Jak przygotować się do terapii online?

Terapia online stała się tak naturalną i integralną częścią ofert gabinetów i poradni terapeutycznych, że większość osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez niej. Prawie jakby była tam od zawsze. Osoby, które nie mają możliwości skorzystania z terapii stacjonarnej, przeprowadzające się i nie wyobrażające sobie zmiany terapeuty twierdzą, że to prawdziwe błogosławieństwo. Dla terapeutów z kolei pojawiła się szansa, by zwiększyć zasięg swoich usług i to nie tylko na skalę ogólnopolską, ale również światową.

Tego typu zmiany mają to do siebie, że są błyskawiczne, czyli pojawiają się z dnia na dzień, a przez stopień w jaki ułatwiają codzienne funkcjonowanie adaptują się bardzo szybko. Przy okazji dając niewiele czasu na dobre przygotowanie się, co jest niezwykle delikatną kwestią w branży zdrowia psychicznego. Z pozoru nie ma tu większej filozofii, przecież Skype istnieje już na rynku tyle lat. Jednak co zrobić, kiedy światło nie sprzyja, łącze internetowe nie chce współpracować, w tle słychać wiercenie u sąsiada, a klient zdaje się być bardziej zainteresowany tym, co dzieje za wokół,  niż tym, co do niego mówisz? Po przeczytaniu dzisiejszego artykułu może wprowadzisz parę zmian!

Internet

Internet internetowi nie równy, wie każdy, kto chociaż raz napotkał problemy z połączeniem. Jeśli chcesz z czystym sercem napisać na swojej stronie, że terapia online różni się od terapii stacjonarnej wyłącznie formą komunikacji, to musisz zadbać o wzorowe połączenie internetowe. Jaki mamy wybór? Obecnie dostępne są:

 1. Telefoniczne łącze przewodowe
 2. Kablowy Internet stacjonarny LAN
 3. Łącze światłowodowe
 4. Internet mobilny
blank

Nie będę wymieniać tutaj wszystkich różnic, skupię się na najważniejszym dla Ciebie parametrze technicznym: prędkość wysyłania i pobierania danych. Czyli inaczej, co zrobić, żeby Internet nie „zamulał”. Łącze telefoniczne, czyli takie najbardziej klasyczne, gdzie Internet dostarczany jest po kablu telefonicznym nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Łącze to to cechuje przeciętna prędkość. Dla porównania mamy łącze światłowodowe, gdzie prędkość może być kilkaset razy większa. Światłowód – choć nieco droższy – zapewni szybkość i stabilność łącza, więc nie dojdzie do spadku jakości połączenia. Cena u większości operatorów wynosi ok. 50 zł/msc.

Jeśli chodzi zaś o Internet mobilny, to prędkość LTE utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Jest to optymalne źródło, pod warunkiem, że Twoja lokalizacja jest objęta zasięgiem operatora.

Jak rozwiązać problem z połączeniem po stronie klienta?

Nie wpłyniesz na ogólną wydajność jego sieci, ale są sposoby żeby poradzić sobie doraźnie.

 1. W pierwszej kolejności należy zamknąć wszystkie karty otwarte na przeglądarkach i inne programy uruchomione w tle.
 2. Kiedy to nie pomoże, a wykorzystywane jest połączenie bezprzewodowe, warto podpiąć się do modemu za pomocą kabla. Warto też w godzinach terapii poprosić innych domowników żeby ograniczyli korzystanie z sieci.
 3. Jeśli klient korzysta z połączenia mobilnego, niech w miarę możliwości zmieni je na stałe łącze (czyli przełączy się z transferu danych na wi-fi domowe).
 4. Szumy i trzaski można zniwelować często przez podłączenie słuchawek.
 5. Rodzaj przeglądarki też ma znaczenie. Rekomenduję Chrome i Firefox.
blank

Oświetlenie

W ciągu dnia, kiedy Twoje biurko stoi naprzeciwko okna lub w dobrze oświetlonym pomieszczeniu raczej nie ma z tym większego problemu. Należy jedynie pamiętać, żeby sprawdzić przed sesją jak pada światło i czy jesteś dobrze widoczny w kamerze (np. czy źródło światła nie znajduje się za plecami – bo nie będzie Cię widać, a mimika jest ważna).

Gorzej jeśli pomieszczenie jest słabo oświetlone, jest pochmurny dzień lub sesja odbywa się po zachodzie słońca. Wtedy z pomocą przychodzi lampa pierścieniowa LED. W porównaniu z nierównym oświetleniem górnym i lampkami ustawionymi pod różnymi kątami, to prawdziwy game changer. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze lampy? Przede wszystkim na jej moc i możliwość jej regulacji, rozmiar i barwę (zimna/neutralna/ciepła).

Wśród polecanych lamp ze statywem najczęściej na pierwszym miejscu pojawia się model TRACER Ring o średnicy 30 cm. Posiada regulację natężenia światła na 10 poziomach. Daje również możliwość wyboru jednej z trzech barw światła i jest zasilana sieciowo. Koszt lampy to ok. 140 zł.

blank

Kamera

Kontakt wzrokowy jest niezwykle ważny w terapii online. Nie musisz patrzeć w kamerę, aby go nawiązać.

Pro Tip: Nie ustawiaj wideo swojego klienta na pełen ekran. Zamiast tego przesuń obraz do górnej środkowej części ekranu (tam gdzie znajduje się kamera), tak aby oczy klienta znalazły się pośrodku ekranu. W taki sposób nawiążesz i utrzymasz doskonały kontakt wzrokowy. Możesz poprosić swoich klientów, żeby zrobili to samo.

blank

W większości wypadków, kamera wbudowana w laptop/monitor w zupełności wystarcza. Jednak jeśli jakość obrazu nie jest zadowalająca, kamera jest umiejscowiona w dole ekranu lub po prostu nie działa, to z pomocą przychodzą kamerki internetowe. Od wielu lat faworytami są kamery firmy Logitech: HD Pro C920 oraz Webcam C270 HD. W tym roku, na czoło rankingu wysunęła się również kamera Xiaomi IMILAB Webcam 1080p, którą charakteryzuje świetny stosunek jakości do ceny.

Jeśli w trakcie sesji pojawia się problem rozpraszających dźwięków, to rozwiązaniem na to będą słuchawki z aktywną redukcją szumów. Nie polecam słuchawek wygłuszających nausznych, ponieważ nie będziesz słyszeć własnych słów i co za tym idzie, zaczniesz mówić podniesionym głosem. Tutaj na pierwszym miejscu bezsprzecznie pojawiają się Apple AirPods Pro, ale dobrze sprawdzą się również Huawei Freebuds 4i.

Mikrofon

blank

Co prawda większość kamerek ma wbudowany mikrofon, ale sprawdzi się on wyłącznie w bardzo cichych pomieszczeniach. Mikrofony te wyłapują wszystkie dźwięki z otoczenia, co znacznie wpływa na jakość dźwięku w trakcie terapii. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się wyżej wymienione słuchawki z redukcją szumów i w mojej opinii w zupełności wystarczą. Jednak jeśli chcesz mieć studyjną jakość dźwięku, to warto zainteresować się mikrofonami Blue Yeti, które od 13 lat doskonale spełniają swoją rolę.

Zabraliśmy te tipy w odpowiedzi na Wasze zapytania na naszej grupie na Facebooku. Często pytacie o różnorodne technologie, a jako, że mamy na pokładzie informatyków, to chętnie podpowiadają, co najlepiej wybrać. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania tego typu, to pisz śmiało w komentarzu.

Jeśli natomiast interesujesz się nagrywaniem podcastów, co również wiąże się z pewnymi umiejętnościami technologicznymi, zajrzyj tutaj.

A może chcesz posłuchać, jak swój gabinet terapii online prowadzi psycholog Magdalena Widłak.

Wywiad z Magdą Widłak.

Komentarze
 • Tylko jak to ma się do nowych przepisów RODO, które weszły w Polsce lub niedługo wejdą? Mam na myśli Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2555 z dnia 14.12.2022r. w sprawie środków na rzecz wysokiego, wspólnego cyber-bezpieczeństwa na terytorium Unii wraz z późniejszymi zmianami. Nakłada ona między innymi obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia na placówkę/gabinet połączenia sieciowego, gdy przekazywane są dane wrażliwe, np.: kluczem API. Skype czy Signal tego kryterium nie spełniają.

  Pozdrawiam

  • Dziękuję za komentarz. Połączenie przez API umożliwia aplikacja whereby.com. Twórcy tego rozwiązania zapewniają też, że nie odsprzedają, ani nie udostępniają danych osobowych innym podmiotom. Transmisja jest szyfrowana od końca, do końca, czyli jest odszyfrowywania dopiero u odbiorcy lub nadawcy transmisji. Myślę, że powinna ona spełnić te wymogi. Jednak nie jestem prawnikiem i sugeruję to rozwiązanie skonsultować z prawnikiem specjalizującym się w ochronie danych osobowych.

Dodaj komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Ewa Goś Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.
   

  Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.

  Logo Whatsapp