Wystrój wnętrza gabinetu lub poradni to jeden z wielu obszarów, o który potrzebujesz zadbać. Składa się na niego sporo elementów – kolory, oświetlenie, detale, odpowiednia aranżacja. Jak stworzyć gabinet marzeń spełniający oczekiwania Twoje i klientów? Bez wątpienia gabinet terapeutyczny wyposażenie i jego wystrój są kluczowym elementem w budowaniu poczucia bezpieczeństwa i zaufania klienta odwiedzającego nasz gabinet.
Architektura wnętrz to sztuka kształtowania przestrzeni zarówno publicznej, jak i prywatnej. Gabinet psychoterapeutyczny jest miejscem łączącym obie te funkcje: z jednej strony to miejsce publiczne, z drugiej klienci szukają w nim intymności, zrozumienia i dzielą się często bardzo prywatnymi sferami swojego życia. Dlatego odpowiednie urządzenie wnętrza gabinetu psychoterapeutycznego to sztuka balansowania pomiędzy jednym a drugim.
Czasy się zmieniają, gabinety również
Bez wątpienia surowe krzesło z popękaną tapicerka i biurko z wazonikiem z włóczką pozostawiamy w rękach państwowych. Klienci prywatnych gabinetów chcą dzisiaj mieć ładnie. W rezultacie przywiązują oni większą wagę do estetyki, do trendów, do standardów. Ze względu na to wnętrze gabinetu wpływa na postrzeganie terapeuty i jego marki osobistej.
Gabinet terapeutyczny wyposażenie i wystrój, czyli Przestrzeń dla zmysłów
Podczas gdy estetyka zazwyczaj kojarzona jest z tym, co wizualne, geneza tego słowa ma szersze znaczenie. Pochodzi ono od greckiego „aisthetikos” oznaczającego percepcję zmysłową, czyli wzrok, węch, słuch, dotyk i smak. Istotnie aby wnętrze osiągnęło zamierzony efekt, potrzebuje ono oddziaływać na wszystkie zmysły.
Dlatego urządzając gabinet psychoterapeutyczny będziesz potrzebować wiedzy na temat tego, jak sprawić, aby:
był przyjemny wizualnie
miał odpowiednie wyciszenie (dające poczucie intymności i dyskrecji)
tworzył wrażenie „otulającego” i bliskiego miejsca
wspierał budowanie pozycji pomocnego eksperta
pozytywnie się kojarzył.
Stwórz wyjątkowe miejsce!
Gabinet psychoterapeutyczny to miejsce, w którym klient chce poczuć się trochę jak w domu pełnym serdeczności i zrozumienia, trochę jak w kawiarni z ciekawym wnętrzem. Miejsce, gdzie spotka serdeczną osobę, znajdzie zrozumienie, wsparcie i odnajdzie życiową równowagę.
W związku z tym rodzi się pytanie: jak urządzić gabinet, aby był właśnie taki miejscem?
1. Kolorystyka
Bez wątpienia odpowiednia kolorystyka wnętrza wpływa na samopoczucie. Ze względu na to w gabinecie psychoterapeutycznym, ważne jest, by był on monochromatyczny w dwóch, maksymalnie trzech barwach z tej samej grupy kolorystycznej. Unikaj kolorów pobudzających, np. czerwonego, i tych obniżających nastrój (ciemnych). Odpowiednie będą stonowany pomarańcz, jasnożółty, żółty, zielony czy biały. Wnioskując – do gabinetu psychologa dziecięcego wybierz barwy słoneczne.
2. Tkaniny
Przede wszystkim – właściwie dobrane tkaniny ocieplą wnętrze, sprawią, że będzie przytulne i nadadzą mu bardziej domowego charakteru. W związku z tym w gabinecie psychoterapeutycznym sprawdzą się:
jednobarwne, spokojne tkaniny na fotelach czy kanapach
dywany/wykładziny
zasłony.
3. Kształty
Odpowiednio dobrane kształty i formy dają poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym – wybierając meble postaw na formy obłe – okrągłe fotele, jajowate stoły, jednocześnie unikaj ostrych i kanciastych wykończeń.
4. Wyciszenie
Z pewnością dobre wyciszenie wnętrza gabinetu psychoterapeutycznego jest jednym z kluczowych jego elementów. Choć potrafi to być, dużą inwestycją, jest ona bardzo istotna. W rezultacie tego w kliencie zbuduje się poczucie dyskrecji. Godne uwagi są m.in następujące rozwiązania:
drzwi o podwyższonej izolacyjności akustycznej
sufity akustyczne
wygłuszające panele ścienne czy podłogowe.
5. Dodatki
Z pewnością dodatki sprawiają, że wnętrze gabinetu nabiera wyjątkowego charakteru. Dlatego dobrym wyborem będą:
niewielkie kwiaty (doniczkowe, cięte, jak i te w słojach)
dyskretne, eleganckie, dekoracyjne grafiki, zanadto nie przyciągające wzroku, pozwalające skoncentrować się na celu wizyty
świece
zabawki, książeczki (w przypadku gabinetów dla dzieci).
Plakaty
do Twojego gabinetu
Z myślą o wyposażeniu gabinetów psychoterapeutycznych, psychologów, psychiatrów stworzyliśmy plakaty edukacyjne. Ich ideą jest przybliżenie klientom, w przystępny i zrozumiały sposób, problematyki, z jaką się mierzą. Dopieścimy Wasze poradnie i gabinety zarówno od strony estetycznej, jak i specjalistycznej.
Zawieszone w gabinecie, poradni lub poczekalni dadzą wartość, pomogą budować pozycję pomocnego eksperta i zajmą pacjentów oczekujących na sesje. Oprawione w ramę będą doskonałym elementem dekoracyjnym gabinetu.
Tematyka plakatów Mindness
W naszym sklepie internetowym dostępne są plakaty (50cmx70cm):
Dobrym pomysłem będzie też humorystyczny kubek dla psychologa lub psychoterapeuty . Pomoże on rozluźnić atmosferę w gabinecie, co w konsekwencji może skłonić klienta do otwartości wobec psychoterapeuty.
Ale to nie wszystko. Jeśli chcesz, by Twój pacjent czuł się bezpiecznie w trakcie sesji i rzeczywiście ze swobodą mógł się uzewnętrznić, zadbaj o zawieszki na drzwi. Są to dwustronne tabliczki, które informują klientów o trwającej sesji bądź zapraszają do gabinetu. Dzięki nim terapia nie będzie przerywana przypadkowym pukaniem lub wtargnięciem osoby niepowołanej, co stworzy atmosferę intymności i spokoju.
Profesjonalizmu gabinetowi dodaje z pewnością korzystanie przez psychoterapeutę z odpowiednich narzędzi. A takim może być chociażby jedyny na polskim rynku terapeutnik, czyli kalendarz zapisów przygotowany specjalnie z myślą o branży pomocowej. Znajdziesz tam nie tylko tabelkę na listę klientów na każdy dzień, ale także miejsce na zrobienie notatek czy rozplanowanie warsztatów. Został opracowany przy współpracy z psychoterapeutami.
A oto jakże psychologiczne słowa znanego architekta Jaume Cassanyer Tosquesa:
„W projektowaniu liczą się przede wszystkim emocje i uczucia, a nie sama technologia.”
Więcej o tym, jak urządzić gabinet usłyszysz w naszym podcaście tutaj.
A teraz wyobraź sobie gabinet Twoich marzeń i daj znać w komentarzu, jak wygląda? 😊 Kończąc – jeśli ten artykuł jest dla Ciebie pomocny, poślij go dalej w świat – z góry dziękuję!
Dziękujemy!
Zanim zamkniesz tę stronę, sprawdź swoją pocztę e-mail i zobacz, czy dotarło do Ciebie potwierdzenie z linkiem.
Jeśli nie ma, zobacz foldery: Spam, Promocje, Oferty itp.
Jeśli nigdzie nie ma tej wiadomości, może oznaczać, że Twoja poczta blokuje takie maile.
Zasługujesz na kalendarz wypełniony zapisami! I co najważniejsze? Spraw, by było to lekkie i łatwe...
***
Do zobaczenia po drugiej stronie,
Agnieszka
Doskonałe umiejętności terapeutyczne stanowią zaledwie 50% tego, co jest potrzebne, by odnieść sukces mając prywatny gabinet. Marketing i kompetencje w budowaniu takiej praktyki to pozostałe 50%.
Podcast Mindness
Podcast Mindness
Od etatu do własnego gabinetu - wywiad z Martą Seweryńską
Od etatu do własnego gabinetu - wywiad z Martą Seweryńską
Jul 13, 2022 • 30:23
Z Martą Seweryńską znamy się od kilku dobrych lat. Marta będąc jeszcze na etacie i potrzebowała pomocy profesjonalisty w przejściu […]
Poradnia online - Wywiad z Magdaleną Jagiełło
Feb 24, 2021 • 32:30
Magdalena Jagiełło - psychoterapeutka w podejściu integratywnym, założycielka Fideratio - Centrum Psychoterapii i Coachingu Online w nurcie chrześcijańskim. W wywiadzie omawia początki związane z planowaniem poradni, moment kompletowania zespołu specjalistów i próby zaangażowania ich w projekt. Opowiada także o tym, jak aktualnie funkcjonuje poradnia i jakie są plany na przyszłość.
Gabinet zgodny z prawem - Wywiad z Anetą Liszewską-Mądrą - radcą prawnym
Jan 25, 2021 • 32:30
Z Anetą połączył nas wspólny obszar działalności. Co prawda my w Mindness zajmujemy się marketingiem oraz pomagamy wystartować z własnym […]
Wywiad z Ulą Korkmaz – specjalistką ds. rekrutacji
Jan 8, 2020 • 30:39
Moja znajomość z Ulą rozpoczęła się wiele lat temu na gruncie zawodowym. Cenię ją za umiejętność wglądu w drugiego człowieka, […]
Wywiad z Magdą Widłak-Langer założycielką Wirtualnego Gabinetu Psychologa
Dec 4, 2019 • 46:36
Z Magdą Widłak-Langer poznałyśmy się poprzez jedną z facebookowych grup dla kobiet przedsiębiorczych. Magda szukała osoby, dla której mogłaby napisać […]
Praktyk Uważności – wywiad z dr Joanną Lessing-Pernak
Oct 14, 2019 • 39:19
Dr Joanna Lessing-Pernak swoją przygodę z psychologią rozpoczęła już po ukończeniu prawa i Akademii Sztuk Pięknych. Wówczas odnalazła swój sens […]
Urządzamy gabinet terapeutyczny – Wywiad z architektką wnętrz Barbarą Strzębałą
Jun 6, 2019 • 36:03
Architektura i dekorowanie są mi bliskie od zawsze. Doceniam ładny design. Wchodząc do dowolnego wnętrza wsłuchuję się w jego energię, […]
Radio Odkrywca – wywiad z Sylwią Stachecką-Tomasiewicz psychoterapeutką i fotografką.
Mar 5, 2019 • 20:14
Sylwię poznałam rok temu podczas prowadzonych przeze mnie konsultacji dla psychoterapeutów. Szybko okazało się, że mamy podobne poglądy na temat […]
Radio Odkrywca - Psychoterapeutka z misją i wizją - wywiad z Katarzyną Kopczak
Jan 30, 2019 • 35:12
Wywiad z Katarzyną przeprowadzam online (polecam do tego program Cleenfeed). Dzieli nas kilkaset kilomentrów. Nie znamy się, ale z biegiem […]
Radio Odkrywca – wywiad z Magdaleną Komstą ekspertką od High Need Babies
Dec 21, 2018 • 23:46
W klimatycznej kawiarni podróżniczej „Tam i z Powrotem” w otoczeniu figurek buddów, świec i hamaków, umówiłam się na rozmowę […]
Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.
Zasługujesz na kalendarz wypełniony zapisami! I co najważniejsze? Spraw, by było to lekkie i łatwe…
***
Do zobaczenia po drugiej stronie,
Agnieszka
Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja Marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.