Dochód pasywny- wpis gościnny

Wszyscy, którzy wykonują zawody „pomocowe”, czyli lekarze, psychologowie, psychoterapeuci, fizjoterapeuci i inni „sprzedają” swój czas. Nawet, jeśli wynagrodzenie nie jest uzależnione tylko od liczby przepracowanych godzin, ale zależy od wykonanych procedur, to wciąż zarabianie wymaga obecności specjalisty w pracy w określonych ramach czasowych.

Znam to bardzo dobrze, gdyż jestem z zawodu lekarzem dentystą, a moja Żona Gosia jest psycholożką. Praca w ramach umowy współpracy (B2B) uwypukla jeszcze tę zależność najczęściej pozbawiając wynagrodzenia na czas nieobecności. Jesteś w pracy i wykonujesz usługi? Zarabiasz. Nie ma Cię, bo wyjeżdżasz z rodziną? Wynagrodzenie to okrągłe „0”.

blank

To był nasz główny powód do poszukiwania innego rozwiązania. Widziałem kilka dróg do osiągnięcia celu, jakim była możliwość częstszych urlopów (dla innych motywacja może być inna – wybudowanie domu, większa niezależność finansowa).

Droga pierwsza: zwiększenie dochodów poprzez zwiększenie kompetencji. Specjaliści mają możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji na szkoleniach i kursach. Dzięki temu mogą wykonywać droższe usługi i otrzymywać większe wynagrodzenie. Ale te większe pieniądze wciąż wymagają naszej fizycznej obecności w pracy.

Droga druga: zatrudnianie innych i otworzenie własnego miejsca. To kusząca perspektywa. Skoro będę własnym szefem, to nikt nie będzie źle patrzył na moje 6 urlopów w roku, a podczas nieobecności „biznes kręci się sam” – inni zarabiają na nas. Rozmowa z osobami prowadzącymi własne gabinety, centra terapii szybko weryfikuje te przekonania. Zakładając taką firmę, zazwyczaj Twoim szefem staje się ta firma. Liczba obszarów do zaopiekowania jest duża – urzędy, zezwolenia, najem lokalu, zatrudnianie pracowników, poszukiwanie klientów, marketing, obsługa bieżąca… pewnie nie wymieniłem połowy rzeczy, którymi trzeba się zająć. To wszystko wymaga zasobów – nie tylko finansowych, ale przede wszystkim zaangażowania czasowego i emocjonalnego. Przynajmniej przez pierwszy okres rozkręcania biznesu, docierania zespołu, wypracowania procedur z pewnością nie będziemy mieli więcej swobody i czasu.

Droga trzecia: dochód „pasywny”. Specjalnie napisałem to słowo w cudzysłowie, gdyż to, o czym piszę, nie jest biznesem nie wymagającym żadnej aktywności. Przeciwnie – na początku także wymaga zaanagażowania zasobów, ale w inny sposób. Lubię określenie „asynchronicznie”. Czyli w taki sposób, który odkleja nas i klientów od siebie w czasie. Innymi słowy, chodzi o taki biznes, w którym możemy pracować w zupełnie innym czasie niż nasi klienci będą korzystali z naszej pracy. Nie musimy być obecni przy świadczeniu usługi, nie musimy być obecni przy jej sprzedaży.

blank

Co mam na myśli? Produkty i usługi, w których dzielimy się naszą specjalistyczną wiedzą z klientami lub szkoląc innych profesjonalistów. Usługi, w których pomagamy klientom przejść w rozwoju od punktu A do punktu B. Usługi, w których klienci płacą nam za pewien proces, za to, że porządkujemy wiedzę.

To sytuacja, w której przykładowo możemy przygotować w styczniu kurs online, pozyskiwać potencjalnych klientów w lutym, zrobić kampanię sprzedażową w marcu, a faktyczny kurs zrobić w kwietniu. Nasz wysiłek będzie największy w pierwszych miesiącach. Korzystając z technologii możemy obsłużyć bardzo wielu klientów przy zachowaniu niskich kosztów. W kwietniu może ograniczyć się do poprowadzenia jednego dwugodzinnego webinarium. Przez resztę czasu możemy oddać się innym pasjom.

blank

BARTEK STAŃCZYK

Założyciel Platformy Rozwojowej

Jestem przedsiębiorcą, założycielem Platformy Rozwojowej, obsługującej projekty online (szkolenie, webinaria, kursy) dla rodziców i specjalistów pracujących z dziećmi i rodzicami.

Specjalizuję się w tworzeniu strategii marketingowych i planowaniu oraz prowadzeniu sprzedaży projektów online. Tworzę kursy od strony technicznej, starając się uczynić korzystanie z nich najprostszym, jak to możliwe. Ważną częścią mojej pracy jest dbanie o „komfort techniczny” uczestników i prowadzących.

Stworzyłem zaplecze technologiczne i kampanie sprzedażowe ponad setki projektów Gosi Stańczyk, Agnieszki Stein i innych współpracujących z nami specjalistów.
Zajmuję się obsługą ponad 3000 klientów rocznie.
Zarządzam i wspieram rozwój newslettera Gosi Stańczyk docierającego do kilkudziesięciu tysięcy odbiorców.

„Po godzinach” jestem lekarzem dentystą praktykującym w Medicover Stomatologia przy Placu Konstytucji w Warszawie

Jestem tatą trójki dzieci i jest mi bliska idea rodzicielstwa bliskości.

Jedną z moich motywacji do pracy jest czynienie wiedzy o relacjach i rozwoju dzieci bardziej dostępną, o co troszczę się w duecie z moją żoną, Gosią.

Jesteś ciekawa/ciekawy, jak w praktyce osiągnąłem stan, w którym mogę dużo podróżować i ograniczam czas na wykonywanie pracy „osobiście”. Spotkajmy się 19 maja 2023 na szkoleniu Mindness „Finanse w gabinecie terapeuty”.

Dodaj komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Ewa Goś Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.




     

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.

    blank