Jak nazwać gabinet?

blank

Nazwa firmy – kilka liter mówiących więcej niż tysiąc słów. Dobrze, jeśli oddaje Twoją misję, jest oryginalna i łączy się z Twoim obszarem działania. Co jeszczePsycholog zastanawiający się jak nazwać gabinet potrzebujesz wiedzieć tworząc nazwę dla gabinetu? Oto krótki poradnik jak nazwać gabinet.

Nazwa gabinetu ma ogromne znaczenie. Wpadająca w ucho i trafiona, zapisuje się w umysłach ludzi i przychodzi na myśl dokładnie wtedy, gdy potrzebują Twoich usług. Odpowiednia nazwa promuje i pozwala obniżyć koszty informowania o gabinecie (o tym, jak jeszcze promować gabinet przeczytasz tutaj). Dlatego, jak mówi, amerykański specjalista od marketingu, Guy Kawasaki:

blank„Poświęć trochę czasu i wysiłku na stworzenie naprawdę dobrej nazwy – to ułatwi ci wejście na rynek.”

Jak nazwać gabinet – Co nieco o namingu

Naming – dział marketingu zajmujący się projektowaniem nazw dla produktów i marek.

To specjaliści od namingu wymyślają nazwy, które przyciągają, sprzedają i sprawiają, że marki stają się znane. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił. To co, zaczynamy?

Jedna nazwa – wiele możliwości

Tworząc nazwę swojego gabinetu masz wiele możliwości. Najczęściej spotykane na rynku są nazwy:
• opisowe – jasno komunikujące usługę, np. Dom Rozwoju, Bliskie miejsce
• skojarzeniowe – związane z produktem lub usługą, np. Wymagające.pl
• połączenia, np. Super-ego
• powstałe poprzez użycie przedrostków, np. E-psyche, In-Relatio
• od imion i nazwisk, np. www.martahejnar.pl, www.martinwalczak.pl
• abstrakcyjne – neologizmy Tredo
• skrótowce, czyli akronimy ATFC

Dwie ostatnie wymagają dużych nakładów finansowych na promocję marki, aby utrwaliła się w świadomości potencjalnych klientów, gdyż trudno je zapamiętać za pierwszym razem.

Jak rozpoznać dobrą nazwę dla gabinetu?

Dobra nazwa jest jak magnes – przyciąga!

Wiesz już, jakie są możliwości tworzenia nazw. Kolejne, nasuwające się pytanie, brzmi – jaka powinna być dobra nazwa gabinetu?

Oto odpowiedź:

Maszyna do pisania w gabinecie psychologicznym• prosta, łatwa do zapamiętania i wymówienia, wpadająca w ucho (rozbudowane, skomplikowane, zlepki słów nie są dobrym pomysłem)
• krótka – średnia długość nazw 100 największych marek świata wynosi zaledwie 6,84 litery!*
• oryginalna, charakterystyczna
• kojarząca się z dziedziną, w której działasz
• oddająca Twoją misję.

Dobra nazwa wzbudza emocje i skojarzenia wpływające na decyzję o skorzystaniu z usług. Zawiera w sobie korzyść. Sugeruje, a nie opisuje wprost.

Jak nazwać gabinet – zainspiruj się!

Tworząc nazwę firmy szukaj źródeł inspiracji i czerp z nich. Co może być takim źródłem? Oferowana przez Ciebie usługa, niszowy obszar działania, synonimy, słownictwo związane z Twoją branżą, mitologia czy natura.
Zrób to sam!

blank„Geniusz to 1% inspiracji i 99% potu.”
Thomas Edison

Jak nazwać gabinet – wytyczne

Tworzenie nazwy dla firmy to złożony proces i praca na kilku polach – fonetycznym, lingwistycznym, psychologicznym i marketingowym. Oto kilka pomocnych wskazówek:

1. Na początkowy etapie zapisuj wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Selekcją zajmiesz się na końcu.
2. Stwórz obraz idealnego klienta (o tym, kto to taki, przeczytasz tutaj). Zastanów się, jakie przymiotniki najlepiej go opisują? Czy któryś mógłby posłużyć do stworzenia nazwy Twojego gabinetu?
3. Pytaj osób z Twojego otoczenia (nie tylko rodzinę), którą z wymyślonych nazw by wybrali, a może mają jakieś własne propozycje?
4. Sprawdź czy Twoja nazwa jest zapamiętywalna – przedstaw ją swoim bliskim i sprawdź czy za kilka dni będą ją pamiętali.
5. „Baw się” w skojarzenia. Szukaj tych bliskich Twojemu obszarowi działania, Twojej misji. Wykorzystuj synonimy, testuj różne opcje.
6. Wymyśl hasło/slogan, oddający misję Twojego gabinetu, i spróbuj stworzyć nazwę na jego podstawie. Twoje usługi charakteryzuje poczucie bezpieczeństwa, zaufanie, wyciszenie? Stwórz nazwę z tym związaną.
7. Unikaj nazw zbyt oczywistych, pewnie nie jesteś pierwszą osobą, której przyszły do głowy.
8. Zrób analizę konkurencji. Sprawdź, jakie nazwy najczęściej się pojawiają w Twojej branży, przejrzyj Internet i koniecznie sprawdź czy jest wolna domena .pl np. na stronie dostawcy domen Ovh.
9. Zastanów się z czym kojarzy Ci się Twój gabinet. Kolor? Zwierzę? Ocean? Droga? Wizualizacja jest bardzo pomocna w tworzeniu nazw.
10. Zapożycz zwrot z języka potocznego i spróbuj stworzyć nazwę nawiązującą do niego.
11. Zainspiruj się nazwą anglojęzyczną. Wpisz w wyszukiwarce Google, np. gabinet psychoterapeutyczny w języku angielskim i sprawdź, co pojawi się w wynikach.

Psychoterapeuta zastanawiający się jak nazwać gabinetJeśli planujesz promować swoje usługi, nie tylko na rynku lokalnym, sprawdź co oznacza, wybrana nazwa Twojego gabinetu psychoterapeutycznego w kilku innych językach. Może się okazać, że coś negatywnego lub obraźliwego.

Angielskie neologizmy

Jeśli chcesz mieć nazwę anglojęzyczną opartą na przystępnym i łatwym do zapamiętania neologizmie skorzystaj z tzw. Generatora nazw. Możesz do niego wpisać słowo lub kawałek słowa i zobaczyć automatyczne wyniki. Nawet, jeśli nie wybierzesz tego konkretnego, to może on dać inspirację do dalszej zabawy słowem. Dla przykładu wpisałam do generatora słowo psycholog.
I mimo, że jest to anglojęzyczny portal, można znaleźć parę ciekawostek językowych. Dodatkowo generują się od razu inspiracje do logo.
Zobacz tutaj: Namelix.
Polecam pobawić się na nim nazwami. Ja uwielbiam to robić.
Jeśli już wpadniesz na jakieś fajne słowo, to dodaj do tego tzw. tagline tłumaczący, czym Twoje miejsce jest np. Centrum psychoterapii, Gabinet Psychoterapii i pomocy rodzinie, Pracownia Terapii i Rozwoju itp.

Sprawdź domenę!

A gdy już wiesz jak nazwać gabinet i wybrałeś odpowiednią nazwę, konieczniesprawdź również w Urzędzie Patentowym czy ktoś już jej nie zastrzegł.

Mam nadzieję, że z moją pomocą tworzenie nazwy dla Twojej poradni stanie się łatwiejsze. O efektach koniecznie daj znać w komentarzu. Pochwal się swoją nazwą, jako autor😊 Czekamy z niecierpliwością. Dodaj też linka do swojej domeny, chętnie zajrzymy na Twoją stronę.

Dołącz do naszego newslettera i bądź na bieżąco z marketingiem gabinetu.

* https://www.forbes.pl/pierwszy-milion/cos-tak-prostego-jak-jablko/ybqfh0d

Komentarze
 • Fajny tekst. Na pewno pomoże wielu osobom. Też lubię się bawić słowami i nad swoją nazwą pracowałam dokładnie w opisany sposób. Wynik tej pracy to ANTYSTRESOWNIA STOP&SMILE / http://www.antystresownia.pl Pozdrawiam i czekam na dalsze fajne artykuły 😊

 • Obecnie nazwa mojego gabinetu to Zdrowy Zakątek Podlaskie Centrum Medycyny Naturalnej – wciąż się zastanawiam czy to dobra nazwa .
  jestem Naturopata. Coachem Zdrowia i Żywienia
  – prowadzę konsultacje zdrowowtne- żywieniowe
  Wykonuje diagnostykę całego organizmu
  Stosuje metody naturalne
  podejścia do klienta holistyczne

  • Nazwa mi się podoba. Gdybym miała o miejscu mówić po prostu, to mówiłabym Zakątek. Rozwinięcie jest również precyzyjne. Natomiast skoro jest Pani zapewne na Podlasiu, to pewnie nie jest nazwa podlaski potrzebna, bo nazwa staje się tak długa, że ciężko zapamiętać. Czyli ostatecznie zostawiłabym: Zakątek – Centrum Medycyny Naturalnej

 • Chcę stworzyć zakład psychologiczny z konioterapią, budynek już stoi ale nadal nie mam nazwy. Zastanawiałam się „ważna sprawa” to dobry pomysł?

  • Dzień dobry. Rozumiem Pani rozterkę, a może da się w nazwie użyć słowa związanego jednak z końmi, jeżdżeniem i wsparciem dla rozwoju, jaki wnosi ta forma? Może „Więzi”…Albo „Na Kasztanku”, jeśli to terapia dla dzieci.

 • Bardzo ciekawy artykuł na pewno będę się inspirować, gdyż stoję przed spełnieniem mojego marzenia czyli własnym gabinecie psychologicznym. Bardzo chcę, żeby moja nazwa kojarzyła się ze spokojem, domowym ciepłem, bezpieczeństwem

 • Dzień dobry. Planuję otworzyć gabinet psychologiczny dla dzieci i młodzieży na wsi. Będzie możliwość kontaktu z naturą i zwierzętami (koń, króliki, kozy, kury). Mam dylemat odnośnie nazywy. Aktualnie mam logo psycholog imię i nazwisko a chciałabym dobrze zareklamować miejsce, blisko natury i zwierząt. Myślałam o zakątku leśnym, tylko nie wiem jak to połączyć z usługami psychogggicznymi.

 • Chciałabym otworzyć Centrum Wsparcia Dziecka i cały czas w mojej głowie krąży tylko jedna nazwa „Uniwersytet Dziecka” odbywać się tam będą terapie, konsultacje dla rodziców oraz diagnozy. Cały czas mam problem z nazwą.

 • Już wkrótce otwieram gabinet terapeutyczny i .. nadal bezimienny. Terapia SI, neurotaktylna, terapia ręki (zależy mi na tym, żeby rodzina też czuła wsparcie). W dopełnieniu nazwy chcę mieć informację: Gabinet wspierania rozwoju dziecka. Natomiast co do nazwy: AllSenses (bardzo mi pasuje, ale nie każdy z angielskim sobie poradzi)
  Pupille (z niemieckiego, ale fajnie dwuznacznie można zrozumieć, a oba „zrozumienia” są pozytywne)
  Koliber (przepiękny ptaszek o niesamowitych zdolnościach)
  Sensorycznie (po prostu mi się podoba .

 • Witam,
  Jestem w trakcie realizacji otwierania gabinetu- którego zamysłem ma być pogotowie psychologiczne. Będę tu pracować po godzinach swojej pracy na etacie psychologa w Ośrodku dla m. in trudnej młodzieży. Czyli tylko wieczorem.
  Chciałabym prosić o pomoc w propozycji nazwy, która ściągnie i zachęci trudną młodzież..
  Myślałam o np. „ Miejsce”, Przystań, Wytwórnia lub Fabryka dobrej myśli…
  Proszę o wskazówki☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Ewa Goś Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.
   

  blank