

Nazwa firmy – kilka liter mówiących więcej niż tysiąc słów. Dobrze, jeśli oddaje Twoją misję, jest oryginalna i łączy się z Twoim obszarem działania. Co jeszcze potrzebujesz wiedzieć tworząc nazwę dla gabinetu? Oto krótki poradnik jak nazwać gabinet.
Nazwa gabinetu ma ogromne znaczenie. Wpadająca w ucho i trafiona, zapisuje się w umysłach ludzi i przychodzi na myśl dokładnie wtedy, gdy potrzebują Twoich usług. Odpowiednia nazwa promuje i pozwala obniżyć koszty informowania o gabinecie (o tym, jak jeszcze promować gabinet przeczytasz tutaj). Dlatego, jak mówi, amerykański specjalista od marketingu, Guy Kawasaki:
„Poświęć trochę czasu i wysiłku na stworzenie naprawdę dobrej nazwy – to ułatwi ci wejście na rynek.”
Jak nazwać gabinet – Co nieco o namingu
To specjaliści od namingu wymyślają nazwy, które przyciągają, sprzedają i sprawiają, że marki stają się znane. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił. To co, zaczynamy?
Jedna nazwa – wiele możliwości
Tworząc nazwę swojego gabinetu masz wiele możliwości. Najczęściej spotykane na rynku są nazwy:
• opisowe – jasno komunikujące usługę, np. Dom Rozwoju, Bliskie miejsce
• skojarzeniowe – związane z produktem lub usługą, np. Wymagające.pl
• połączenia, np. Super-ego
• powstałe poprzez użycie przedrostków, np. E-psyche, In-Relatio
• od imion i nazwisk, np. www.martahejnar.pl, www.martinwalczak.pl
• abstrakcyjne – neologizmy Tredo
• skrótowce, czyli akronimy ATFC
Dwie ostatnie wymagają dużych nakładów finansowych na promocję marki, aby utrwaliła się w świadomości potencjalnych klientów, gdyż trudno je zapamiętać za pierwszym razem.
Jak rozpoznać dobrą nazwę dla gabinetu?
Wiesz już, jakie są możliwości tworzenia nazw. Kolejne, nasuwające się pytanie, brzmi – jaka powinna być dobra nazwa gabinetu?

Oto odpowiedź:
• prosta, łatwa do zapamiętania i wymówienia, wpadająca w ucho (rozbudowane, skomplikowane, zlepki słów nie są dobrym pomysłem)
• krótka – średnia długość nazw 100 największych marek świata wynosi zaledwie 6,84 litery!*
• oryginalna, charakterystyczna
• kojarząca się z dziedziną, w której działasz
• oddająca Twoją misję.
Jak nazwać gabinet – zainspiruj się!
Tworząc nazwę firmy szukaj źródeł inspiracji i czerp z nich. Co może być takim źródłem? Oferowana przez Ciebie usługa, niszowy obszar działania, synonimy, słownictwo związane z Twoją branżą, mitologia czy natura.
Zrób to sam!
„Geniusz to 1% inspiracji i 99% potu.”
Thomas Edison
Jak nazwać gabinet – wytyczne
Tworzenie nazwy dla firmy to złożony proces i praca na kilku polach – fonetycznym, lingwistycznym, psychologicznym i marketingowym. Oto kilka pomocnych wskazówek:
- Na początkowy etapie zapisuj wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Selekcją zajmiesz się na końcu.
- Stwórz obraz idealnego klienta (o tym, kto to taki, przeczytasz tutaj). Zastanów się, jakie przymiotniki najlepiej go opisują? Czy któryś mógłby posłużyć do stworzenia nazwy Twojego gabinetu?
- Pytaj osób z Twojego otoczenia (nie tylko rodzinę), którą z wymyślonych nazw by wybrali, a może mają jakieś własne propozycje?
- Sprawdź czy Twoja nazwa jest zapamiętywalna – przedstaw ją swoim bliskim i sprawdź czy za kilka dni będą ją pamiętali.
- „Baw się” w skojarzenia. Szukaj tych bliskich Twojemu obszarowi działania, Twojej misji. Wykorzystuj synonimy, testuj różne opcje.
- Wymyśl hasło/slogan, oddający misję Twojego gabinetu, i spróbuj stworzyć nazwę na jego podstawie. Twoje usługi charakteryzuje poczucie bezpieczeństwa, zaufanie, wyciszenie? Stwórz nazwę z tym związaną.
- Unikaj nazw zbyt oczywistych, pewnie nie jesteś pierwszą osobą, której przyszły do głowy.
- Zrób analizę konkurencji. Sprawdź, jakie nazwy najczęściej się pojawiają w Twojej branży, przejrzyj Internet i koniecznie sprawdź czy jest wolna domena .pl np. na stronie dostawcy domen Ovh.
- Zastanów się z czym kojarzy Ci się Twój gabinet. Kolor? Zwierzę? Ocean? Droga? Wizualizacja jest bardzo pomocna w tworzeniu nazw.
- Zapożycz zwrot z języka potocznego i spróbuj stworzyć nazwę nawiązującą do niego.
- Zainspiruj się nazwą anglojęzyczną. Wpisz w wyszukiwarce Google, np. gabinet psychoterapeutyczny w języku angielskim i sprawdź, co pojawi się w wynikach.

Jeśli planujesz promować swoje usługi, nie tylko na rynku lokalnym, sprawdź co oznacza, wybrana nazwa Twojego gabinetu psychoterapeutycznego w kilku innych językach. Może się okazać, że coś negatywnego lub obraźliwego.
Angielskie neologizmy
Jeśli chcesz mieć nazwę anglojęzyczną opartą na przystępnym i łatwym do zapamiętania neologizmie skorzystaj z tzw. Generatora nazw. Możesz do niego wpisać słowo lub kawałek słowa i zobaczyć automatyczne wyniki. Nawet, jeśli nie wybierzesz tego konkretnego, to może on dać inspirację do dalszej zabawy słowem. Dla przykładu wpisałam do generatora słowo psycholog.
I mimo, że jest to anglojęzyczny portal, można znaleźć parę ciekawostek językowych. Dodatkowo generują się od razu inspiracje do logo.
Zobacz tutaj: Namelix.
Polecam pobawić się na nim nazwami. Ja uwielbiam to robić.
Jeśli już wpadniesz na jakieś fajne słowo, to dodaj do tego tzw. tagline tłumaczący, czym Twoje miejsce jest np. Centrum psychoterapii, Gabinet Psychoterapii i pomocy rodzinie, Pracownia Terapii i Rozwoju itp.
Sprawdź domenę!
A gdy już wiesz, jak nazwać gabinet i wybrałeś odpowiednią nazwę, sprawdź również w Urzędzie Patentowym czy ktoś już jej nie zastrzegł.
Dodatkową niezwykle istotną kwestią jest uspójnienie Twojej nazwy z domeną internetową. Nie stosuj zabiegów typu: nazwa gabinetu to: Twoja Przystań, a domena: www.centrumpsychoterapiicbt.waw. To bardzo mylące dla klienta.
Obie te nazwy muszą być spójne. Nie zawsze będą identyczne, ale staraj się znaleźć domeną najbardziej podobną do nazwy. Czyli, w powyższym przykładzie, jeśli domena www.twojaprzystan.pl będzie zajęta, sprawdź www.centrumtwojaprzystan.pl
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat domeny, to przeczytaj o niej w tekście „Ach ta mityczna domena”
Mam nadzieję, że z moją pomocą tworzenie nazwy dla Twojej poradni stanie się łatwiejsze. O efektach koniecznie daj znać w komentarzu. Pochwal się swoją nazwą jako autor😊 Czekamy z niecierpliwością. Dodaj też linka do swojej domeny, chętnie zajrzymy na Twoją stronę.
Dołącz do naszego newslettera i bądź na bieżąco z marketingiem gabinetu.
* https://www.forbes.pl/pierwszy-milion/cos-tak-prostego-jak-jablko/ybqfh0d
Fajny tekst. Na pewno pomoże wielu osobom. Też lubię się bawić słowami i nad swoją nazwą pracowałam dokładnie w opisany sposób. Wynik tej pracy to ANTYSTRESOWNIA STOP&SMILE / http://www.antystresownia.pl Pozdrawiam i czekam na dalsze fajne artykuły 😊
Super! Cieszę się, że mamy podobną ścieżkę myślową:). Nazwa bardzo fajna, od razu się uśmiechnęłam:)
Obecnie nazwa mojego gabinetu to Zdrowy Zakątek Podlaskie Centrum Medycyny Naturalnej – wciąż się zastanawiam czy to dobra nazwa .
jestem Naturopata. Coachem Zdrowia i Żywienia
– prowadzę konsultacje zdrowowtne- żywieniowe
Wykonuje diagnostykę całego organizmu
Stosuje metody naturalne
podejścia do klienta holistyczne
Nazwa mi się podoba. Gdybym miała o miejscu mówić po prostu, to mówiłabym Zakątek. Rozwinięcie jest również precyzyjne. Natomiast skoro jest Pani zapewne na Podlasiu, to pewnie nie jest nazwa podlaski potrzebna, bo nazwa staje się tak długa, że ciężko zapamiętać. Czyli ostatecznie zostawiłabym: Zakątek – Centrum Medycyny Naturalnej
Chcę stworzyć zakład psychologiczny z konioterapią, budynek już stoi ale nadal nie mam nazwy. Zastanawiałam się „ważna sprawa” to dobry pomysł?
Dzień dobry. Rozumiem Pani rozterkę, a może da się w nazwie użyć słowa związanego jednak z końmi, jeżdżeniem i wsparciem dla rozwoju, jaki wnosi ta forma? Może „Więzi”…Albo „Na Kasztanku”, jeśli to terapia dla dzieci.
Bardzo ciekawy artykuł na pewno będę się inspirować, gdyż stoję przed spełnieniem mojego marzenia czyli własnym gabinecie psychologicznym. Bardzo chcę, żeby moja nazwa kojarzyła się ze spokojem, domowym ciepłem, bezpieczeństwem
Dzień dobry. Dziękujemy za komentarz:). Czy udało się się Pani wybrać nazwę? Jeśli tak, to proszę się podzielić:)
Dzień dobry. Planuję otworzyć gabinet psychologiczny dla dzieci i młodzieży na wsi. Będzie możliwość kontaktu z naturą i zwierzętami (koń, króliki, kozy, kury). Mam dylemat odnośnie nazywy. Aktualnie mam logo psycholog imię i nazwisko a chciałabym dobrze zareklamować miejsce, blisko natury i zwierząt. Myślałam o zakątku leśnym, tylko nie wiem jak to połączyć z usługami psychogggicznymi.
Dzień doby. Jestem ciekawa czy gabinet na wsi już ruszył. Czy udało się wybrać jakąś przyciągającą nazwę? Proszę się podzielić z nami:).
Chciałabym otworzyć Centrum Wsparcia Dziecka i cały czas w mojej głowie krąży tylko jedna nazwa „Uniwersytet Dziecka” odbywać się tam będą terapie, konsultacje dla rodziców oraz diagnozy. Cały czas mam problem z nazwą.
Myślę, że jednak uniwersytety kojarzą się dość naukowo. A tu mamy placówkę opieki i wsparcia – ma być miło, ciepło i dobrze się kojarzyć. Jeśli długi człon nazwy to Centrum Wsparcia Dziecka, to ten pierwszy zrobiłabym krótki i kojarzący się z czymś zupełnie dziecięcym czy nawet bajkowym z przekazem. Dodatkowo, jeśli decydentami są jednak rodzice, to również coś, co ich złapie za serce, np. Pan-Tiktak, Pchełka, Nemo, Maleństwo, Bolek, Muminek, Bonifacy. Łatwo do zapamiętania, a człowiek od razu się uśmiecha. Powodzenia!
Już wkrótce otwieram gabinet terapeutyczny i .. nadal bezimienny. Terapia SI, neurotaktylna, terapia ręki (zależy mi na tym, żeby rodzina też czuła wsparcie). W dopełnieniu nazwy chcę mieć informację: Gabinet wspierania rozwoju dziecka. Natomiast co do nazwy: AllSenses (bardzo mi pasuje, ale nie każdy z angielskim sobie poradzi)
Pupille (z niemieckiego, ale fajnie dwuznacznie można zrozumieć, a oba „zrozumienia” są pozytywne)
Koliber (przepiękny ptaszek o niesamowitych zdolnościach)
Sensorycznie (po prostu mi się podoba .
Dziękujemy za podzielenie się rozterkami i pomysłami. Pupille odradzam, bo po polsku pupil to jednak najczęściej zwierzątko. Nasze zaprzyjaźnione centrum to Plastuś. Kojarzy się dziecięco, rodzicom też dobrze, a figurka jest elastyczna, plastelinowa, też coś z ciałem. Takie miejsce, gdzie miło jest przyjść. Nazwa może się kojarzyć, nie musi stricte definiować. Może zmodyfikować tego kolibra na Koliberki. To w sumie mali klienci – to oni są najważniejsi. Koliberkowo. A może Berkowo? Od gry w berka. I różne takie pochodne od fikołków, kucki itd. I jeszcze jedno mi wpadło SensoKido. Powodzenia!
Witam,
Jestem w trakcie realizacji otwierania gabinetu- którego zamysłem ma być pogotowie psychologiczne. Będę tu pracować po godzinach swojej pracy na etacie psychologa w Ośrodku dla m. in trudnej młodzieży. Czyli tylko wieczorem.
Chciałabym prosić o pomoc w propozycji nazwy, która ściągnie i zachęci trudną młodzież..
Myślałam o np. „ Miejsce”, Przystań, Wytwórnia lub Fabryka dobrej myśli…
Proszę o wskazówki☺️
Dzień dobry, dzięki za przesłanie zapytania.
Przystań tak często się powtarza w ośrodkach terapii, że warto pomyśleć nad czymś nowym. Fabryka dobrej myśli jest bardzo poetycka, ale nie sądzę, aby ich zachęcało.
Warto spisać sobie wyrazy, jakich używają na co dzień np. sztos, sztosik – czyli coś wspaniałego albo Rel – mam tak samo, czuję tak samo, rozumiem to z ang. – I can relate to it. plus zestaw słów, jakie kojarzą się z Pani pomocą, czy miejscem, w którym są – czyli np. bezpieczeństwo, ale też kryzys, cierpienie, samotność, poczucie niezrozumienia, odtrącenia. Np. tak. bardzo. rel. – pogotowie psychologiczne dla młodych
Witam,
wybrałem nazwę Centrum Psychoterapii ALTEA i zastananawiam się czy był to dobry wybór. Altea – pochodzi od greckiego słowa Altahia, co oznacza „leczyć”. Z jednej strony nazwa krótka, z drugiej mam jednak wątpliwości czy jest dobrą nazwa dla centrum psychoterapii.
Dzień dobry, dziękujemy za komentarz. Samo słowo brzmi dobrze jako teoretycznie neologizm. Natomiast ja bym nie szukała jako klient nigdy źródłosłowu w łacinie i nie miałabym pojęcia, dlaczego miejsce się tak nazywa. Dodatkowo widzę inny problem. Część klientów zna to słowo, ponieważ po wpisaniu do internetu pierwsza strona – i to cała – to linki do hiszpańskiego miasteczka Altea, a następnie do samochodu marki Seat o takiej nazwie. Szczególnie uczulam na sprawdzanie nazwy w Google. Trochę trudno będzie ludziom po samej nazwie odnaleźć centrum w sieci. Jeśli jeszcze będzie miał Pan szansę zmienić, to proszę napisać tutaj swoje propozycje i wspólnie możemy się im przyjrzeć. Pozdrawiam. Agnieszka Gajewska
Dzień dobry!
Właśnie siedzę i zachodzę w głowę, ale jakoś za daleko zajść mi się nie udaje… Zamierzam rozpocząć działalność psychologiczną, ale kompletnie nie mam pomysłu na nazwę. Świetny artykuł, ale moja kreatywność leży. Zamierzam prowadzić konsultacje dla dorosłych i młodzieży na początek. Docelowo dojdzie zapewne psychologia transportu (jestem psychologiem transportu), ale to jeszcze nie teraz.. Potrzebna mi jest jakaś krótka i łatwa nazwa, ale jakąkolwiek nie wymyślę, już zajęta (dokładnie jak w Pani tekście 😉 )
Dzień dobry Panie Michale. Brakuje mi tutaj zawężenia tematu do bardziej konkretnych problemów tej grupy, w których chce Pan wspierać ludzi. Lub choćby określenia siebie jako specjalisty od… Wówczas, jeśli jest pewna nisza, specyficzna baza, to nazwy same wpadają. Proszę się zastanowić komu albo, w czym chciałby Pan najbardziej tak w głębi duszy pomagać. Albo może jakaś specyficzna lokalizacja, może dzielnica – to też może być wyróżnik. Im bardziej neutralnie tym trudniej nie tylko o domenę ale o zapamiętanie. Proszę odejść od nazewnictwa typowego dla nazywania takich miejsc jak Bliskie miejsce, Razem, Dom itd… I poszukać głębiej. Nic więcej nie podpowiem , bo brak mi punktu oparcia właśnie. Powodzenia i pozdrawiam. Agnieszka
Witam. Pracuje w poradni pp ale na fb mam swoją stronkę…nazwałam ją Twoja terapia. Prowadzę zajęcia wspomagające pamięć i uwagę u dzieci oraz terapię ręki. Chciałabym zmienić nazwę i zastanawiam się nad nową nazwą… poczatkowo Promyczek, Sloneczko…ale takich nazw jest dużo. Będę wdzięczna za pomoc.
Dzień dobry, dziękujemy za komentarz. Faktycznie Promyczków trochę dużo, poza tym nie kojarzą się z tym, co Pani robi, a jedynie z tematyką dziecięcą i mogłoby się tak równie dobrze nazywać przedszkole itp. Warto tworzyć nazwy, które nazywają to, co robimy.
Może Pani zrobić sobie listę słów związanych z tematyką pamięci, uwagi, koncentracji (np. skup się, zapamiętaj i in.)- wszystkie skojarzenia, które przychodzą Pani do głowy, włączając synonimy, związki frazeologiczne i powiedzenia. Potem drugą listę słów związanych z dziećmi. Może Pani zapisać je na karteczkach i mieszać te karteczki na stole sprawdzając, które dwa ze sobą fajnie współgrają. Połączenie nie musi być ładne, może też być zaskakujące, śmieszne, może powstać jakiś łatwy do zapamiętania neologizm. Proszę też pamiętać, że to rodzic decyduje o wyborze miejsca do terapii i nazwa ma trafiać do niego. Dobrej zabawy i proszę dać znać, jak nazwa powstanie.
Witam.Juz niedługo planuje otworzyć swój własny gabinet masażu leczniczego (masaże lecznicze,relaksacyjne,gorące kamienie, odchudzające,cobido,zabiegi na twarz)Dodam że gabinet jest mobilny czyli wizyty domowe.
Witam,
warto w tym przypadku połączyć informację o mobilności oraz elementach oferty. Jednocześnie zachowując komunikację wprost. Sprawdziłam domenę i jest wolna na domowemasaze.pl. Czyli nazwa: Domowe Masaże.
Choć z drugiej strony (nie znam do końca specyfiki tego rynku) wydaje mi się, że z czasem może Pani też zacząć świadczyć usługi w swoim gabinecie, więc warto to przemyśleć. I wtedy pominąć temat mobilnego formatu. Dobrze znam rynek gabinetów psychoterapii, więc łatwo mi doradzać, tutaj trzebaby było rzetelnie przebadać rynek, jakie są nazwy w tej branży, sprawdzić ich popularność itd. To jest dłuższa praca, którą polecam wykonać krok po kroku.
Pozdrawiam
witam, planuje otworzyć gabinet terapii. chciałabym stworzyć zajęcia z logopedii integracji sensorycznej terapii neurotaktylnej może w przyszłości jakąś terapią ręki chciałabym się rozwijać w tej dziedzinie ale na pierwszym zakręcie mam już problem jaką nazwę wybrać. miałam pomysł na ogólnie logos ale już taki jest w moim mieście. może jakieś inne Logter, logosmyk logospec myślałam też o gabinet terapii Santa chyba że Pani ma jakieś propozycje na nazwę chętnie się dowiem. pozdrawiam
Witam, widzę dużo fajnych pomysłów. Bardzo mi się podoba LogoSmyk. Proponuję w takim zapisie. Łatwo zapamiętać, a słowo smyk jest bardzo wdzięczne. Ja szczerze bym wzięła na Pani miejscu. Santa to nie wiem, o co chodzi, kojarzy mi się ze świętym mikołajem.:) Mogę dorzucić od siebie jeszcze: Sensorki, Zmyślna terapia, Logoteka, Sensoteam. Powodzenia!
Świetny artykuł:) Bardzo dziękuję za inspiracje. Zastanawiam się nad nazwą dla gabinetu logopedycznego, z terapią SI, nowoczesnymi technikami uczenia sie, itd. Ogólnie pomoc dzieciom z trudnościami , ale z przewagą logio i SI. Myślałam o nazwach typu: Słowo się rzekło (chyba za długie), SImowa, LogoSens, ale sama już nie wiem…
Witam, dziękuję za komentarz. Bardzo mi się podobają Pani pomysły. Widać kreatywność i pomysłowość. SImowa i LogoSens – oba fajne i łatwe do zapamiętania. Jest to co trzeba i krótko. Nic dodać nic ująć. Powodzenia.
Witam,
poszukuję nazwy gabinetu dietetycznego. chciałabym promować zdrowe odżywianie w mediach społecznościowych. Prosiłabym o radę ❤️
Bardzo cieszy mnie, że zainteresowałaś się tym tematem. Promowanie zdrowego odżywiania w mediach społecznościowych to wspaniała inicjatywa. Jeśli chodzi o nazwę dla gabinetu dietetycznego, być może spodoba Ci się pomysł „DietoVita: Droga do Zdrowego Życia” lub „NutriEssence: Harmonia Odżywiania”. Ważne, aby nazwa oddawała charakter Twojej działalności i przyciągała potencjalnych klientów. Mam nadzieję, że moje propozycje Ci się spodobają. Jeśli masz jakieś konkretne kryteria lub pomysły, chętnie pomogę dalej! Powodzenia w Twojej misji promowania zdrowego stylu życia!
Witam chcę utworzyć CENTRUM WSPIERANIA ROZWOJU, jestem psychologiem i terapeuta integracji sensorycznej, zajmuje się dziećmi i młodzieżą ze spektrum autyzmu, proszę o podpowiedź, mam pomysł na SENSONAUKA , SENSODOMEK, ale taka nazwa jest w innym ośrodku proszę o pomoc. Pozdrawiam Krystyna Janowska
Dzień dobry, rozumiem, że poszukujesz unikatowej nazwy, która odda charakter i misję Twojego centrum. Skoro „SENSONAUKA” i „SENSODOMEK” są już zajęte, warto pomyśleć o alternatywnych nazwach, które będą równie sugestywne. Oto kilka propozycji:
SensoryLand
SensoryConnect
SensiKids
Oczywiście, przed podjęciem decyzji ostatecznej, warto sprawdzić dostępność wybranej nazwy, zwłaszcza jeśli planujesz również działalność w internecie. Mam nadzieję, że pomogłam i życzę powodzenia w Twoich dalszych działaniach.