewentualnie dodatkowy sprzęt (np. terapia dziecięca).
Koszty wynajmu lokalu wahają się zazwyczaj od 4000zł do nawet 30000zł ( w dużych miastach) miesięcznie.
Odnośnie zakupu lokalu, to rozpiętości cenowe są bardzo duże, zależnie od powierzchni i lokalizacji. Warto jednak wspomnieć, że średnio ceny zaczynają się od 150000zł (w mniejszych i średniej wielkości miastach). Większość ofert zamyka się do 1000000zł, ale oczywiście znajdą się droższe.
Nie zawsze duże lokale są najlepszym wyjściem. Warto pomyśleć nad jak najlepszym wykorzystaniem powierzchni w mniejszym lokalu i dopracowaniem harmonogramu pracy pracowników. Dzięki temu możesz oszczędzić nawet dziesiątki tysięcy złotych rocznie!
Co potrzebujesz na początek?
Niewątpliwie jednym z najtańszych rozwiązań jest internetowa poradnia psychologiczna. Tutaj odchodzą koszty lokalu i wyposażenia. Możesz mieć dowolną ilość terapeutów i pobierać od nich prowizję za sesję. Lokalizacja nie ma wtedy znaczenia. Masz klientów z całej Polski oraz polonijnych. Taki format również się dobrze sprawdzi dla wielu osób planujących rozpocząć działania na większą skalę.
Wyposażenie poradni stacjonarnej
Jeżeli jednak chcesz stworzyć swoje centrum dla lokalnej, regionalnej społeczności i w tym celu wynająć lub kupić lokal i wyposażyć go samodzielnie, oto lista rzeczy, których będziesz potrzebować:
- fotele (dla terapeuty i klienta)
- stoliki
- pomoce, np. do pracy z dziećmi
- odpowiednie oświetlenie
- zegary w salkach,
- kosze na śmieci
- drukarka
- komputer z oprogramowaniem
- projektor(jeśli planujesz prowadzić warsztaty)
- tablica ogłoszeń
- czajnik
- ekspres do kawy
- artykuły higieniczne (mydło, papier toaletowy, ręczniki papierowe, środki czystości).
- wyposażenie poczekalni (stolik, krzesła lub fotele, biurko do recepcji, wieszak na ubrania, kosz na śmieci, wygodna kanapa)
- sprzęt do odtwarzania muzyki relaksacyjnej
- dodatki: plakaty informacyjne na ściany, kwiaty, czasopisma, zasłony lub rolety na okna itp.
- terminal (skorzystaj z programu fundacji Polska Bezgotówkowa, gdzie przy niskim koszcie prowizji otrzymasz terminal z dzierżawą 0 zł – np. terminal Sum Up)
- dźwiękoszczelne drzwi (opcjonalnie)
- praktyczne i ułatwiające pracę narzędzia psychologiczne, takie, jak np. koło emocji.
Podsumowując na urządzenie poradni dobrze mieć przygotowane od 10000zł do nawet 50000zł i więcej w średniej wielkości poradni.
Internet i marketing
W kosztach na start dobrze uwzględnić również:
- stronę www – koszt ok 2500zł-8000zł zależnie od stopnia rozbudowania
- hosting i domenę ok. 300zł/rok
- podłączenie Internetu (jeśli masz szybki Internet w telefonie możesz udostępnić go na komputer) ok 50zł miesięcznie
- reklamę Google Ads, która na dziś jest najlepszą inwestycją w branży (o czym napiszemy jeszcze tej jesieni). ok 1500zł – 3000zł miesięcznie.
Dlaczego to tyle kosztuje
Samo wyposażenie lokalu wymaga pewnych inwestycji. I to całkiem sporych. Jak można obniżyć koszty?
Zastanów się, co już masz i co możesz wykorzystać w swoim gabinecie. Uwzględnij zarówno przedmioty, jak i swoją wiedzę. Może potrafisz tworzyć proste strony internetowe i w ten sposób obniżysz koszty otwarcia gabinetu? Może masz prywatny komputer, który wykorzystasz w pracy lub rzadko używaną drukarkę? A może na początek jedynie podnajmuj gabinety, zanim zaczniesz zatrudniać pracowników etatowych?
Mając stronę warto oczywiście mieć bloga.
Umów się z każdym z pracowników, że w ramach współpracy pisze jeden tekst na dwa miesiące. Przy ośmiu osobach na pokładzie masz co tydzień tekst. Będziesz mieć nasyconego wartościowymi treściami bloga, co przyciągnie więcej klientów bezpośrednio z internetu i zarazem wypozycjonuje stronę.
Wiesz już, na jakie cele potrzebujesz funduszy, otwierając własną poradnię psychologiczną. W najbliższym newsletterze prześlemy również checklistę, na którą wpiszemy wszystko, co wymieniłam, tak byś mogła/mógł odhaczyć to, co jest załatwione. Dodając konkretne ceny wybranego wyposażenia, wynajmu lub zakupu lokalu czy elementów remontu będziesz mieć pełen obraz środków, jakie potrzebujesz zgromadzić.
Jeśli zaczniesz na to odkładać, a jesteś na początku swojej drogi zawodowej, to będziesz już wiedzieć, ile potrzebujesz odłożyć miesięcznie. Zrób założenie kwoty, np. 300 zł miesięcznie i otwórz specjalne konto. Z innych opcji: możesz też złożyć się z kilkoma osobami na otwarcie i założyć spółkę z o.o. Albo wziąć kredyt.
Więcej o tym jak otworzyć gabinet psychologiczny dowiesz się w naszych pozostałych wpisach.
Koszty zarządzania to nie tylko pieniądze
Bardzo ważną dla Ciebie decyzją do podjęcia pozostaje kwestia zarządzania. Bycie managerem we własnej placówce i dodatkowo prowadzenie sesji psychoterapeutycznych, to ogromne wyzwanie. Na pewno godziny poświęcone na psychoterapię będą musiały być okrojone. A jeśli nie chcesz tego stracić – pomyśl od razu o zatrudnieniu koordynatora czy też managera swojego centrum. I uwzględnij jego pełnoetatową pracę w kosztach.
Bo taka jest prawda – zarządzanie miejscem, ludźmi i marketingiem to praca na pełen etat, tak samo jak praca terapeuty. I choć bardzo chcemy się czasem rozdwoić… A jeśli jeszcze masz własną rodzinę i dziecko – zdecydowanie zatrudnij managera.
„Organizacja czasu wymaga od Ciebie Trzech S: samodyscypliny, samorozwoju i samokontroli”
Brian Tracy
Dziękuję, że czytasz moje teksty. Chcesz co dwa tygodnie
dostać informację o nowych publikacjach? Dołącz do newslettera
klikając w plusik poniżej. Jeśli ten tekst był dla Ciebie
pomocny, poślij go dalej w świat, by inne osoby z Twojej branży
też skorzystały.
Ale bzdury, większych dawno nie czytałem. Tyle zzs i chyba wszystkie po to aby podlinkować, bo paplanina jak na pudelku.
Dziękuję za uwagę. Rozumiem Panie Jacku, że tekst nie spełnia Pana oczekiwań. Czy może Pan zatem napisać co dokładnie chciałby Pan zobaczyć w artykule, tak, byśmy mogli w przyszłości pisać nasze artykuły na jeszcze wyższym poziomie?
Otwarcie poradni psychologicznej – ile to kosztuje?
Więc ile?!