Kiedy odejść z pracy na pełen etat i otworzyć własny gabinet.

Praca na pełen etat

Mam do Ciebie pytanie. Czy brzmi to znajomo:

Aktualnie pracuję kilka godzin we własnym gabinecie, a także na cały etat w państwowej placówce. Wciąż zastanawiam się, kiedy będzie odpowiedni moment, żeby rzucić etat i wejść w pełni we własną działalność.

Zapewniam Cię, że nie tylko Tobie się to przydarza. W tym zawodzie tysiące ludzi stoi w pół kroku. Nieraz latami.

Dlaczego ta decyzja jest taka trudna i co warto przemyśleć.

Zanim odejdziesz z pracy na pełen etat, warto rozważyć kilka rzeczy.

Oszczędności i koszty – dwa trudne kawałki. 

Jesteś oddanym całym sercem swoim pacjentom czy klientom terapeutą. Uwielbiasz czytać historie wybitnych ludzi z branży. To, co dzieje się w trakcie sesji dodaje Ci skrzydeł. A jednak, jeśli pragniesz mieć własny gabinet, to będziesz potrzebować sfrunięcia na ziemię. Tym razem to ja podam Ci rękę. Postąpajmy trochę razem po twardym gruncie.

Działalność

blank

Najważniejsze będą pierwsze miesiące. Odłóż na minimum trzy do przodu. Trzy miesiące pełnych wydatków na swoją działalność. Czyli czynsz, ewentualne dodatkowe szkolenia, materiały.

Załóżmy, że czynsz wynosi 1000 zł miesięcznie, odłóż trochę na swoją stronę internetową (poprawki i aktualizacje), na reklamę w Google i inne działania marketingowe, a dodatkowe 200 zł na oprogramowanie abonamentowe typu kalendarz, płatności online itp. Do tego Zus i podatki na kwotę np. około 1500 zł razem, zakładając niższy Zus. I dolicz ubezpieczenie OC -odpowiedzialność cywilna. Możesz je założyć np. w Allianz lub Warcie. No i rachunek za telefon

Potrzebujesz zatem mieć zabezpieczone np. około 3500 zł miesięcznie na spokojne pokrycie kosztów obrotowych firmy. Czyli przydałoby Ci się zaoszczędzić na początek około 10 000 zł, żeby być spokojnym, nawet jeśli klientów będzie wstępnie 0. Pamiętaj, że ich ilość wzrośnie także dzięki poleceniom. Im więcej osób będziesz przyjmować, tym więcej będzie Cię polecać. Sprawdźmy jednak, co dalej.

Budżet domowy

Chcielibyśmy również przyjrzeć się Twojemu budżetowi domowemu. Jak bardzo Twoja rodzina jest zależna od pieniędzy, które aktualnie wkładasz do domowych zasobów z pracy etatowej?

Ważne, aby zabezpieczyć koszty utrzymania swojej rodziny i domu na 3-6 miesięcy do przodu. 

blank

Pomogą Ci w tym na pewno dwa oddzielne konta bankowe. Jedno to konto firmowe (jeśli jeszcze nie masz, to polecamy ze własnego doświadczenia to polecamy konto w mbank) , które masz osobno, a drugie to konto na finanse rodzinne.

Przyjrzyj się po kolei, z czego ten budżet domowy się składa. Może masz to obejrzane i opisane, a może – nie. Jeśli nie – to weź kartkę i zapisz ile wynoszą: 

 1. rachunki (prąd, gaz, internet -możesz go wrzucić w koszty firmy) np. 250 zł 
 2. rata kredytu hipotecznego i innych kredytów, np. 1000 zł
 3. ubezpieczenie (domu, emerytalne) np. 200 zł
 4. jedzenie i dom, np. 2000 zł miesięcznie

i wszelki inne miesięczne koszty, które teraz masz.

blank

Przygotowania finansowe do przejścia na działalność

A co by było, gdybyś musiała przestać wydawać na przyjemności, książki, na ubrania, a może i na zdrowie? Ile potrzebujesz na to konkretnie? Załóżmy, że to dodatkowe minimum 200 zł tygodniowo na osobiste wydatki. Czyli 800 zł miesięcznie.

Jeśli budżet domowy dzielisz z partnerem, to z tych założeń wynika, że potrzebujesz około 2500 zł miesięcznie. 

Dodając koszty działalności wychodzi nam 6000 zł miesięcznie. 

Ale będziesz przecież zarabiać. Twój gabinet już trochę istnieje.

Zatem:

Załóżmy, że początkowo bierzesz za sesję 120 zł i zarabiasz miesięcznie ze swojego gabinetu pewne 2000 zł, mając 4 klientów, każdego co tydzień. 

Czyli 4 h tygodniowo. 

A zatem odłóż sobie po:

 • 4000 na pierwszy miesiąc, 
 • 3000 na drugi i 
 • 3000 zł na trzeci. 

To razem 10 000 zł.

Prognoza finansowa

Jeśli planujesz żyć na tym samym poziomie, co teraz, to policzmy, ilu klientów będziesz potrzebować tygodniowo. Z moich obliczeń wynika, że to 12 klientów. 

Czyli 2-3 dziennie. Jeśli teraz przyjmiesz, że ta liczba będzie rosła, a wierz mi, że odpowiednio skonfigurowana strona i reklama mogą to zrobić bez problemu – to mając dwudziestu klientów zaczniesz naprawdę fajnie żyć. I to się da zrobić! Chcę też obudzić w Tobie nadzieję i wiarę w własne siły. 

blank

Ale pamiętaj – to bardzo ważne, aby póki co ogarnąć to w taki sposób, aby nie wpłynęło to w żadnej mierze na twoją rodzinę. Czyli odkładanie czas zacząć.

A jak już dokonasz swoich obliczeń, to podziel się w komentarzu, ile musisz odłożyć na te kluczowe 3 miesiące. Jak już będziesz mieć te pieniądze, to to jest ten moment. Działaj! Twoi klienci czekają, by Cię znaleźć.

Dodaj komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Ewa Goś Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.
   

  Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.

  Logo Whatsapp