Co przychodzi Ci do głowy, kiedy myślisz o zaletach zakładania własnego gabinetu? Zapewne swoboda w zarządzaniu własnym czasem, możliwość podejmowania samodzielnych decyzji bez konieczności szukania kompromisu. No i najważniejsze – wynagrodzenie ląduje w całości w Twojej kieszeni. Przyjrzyjmy się temu z bliska.
Otwarcie własnego gabinetu to odważny krok. Wiąże się z koniecznością dopełnienia wszelkich formalności i opłat oraz z odpowiedzialnością. Jednak, kiedy wreszcie rozpoczyna się pracę, przychodzi pora na głęboki oddech i czerpanie korzyści z tego, na co się tyle pracowało. No dobrze, ale co to za korzyści?
W tym artykule przedstawię Ci najważniejsze zalety posiadania własnego gabinetu.
Swoboda i elastyczność
Od lokalizacji i wystroju swojego gabinetu po platformę używaną do sesji terapeutycznych online – możesz w dowolny sposób określić zasady i misję swojej terapii. Swoboda zarządzania działalnością w połączeniu z towarzyszącą temu elastycznością jest powodem, dla którego wielu psychologów rozpoczyna prywatną praktykę. Korzyści z samozatrudnienia obejmują także pełną kontrolę nad harmonogramem, jak również możliwość wyboru swoich klientów czy współpracowników.
Lepsze zarobki
Pracując dla siebie, możesz samodzielnie ustalać wysokość swoich stawek. W zależności od ilości klientów, lokalizacji gabinetu, specjalizacji i udowodnionych umiejętności psychoterapeuta pobiera za sesję trwającą 50 minut od 100 do 200 zł w miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk. To oznacza, że, po odjęciu wszystkich podatków i składek ZUS, prowadząc własny gabinet, możesz osiągać dochód w wysokości nawet 15-20 tyś złotych.
Pamiętaj, stawkę warto ustalić w przemyślany sposób. O tym jak to zrobić, przeczytasz w moim poprzednim artykule.
Osobista satysfakcja z pomagania innym na własnych warunkach
Ostatecznie nie chodzi przecież tylko o pieniądze. Ba, w większości przypadków cel jest o wiele bardziej wzniosły. Całemu przedsięwzięciu przyświeca pewna idea, dzięki której rośnie Twoja motywacja do pracy i zadowolenie z sytuacji życiowej. Badania sugerują, że większość ludzi, zajmujących się zawodowo terapią, chce pomagać ludziom i podoba im się specyfika takiej pracy.
Satysfakcja objawia się tu w wielu odsłonach. Jednocześnie jest to oczywiście nagroda w postaci wdzięczności, jaką okazują zadowoleni klienci, dokonujący znaczących zmian w swoim życiu, ale również niezwykła szansa na głębsze zrozumienie siebie i innych. Satysfakcja to także czerpanie przyjemności z doświadczania nowej roli i adaptowania się do niej. I wreszcie – jest to przyjemna świadomości posiadania pozytywnego wpływu na innych. Niesienie pomocy.
Czy bycie psychoterapeutą jest dla mnie?
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, czy prowadzenie własnego gabinetu jest dla Ciebie odpowiednie. Jeśli preferujesz styl pracy z nienormowanymi godzinami, z pewnością dobrze odnajdziesz się w roli terapeuty. Ponadto, nie obce jest Ci planowanie, jesteś osobą zorganizowaną i zdyscyplinowaną. Masz umiejętności rozwiązywania problemów i nie przeraża Cię „papierkowa robota”.
Początki w każdym biznesie są trudne i na to musisz się przygotować. Jest jednak sposób na to, by uniknąć niepotrzebnych ruchów i skupić się na tym, co w szybkim czasie przyniesie wiele korzyści. Na naszym wrześniowym szkoleniu Jak otworzyć i rozkręcić gabinet poruszaliśmy w wyczerpujący sposób kwestie związane z księgowością, RODO w gabinecie, strategią biznesową czy marketingiem. Teraz masz możliwość kupienia nagrania z tego szkolenia z nielimitowanym dostępem. Kurs jest już aktywny a zakupić go możesz w naszym sklepie internetowym.
Twoje powody, dla których planujesz otworzyć gabinet, mogą być inne, niż przywołane przeze mnie zalety. Niemniej są to obiektywne korzyści, które utwierdzą Cię w przekonaniu, że ryzyko się opłaciło. Wybierz swoją niszę, przygotuj biznesplan i zabierz się do pracy. Satysfakcja gwarantowana.