Jak sfinansować poradnię?

Jak sfinansować poradnię psychologiczną

Marzy Ci się Twoja własna poradnia, taka z prawdziwego zdarzenia. Taka, do której będziesz wchodzić z myślą” To jest moje miejsce”. Niestety, życie to nie reklama, w której „marzenia są bezcenne, a za wszystko inne zapłacisz kartą MasterCard”.

Jednak dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby na sfinansowanie swoich planów, nawet jeśli nie masz pieniędzy na rozwinięcie gabinetu we własną poradnię. Dzisiaj weźmiemy pod lupę wszystkie możliwości i sprawdzimy jak je wykorzystać, żeby móc zatrudnić ludzi, wynająć większą przestrzeń i stworzyć poradnię z prawdziwego zdarzenia. Zobaczmy, która sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku!

Doradca kredytowy pomagający inwestorce pozyskać kredyt na poradnię psychologiczną

Kredyt na rozwijający się biznes

Coraz więcej osób decyduje się na rozwijanie swojej jednoosobowej działalności. Dla początkujących, decydujące są tutaj pierwsze dwa lata, a zwłaszcza moment kiedy kończą się preferencyjne stawki ZUS. I banki dobrze o tym wiedzą, a kalkulacja ryzyka jest dobrze widoczna w ich ofertach dla firm, które funkcjonują na rynku krócej niż 6 miesięcy. Dobra wiadomość jest więc taka, że Ty jako osoba już obecna na rynku i rozkręcająca swój biznes, jesteś w tym przypadku na lepszej pozycji. Banki oferują wsparcie działającym już firmom oraz środki na inwestycję i oferta skonstruowana jest przede wszystkim z myślą o firmach posiadających już jakiś staż. Jak to  wygląda w praktyce?

Kredyt obrotowy

Jest sposobem na zapewnienie sobie ciągłości finansowej, co jest niezwykle przydatne w obliczu wyzwań jakie stawia przed Tobą rozwijający się biznes. Środki można przeznaczyć na każdy cel, który jest związany z prowadzonym gabinetem i pozwalają na zachowanie płynności finansowej. Jest popularnym rozwiązaniem dla firm, z wystarczająco długim stażem, więc prawdopodobnie sprawdzi się również w Twoim przypadku. Pod uwagę trzeba wziąć jednak dodatkowe koszty narzucone przez bank, jak np. opłaty od niewykorzystanej kwoty.

Kredyt na rachunku bieżącym

To odpowiednik debetu na koncie. Bank dodaje do rachunku konkretną kwotę w formie limitu do wykorzystania. Limit dostępny jest w przypadku braku środków własnych firmy, czyli wykorzystując go, wchodzisz na tak zwany „minus”. Każda wpłata pojawiająca się na koncie firmy, zaliczana jest w pierwszej kolejności na spłatę wykorzystanych już środków.

Brzmi nie najgorzej, ale trzeba mieć z tyłu głowy, że bank może, poza odsetkami, nakładać również dodatkowe opłaty, jak np. opłata za odnowienie kredytu lub niewykorzystane środki. Plusem jest fakt, że przydzielone środki można wykorzystywać dowolnie, według potrzeb, na pokrycie kosztów lub inwestycje.

Świnka - skarbonka

Kredyt inwestycyjny

Produkt przeznaczony dla osób, które chcą sfinansować i rozwijać swój biznes. W tym przypadku podstawą udzielenia kredytu jest biznesplan, który zostanie oceniony przez bank przed udzieleniem środków. Jeśli bank pozytywnie oceni sukces inwestycji, to przyznane środki trzeba wykorzystać zgodnie z celem zawartym w umowie kredytowej.

Kredyt pomostowy

Pomaga w utrzymaniu płynności finansowej firmy, która czeka jeszcze na wpływ środków przyznanych w formie dotacji. Udzielony kredyt ma wspierać bieżące pokrycie kosztów utrzymania.

Kredyt zabezpieczony hipoteką

Jeśli jesteś (a dokładniej firma jest) właścicielem nieruchomości, to jest możliwość uzyskania kredytu z zabezpieczeniem pod postacią hipoteki.

Pożyczka gotówkowa

Choć wysoko oprocentowana, to czasami łatwiej wziąć kredyt na siebie, niż na firmę. Zwłaszcza kiedy masz dosyć krótki staż, a już myślisz długofalowo.

Pracowniczka firmy pośredniczącej w pożyczkach gotówkowych

Alternatywne metody finansowania gabinetu

Aniołowie biznesu

Jeśli mowa o zdobywaniu funduszy na rozkręcenie działalności, warto wspomnieć również o osobach prywatnych, chcących inwestować w firmy mające potencjał rozwoju. Są one nazywane aniołami biznesu. To osoby, które udzielają wsparcia nie tylko finansowego, lecz również merytorycznego i pomagają w prowadzeniu firmy. Poza kapitałem na rozwój, dzielą się również swoim doświadczeniem, wiedzą i kontaktami biznesowymi, które pomagają zaznaczyć swoją pozycję na rynku.

Jak znaleźć swojego anioła?

Szukaj w akceleratorze lub inkubatorze biznesu. Zazwyczaj pierwsze kontakty mają swoje źródło właśnie tutaj.

Fundusze venture capital

Inwestują w małe firmy, w których dostrzegają spory potencjał na rozwój. Fundusze venture capital nabywają do swojego portfela podmioty, które zaczęły swoją przygodę i rozwijają się, ale nie są jeszcze znane.

Możesz również zwrócić się do funduszy typu Seed Capital czy Private Equity. W każdym z tych przypadków musisz przygotować się spora ilość formalności i dopasowanie się do kryteriów, którymi kieruje się dany fundusz. Jednak jako osoba, która jest już na rynku, masz większe szanse pokazać, że znasz się na tym co robisz, a Twój pomysł jest poparty doświadczeniem i ma szansę rozwinąć się w odpowiednim kierunku.

Drzwi otwarte na świat


Jak znaleźć inwestora?

Przede wszystkim postaw się na jego miejscu! Twój pomysł może być innowacyjny, genialny, być świetną inwestycją, ale dla inwestora może taki nie być do momentu, aż nie zobaczy go Twoimi oczami. Czyli, po pierwsze biznesplan. Kiedy masz już w ręku dobry biznesplan, warto mieć chociaż wstępny draft, co inwestorowi możesz zaproponować. Tutaj warto odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Jaka kwota jest Ci potrzebna?
  • Kiedy inwestor odzyska swoje pieniądze?
  • Jak się z nim rozliczysz? Odsetkami płatnymi co kwartał, czy zwrotem po ustalonym czasie inwestycji? A może zaproponujesz mu udział w zyskach?

Wydawać by się mogło, że biznesplan jest dla początkujących, ale każdy, kto poważnie myśli o swoim biznesie, powinien myśleć o nim przyszłościowo. Przynajmniej, w perspektywie najbliższych 5 lat.

Gdzie szukać inwestora?

Szukanie inwestora na własną rękę wygląda nieco inaczej, niż współpraca z funduszem typu venture capital czy aniołem biznesu. Warto rozważyć wsparcie profesjonalnych doradców. Tego typu instytucje dobrze znają się na temacie inwestycji, w końcu przeprowadzają dziesiątki takich transakcji i korzystają ze wsparcia profesjonalistów. Doradca, nie tylko pomoże Ci znaleźć inwestora, ale również będzie negocjować warunki w Twoim imieniu i dopilnuje aspektów prawnych.

Jeśli mimo wszystko, chcesz szukać na własną rękę to możesz skorzystać z siły Internetu i zajrzeć np. na portal zrzeszający inwestorów indywidualnych https://inwestorzy.pl/.

Umowa z inwestorem na finansowanie poradni psychologicznej

Dotacje

Nie da się ukryć, że to najatrakcyjniejsza forma finansowania biznesu, ponieważ jest ona bezzwrotna. Zazwyczaj mamy do czynienia z dotacjami dla bezrobotnych, ale możesz ubiegać się również o dotację z UE na rozwój firmy. Dzięki funduszom unijnym można rozwijać naprawdę wiele obszarów działalności. Takie dofinansowanie, jest dużą pomocą dla małych i średnich firm. Dają one szansę na start działalności na większą skalę. Środki można pozyskać w programach krajowych, jak i również regionalnych. Fundusze mogą otrzymać mikroprzedsiębiorcy, mali lub średni działacze zarejestrowani na terenie Polski. Projekt, który przedstawisz powinien przyczynić się do innowacyjności w branży.

W tym przypadku również polecamy skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy, a że znamy jednego godnego polecenia, to rekomendujemy Michała Jezierskiego. Jest właścicielem Kancelarii Rozwoju Biznesowego i pomaga przedsiębiorcom już od ponad 10 lat. Jeśli potrzebujesz porady możesz się z nim skontaktować za pomocą:

Warto zapoznać ze swoim pomysłem rodzinę i znajomych, bo może się okazać, że ktoś posiada środki, które chciałby i mógłby zainwestować. Niby oczywiste, ale bardzo niewiele osób czerpie z tego źródła, a w Mindness widzieliśmy już wiele tego typu udanych inwestycji.

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozjaśnił nieco ten dosyć trudny temat i da Ci motywację do dalszego działania. Niezmiennie trzymamy kciuki i czekamy na przemyślenia, uwagi i komentarze!

Szkolenie o finansach

A i na koniec jeszcze protip!

Z naszego wieloletniego doświadczenia i spostrzeżenia dotyczącego branży pomocowej wynika, że urządzanie poradni dobrze osadzonej w brandingu, która ma 5 pokoi, wymaga inwestycji na około 100 tysięcy złotych. Powodzenia!

Jeśli masz takie plany i chcesz trochę lepiej poukładać finanse i swój budżet, zapraszamy na szkolenie na temat finansów dn. 19.05.2023 w Warszawie organizowane przez Mindness.

Zapisując się na poniższą listę mailingową dedykowaną temu szkoleniu – będziesz mieć wszystkie potrzebne informacje.

.

Dodaj komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Ewa Goś Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.




     

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.

    blank