Gabinet terapeutyczny wyposażenie i wystrój

Baner

Twoja prywatna poradnia psychologiczna to nie tylko biuro ograniczone przez cztery ściany, ale przede wszystkim przestrzeń, w której zachodzi przemiana. Tutaj Twoi klienci mogą zagłębić się w swoje wnętrze i odkrywać siebie poprzez refleksję nad nim. To miejsce, gdzie będą świętować swoje postępy, przeżywając całą gamę emocji, chwile radości i smutku. Twój gabinet to fizyczny symbol przestrzeni uzdrowienia, którą oferujesz swoim klientom.

Dlatego wystrój wnętrza gabinetu lub poradni to jeden z wielu obszarów, o który warto porządnie zadbać. Składa się na niego sporo elementów – kolory, oświetlenie, detale, odpowiednia aranżacja. Jak stworzyć gabinet marzeń spełniający oczekiwania Twoje i klientów? Bez wątpienia gabinet terapeutyczny, wyposażenie i jego wystrój są kluczowym elementem w budowaniu poczucia bezpieczeństwa i zaufania klienta.

Architekt swojego gabinetu

Architektura wnętrz to sztuka kształtowania przestrzeni zarówno publicznej, jak i prywatnej. Gabinet psychoterapeutyczny jest miejscem łączącym obie te funkcje: z jednej strony to miejsce publiczne, z drugiej klienci szukają w nim intymności, zrozumienia i dzielą się często bardzo prywatnymi sferami swojego życia. Dlatego odpowiednie urządzenie wnętrza gabinetu psychoterapeutycznego to sztuka balansowania pomiędzy jednym a drugim.

Warto zaznaczyć, że w przypadku zaaranżowania gabinetu do pracy z drugą osobą, istotne jest uwzględnienie także jej potrzeb. Mimo pozornej prostoty, osiągnięcie tego celu może być wyzwaniem. Dlatego w tym tekście przedstawimy wskazówki dotyczące efektywnego organizowania przestrzeni w gabinecie psychologa.

Gabinet terapeutyczny wyposażenie - Kolorowe poduszki na kanapie u psychoterapeuty

Czasy się zmieniają, gabinety również

Kiedy klienci odwiedzą Twój gabinet terapeutyczny, pierwsze wrażenie bywa nieraz kluczowe do budowy zaufania. Aby zapewnić poczucie profesjonalizmu, przyjazności i bezpieczeństwa, warto dobrze przemyśleć aranżację wnętrza, która odzwierciedli zarówno charakter Twojej praktyki terapeutycznej, jak i Twoją osobowość, co też pozwoli klientom poznać Cię nieco lepiej. Bez wątpienia surowe krzesło z popękaną tapicerką i biurko z wazonikiem z włóczką pozostawiamy w rękach państwowych. Klienci prywatnych gabinetów chcą dzisiaj mieć nie tylko ładnie. Chcą się poczuć lepiej niż we własnym domu i szukają miejsca, gdzie zaznają ciepła, przyjaznej atmosfery i będą mogli zanurzyć się w „przytulności” wnętrza jak w ciepłym, miękkim kocu. W rezultacie przywiązują oni większą wagę do estetyki, do trendów, do standardów niż kiedyś, a wnętrze gabinetu wpływa na to jak postrzegany jest terapeuta i jego marka osobista.

Gabinet terapeutyczny wyposażenie i wystrój, czyli przestrzeń dla zmysłów

Podczas gdy estetyka zazwyczaj kojarzona jest z tym, co wizualne, geneza tego słowa ma szersze znaczenie. Pochodzi ono od greckiego „aisthetikos” oznaczającego percepcję zmysłową, czyli wzrok, węch, słuch, dotyk i smak. Istotnie, aby wnętrze osiągnęło zamierzony efekt, potrzebuje ono oddziaływać na wszystkie zmysły.

Gabinet terapeutyczny wyposażenie - Wygodny fotel skórzany w gabinecie psychoterapeutycznym

Często słyszymy o tym, że kształtowanie nastroju i uczuć ludzi zależy od aranżacji wnętrza, wyboru mebli, kolorów i oświetlenia. Bywa, że powielając złe wzorce i dążąc do maksymalnej funkcjonalności, wybieramy rozwiązania ostatecznie pozbawione ciepła i niesprzyjające tworzeniu pozytywnej atmosfery, choć są ekonomiczne, trwałe i przy okazji… niesamowicie pospolite. Tego typu rozwiązania są generalnie nie trafione, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń o większym znaczeniu jak gabinet psychologa.

Twój klient nie chce czuć się jak bohater z katalogu wystroju wnętrz. Tutaj dekoracje mają ogromne znaczenie i powinny wywoływać pozytywne uczucia, budować zaufanie i zapewnić komfortową atmosferę do rozmowy. Dlatego warto zrezygnować z bezosobowych, pustych, białych ścian, niewygodnych i twardych krzeseł o futurystycznych kształtach czy gołych podłóg z płytek.

Urządzając gabinet psychoterapeutyczny, będziesz potrzebować wiedzy na temat tego, jak sprawić, aby:

  • był przyjemny wizualnie
  • miał odpowiednie wyciszenie (dające poczucie intymności i dyskrecji)
  • tworzył wrażenie „otulającego” i bliskiego miejsca
  • wspierał budowanie pozycji pomocnego eksperta
  • pozytywnie się kojarzył.

Stwórz wyjątkowe miejsce!

Gabinet psychoterapeutyczny to miejsce, w którym klient chce poczuć się trochę jak w domu pełnym serdeczności i zrozumienia, trochę jak w kawiarni z ciekawym wnętrzem. Miejsce, gdzie spotka serdeczną osobę, znajdzie zrozumienie, wsparcie i odnajdzie życiową równowagę.

W związku z tym rodzi się pytanie: jak urządzić gabinet, aby był właśnie taki miejscem?

1. Kolorystyka

Bez wątpienia odpowiednia kolorystyka wnętrza wpływa na samopoczucie. Ważne, by był on monochromatyczny w dwóch, maksymalnie trzech barwach z tej samej grupy kolorystycznej. Unikaj kolorów pobudzających, np. czerwonego i tych obniżających nastrój (ciemnych). Odpowiednie będą stonowane kolory nawiązujące do naturalnych barw ziemi czy kojącej natury. Dobrze sprawdzą się też odcienie turkusu, zieleni i niebieskiego, które kojarząc się z błękitem nieba czy lazurowym brzegiem plaży. Będą przywoływać pozytywne skojarzenia sielanki i spokoju. Jako element urozmaicenia można też zastosować pomarańcz, jasnożółty czy żółty, ale w stonowanych odcieniach. Biel, złamana biel i odcienie beżu będą stanowić idealną bazę oraz tło wystroju Twojego gabinetu.

Fotel i stolik w gabinecie psychoterapeuty

2. Tkaniny

Przede wszystkim właściwie dobrane tkaniny ocieplą wnętrze, sprawią, że będzie przytulne i nadadzą mu bardziej domowego charakteru. W związku z tym w gabinecie psychoterapeutycznym sprawdzą się:

  • jednobarwne, spokojne tkaniny na fotelach  czy kanapach
  • dywany/wykładziny
  • zasłony.
Gabinet terapeutyczny wyposażenie - Kanapa w gabinecie psychoterapeutycznym

3. Kształty

Odpowiednio dobrane kształty i formy dają poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym – wybierając meble postaw na formy obłe – okrągłe fotele, jajowate stoły, jednocześnie unikaj ostrych i kanciastych wykończeń.

4. Wyciszenie

Z pewnością dobre wyciszenie wnętrza gabinetu psychoterapeutycznego jest jednym z kluczowych jego elementów. Choć potrafi to być dużą inwestycją, jest ona bardzo istotna. W rezultacie tego w kliencie zbuduje się poczucie dyskrecji. Każde rozproszenie uwagi, może wybić go z rytmu lub wywołać odczucia, które wpłyną na to, czy otworzy się przed swoim terapeuta w danym momencie. Godne uwagi są m.in. następujące rozwiązania:

  • drzwi o podwyższonej izolacyjności akustycznej
  • sufity akustyczne
  • wygłuszające panele ścienne czy podłogowe.

5. Dodatki i detale

Kolorowe akcenty będą doskonale urozmaicać przestrzeń. To właśnie one w pierwszej kolejności przyciągną uwagę. Tymi elementami mogą być krzesła, poduszki lub dzieła sztuki, które kontrastują z głównym schematem kolorystycznym pomieszczenia. Wybierz taki kolor, który jest Ci bliski — prawdopodobnie każda osoba wchodząca do Twojego gabinetu terapeutycznego go zauważy, Dlatego warto postawić na odcień, który przyniesie radość, spokój i będzie się dobrze kojarzył. Dodatki z kolei sprawią, że wnętrze gabinetu nabierze jeszcze wyjątkowego i przytulnego charakteru. Dlatego dobrym wyborem będą:

  • Niewielkie kwiaty (doniczkowe, cięte, jak i te w słojach) – rośliny mogą być świetną metaforą wielu koncepcji związanych z terapią.
  • Dyskretne grafiki – eleganckie i dekoracyjne grafiki, ale takie, które nie będą rozpraszać uwagi. Grafika może wyrazić znaczenie, którego nie potrafią słowa. Niezależnie od tego, czy wybierzesz dzieła sztuki, które mają dla Ciebie znaczenie, czy takie wywołujące zachwyt, to, co umieścisz na ścianach, przyciągnie uwagę klientów. Gdy oczy będą błądzić po gabinecie terapeutycznym, z pewnością zatrzymują się na całości lub jej drobnych szczegółach. Warto skomponować je tak, aby koiły zmysły i wywoływały poczucie spokoju.
  • Świece – nadadzą „miękkości” każdej przestrzeni.
  • Zabawki, książeczki (w przypadku gabinetów dla dzieci).
Drobne kwiaty doniczkowe na stoliku w gabinecie psychoterapeutycznym

6. Ciepłe światło

Temperaturę barwową światła mierzymy w stopniach Kelvina (K). Im niższa wartość K na żarówce, tym cieplejsze światło. Chcąc uzyskać ciepłe oświetlenie, wybierz takie o temperaturze 3000 K lub niższej. Często jest określany jako „miękki biały” lub „ciepły biały”. Unikaj „chłodnej bieli”, „światła dziennego” i wszystkiego, co ma temperaturę 4000 K i wyższą. Umieszczenie w gabinecie różnorodnych lamp biurkowych i podłogowych z ciepłymi żarówkami, to prosty sposób na stworzenie przytulnej atmosfery! Zwłaszcza w sezonie jesień – zima, kiedy na zewnątrz szybko robi się ciemno.

Plakaty do Twojego gabinetu

Z myślą o wyposażeniu gabinetów psychoterapeutycznych, psychologów oraz psychiatrów stworzyliśmy plakaty edukacyjne. Ich ideą jest przybliżenie klientom, w przystępny i zrozumiały sposób, problemów, z jakimi mierzą się na co dzień i które są motywacją do podjęcia terapii. Dopieszczą Wasze poradnie i gabinety zarówno od strony estetycznej, jak i specjalistycznej.

blank

Zawieszone w gabinecie, poradni lub poczekalni dadzą wartość, pomogą budować pozycję pomocnego eksperta i edukują pacjentów oczekujących na sesje. Grafiki tworzymy tak, aby były przyjazne dla oka i skupiały uwagę na najważniejszych aspektach poruszanego tematu. Ich treści zostały napisane przez psychologów tak, by były zrozumiałe dla wszystkich i w sposób empatyczny wyrażały wsparcie dla osób decydujących się na podjęcie terapii u psychologa. Oprawione w ramę będą doskonałym elementem dekoracyjnym gabinetu. Tworzymy je w dwóch liniach kolorystycznych: roślinnej oraz turkusowej. Oba zestawy swoją kolorystyką przynoszą spokój i odnoszą się wyłącznie do pozytywnych skojarzeń związanych z tymi barwami.

Tematyka plakatów Mindness

W naszym sklepie internetowym dostępne są plakaty (50cmx70cm):

A to tylko niektóre z nich, bo kolekcja ta stale rośnie zgodnie z potrzebami i prośbami naszych klientów, którzy niezwykle cenią sobie ich rolę. Wszystkie znajdziesz w kategorii plakaty do gabinetu.

Inne gadżety

Dobrym pomysłem będzie też humorystyczny kubek dla psychologa lub psychoterapeuty . Pomoże on rozluźnić atmosferę w gabinecie, co w konsekwencji może skłonić klienta do otwartości wobec psychoterapeuty.

Ale to nie wszystko. Jeśli chcesz, by Twój pacjent czuł się bezpiecznie w trakcie sesji i rzeczywiście ze swobodą mógł się uzewnętrznić, zadbaj o zawieszki na drzwi. Są to dwustronne tabliczki, które informują klientów o trwającej sesji bądź zapraszają do gabinetu. Dzięki nim terapia nie będzie przerywana przypadkowym pukaniem lub wtargnięciem osoby niepowołanej, co stworzy atmosferę intymności i spokoju.

Profesjonalizmu gabinetowi dodaje z pewnością korzystanie przez psychoterapeutę z odpowiednich narzędzi. A takim może być chociażby jedyny na polskim rynku terapeutnik, czyli kalendarz zapisów przygotowany specjalnie z myślą o branży pomocowej. Znajdziesz tam nie tylko tabelkę na listę klientów na każdy dzień, ale także miejsce na zrobienie notatek czy rozplanowanie warsztatów. Został opracowany przy współpracy z psychoterapeutami.

A oto jakże psychologiczne słowa znanego architekta Jaume Cassanyer Tosquesa:

„W projektowaniu liczą się przede wszystkim emocje i uczucia, a nie sama technologia.”

Więcej o tym, jak urządzić gabinet usłyszysz w naszym podcaście tutaj.

A teraz wyobraź sobie gabinet Twoich marzeń i daj znać w komentarzu, jak wygląda? 😊 Kończąc – jeśli ten artykuł jest dla Ciebie pomocny, poślij go dalej w świat – z góry dziękuję!

Dodaj komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Ewa Goś Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.




     

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.

    Logo Whatsapp