Będąc jednym z wielu terapeutów „dla każdego” zmniejszasz swoje szanse na to, że klient wybierze właśnie Ciebie. Oczywiście poszukiwanie swojej niszy, swoich preferencji co do tego, komu chcę pomagać i w jaki sposób, zajmuje trochę czasu. Poprzez Mindness poznajemy wiele osób z branży i niewątpliwie ci, których kalendarz zapisów pęka w szwach, mają „swoich odbiorców”.
Dziś podpowiadamy na podstawie zebranych od Was doświadczeń i sugestii, do kogo możecie skierować swoje usługi. Oczywiście Twój wybór podyktowany będzie wewnętrznym poczuciem spójności i chęcią pomocy właśnie tej grupie ludzi. To, do czego Cię zachęcamy, to przemyślenie, to poszukanie odpowiedzi w sobie.
Dlaczego tak ważna jest precyzyjna komunikacja w Internecie?
Jak czytamy na portalu HubSpot tylko 29% osób chce rozmawiać ze sprzedawcą, aby dowiedzieć się więcej o produkcie, a 62% skonsultuje się z wyszukiwarką.*
Klient szuka Cię w sieci. Szuka osoby, które wie, co mu jest, która go zna, która może mu pomóc. Wybierając więc pewną niszę komunikujesz potencjalnemu klientowi – nie jestem dla wszystkich, jestem dla Ciebie. Mówisz mu – znam Twoje problemy i potrafię Ci pomóc.
Personalizacja, czyli komu chcesz pomagać?
Chcąc znaleźć odpowiedź na pytanie „komu chcę pomagać?”, zacznij od szukania jej w sobie. Zastanów się, jakie zagadnienia, problemy są Ci szczególnie bliskie, w czym najlepiej się czujesz, co daje Ci największą satysfakcję z pracy, jakie są Twoje wartości. Pomyśl, z jakimi osobami chcesz pracować, z jaką grupą najlepiej rezonujesz.
Zastanów się również:
- jakie są potrzeby rynku pomocowego
- czy wybrana przez Ciebie grupa docelowa jest na tyle duża, by przynosiła korzyści finansowe dla Twojego gabinetu terapeutycznego
- jakich specjalistów brakuje
Precyzyjne określenie grupy docelowej pozwoli Ci lepiej zrozumieć potencjalnego klienta. Zobaczysz w nim konkretnego człowieka, z konkretnymi problemami i potrzebami. Będziesz mógł wejść w jego „buty” i zrozumieć jego perspektywę. O tym, kim jest klient idealny przeczytasz TUTAJ.
15 inspiracji dla wyboru grupy docelowej
Jeśli nadal zastanawiasz się, do kogo skierować swoje usługi, oto 15 inspiracji z różnych obszarów, które pomogą Ci podjąć decyzję. Tam, gdzie to możliwe dodałam również, w odpowiedzi na Wasze prośby, przykłady stron www.
- Psychoterapia dla kobiet
- nieakceptujących procesu starzenia się
- zdradzonych przez partnera
- matek samotnie wychowujących dzieci – http://martasewerynska.pl/
- po rozwodzie – http://kobietairozwod.pl/
- dla ofiar kazirodztwa
- Psychoterapia dla mężczyzn
- dla ojców samotnie wychowujących dzieci
- dla mężczyzn poszukujących życiowej równowagi –http://psychoterapiagestalt.waw.pl/strefa-wiedzy/miedzy-nami-mezczyznami
- dla sprawców przemocy słownej
- poszukujących męskości
- Psychoterapia dziecięca
- dla rodziców dzieci o wyjątkowych potrzebach (high need babies) – wymagajace.pl
- dla dzieci z zaburzeniami odżywiania
- dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych
- Psychoterapia dla młodzieży
- z problemami uzależnienia od Internetu
- z fobią szkolną
- z trudnościami w nauce
- z depresją – https://psychoterapia-dm.pl/dla-kogo/#mlodziez.
- Psychoterapia dla par
- borykających się z problemami natury seksualnej (np. partnerka po traumie wykorzystania)
- dla par z rodzin patchworkowych (rozwodnicy w kolejnym związku)
- po traumatycznych przejściach – http://www.pcts.com.pl/psychodynamiczna-terapia-par-i-malzenstw.
- Psychoterapia dla singli
- poszukujących partnera tej samej płci
- praca z poczuciem odrzucenia i lękiem przed nowym związkiem
- wkurzonych samotnością – zinnymi.pl/wkurzeni-samotnoscia/
- ofiar przemocy poprzedniego partnera
- Psychoterapia dla rodziców
- dla rodziców zbuntowanych nastolatków
- dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością umysłową (np. autystycznych, z Aspergerem czy zespołem Downa)
- Psychoterapie dla pracowników korporacji
- dla samotnych managerów średniego i wyższego szczebla – martahejnar.eu
- dla ofiar mobbingu
- dla osób z depresją bądź żyjących w nadmiernym stresie
- dla pracoholików http://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/pracoholizm/leczenie-pracoholizmu/
- Psychoterapie związane z osobami w podeszłym wieku
- dla dzieci rodziców 70+ – https://ponichtera-psycholog.com/strefa-70.html
- dla osób umierających
- dla rodzin osób umierających
- dla osób przeżywających stratę blog.naglesami.org.pl
- Psychoterapie dla osób 40+ w kryzysie – rawa-kochanowska.pl/
- Psychoterapie dla małżeństw katolickich borykających się z problemami w związku i chcących żyć zgodnie z wiarą (tylko dla wierzącego psychoterapeuty) – https://www.kapucyni.pl/info/3722-psychoterapia-malzenstw-w-warszawie
- Psychoterapie dla osób uzależnionych
- dla współuzależnionych od np. osób z konkretnymi problemami jak seks czy Internet
- dla dorosłych dzieci narkomanów
- dla dorosłych dzieci narcystycznych rodziców
- dla osób uzależnionych od długów
- dla uzależnionych od przemocy
13. Psychoterapia dla osób ze społeczności LGBTQIA www.siedemzrodel.pl
To tylko przykłady grup według problematyki. Można jednak zupełnie inaczej podejść do tematu. Np. stworzyć terapię dla osób chcących całkowicie zmienić swoje życie. I tutaj motywacja, powód do zmiany nie jest podstawą, a jedynie cel stanowi o grupie docelowej. O takim podejściu do precyzowania swojej specyfiki napiszemy dla Was osobny tekst.
Więcej o zakładaniu działalności przeczytasz TUTAJ. Mam nadzieję, że przekonałam Cię, że wybór grupy docelowej ma ogromne znaczenie w działaniach marketingowych. Wiesz już kto będzie adresatem Twoich usług, masz wybraną grupę? Koniecznie daj znać w komentarzu. Będzie mi również bardzo miło, jeśli udostępnisz mój artykuł u siebie. Z góry dziękuję.
*https://www.hubspot.com/marketing-statistics
Bardzo inspirujący artykuł. Od dłuższego czasu zastanawiałam się czy „efektywniej” będzie być otwartą na wielu pacjentów z wieloma trudnościami czy zaryzykować i jednak celować w jakąś niszę lub konkretnych klientów budując na tym własną, odmienną markę osobistą, ale jednocześnie ograniczać ilość potencjalnych klientów. Z ciekawością obserwuję np dr Sarnę, która zdecydowanie profiluje swoje wpisy w mediach społecznościowych do konkretnej grupy odbiorców i pomimo kontrowersyjnych wpisów, dla niektórych niesmacznych lub nie do przyjęcia – to odnosi sukces w budowaniu swojej marki osobistej i pokazuje, że obranie konkretnej strategii i konsekwetne się jej trzymanie będzie procentować. Co więcej w ten sposób można sobie ograniczyć klientów do tych, z którymi faktycznie chce się pracować. Gdzieś na końcu pozostaje pytanie, na ile odważyć się zaryzykować i kiedy uznać, że ta strategia miała sens, a kiedy odpuścić i stać się jednym z wielu psychologów oferujących podobne usługi dla wszystkich. Dla mnie chyba jedno z ważniejszych pytań przed rozpoczęciem własnej działalności i podstawa do budowania swojej marki na bazie tej odpowiedzi.
Dziękujemy za ciekawe przemyślenia. W dzisiejszych czasach rozwoju internetu i dzięki niemu marek osobistych sprecyzowanie komunikacji do jednej grupy jest kluczowe.