Gabinet terapeutyczny wyposażenie i wystrój

Baner

Wystrój wnętrza gabinetu lub poradni to jeden z wielu obszarów, o który potrzebujesz zadbać. Składa się na niego sporo elementów – kolory, oświetlenie, detale, odpowiednia aranżacja. Jak stworzyć gabinet marzeń spełniający oczekiwania Twoje i klientów? Bez wątpienia gabinet terapeutyczny wyposażenie i jego wystrój są kluczowym elementem w budowaniu poczucia bezpieczeństwa i zaufania klienta odwiedzającego nasz gabinet.

Architektura wnętrz to sztuka kształtowania przestrzeni zarówno publicznej, jak i prywatnej. Gabinet psychoterapeutyczny jest miejscem łączącym obie te funkcje: z jednej strony to miejsce publiczne, z drugiej klienci szukają w nim intymności, zrozumienia i dzielą się często bardzo prywatnymi sferami swojego życia. Dlatego odpowiednie urządzenie wnętrza gabinetu psychoterapeutycznego to sztuka balansowania pomiędzy jednym a drugim.

Gabinet terapeutyczny wyposażenie - Kolorowe poduszki na kanapie u psychoterapeuty

Czasy się zmieniają, gabinety również

Bez wątpienia surowe krzesło z popękaną tapicerka i biurko z wazonikiem z włóczką pozostawiamy w rękach państwowych. Klienci prywatnych gabinetów chcą dzisiaj mieć ładnie. W rezultacie przywiązują oni większą wagę do estetyki, do trendów, do standardów. Ze względu na to wnętrze gabinetu wpływa na postrzeganie terapeuty i jego marki osobistej.

Gabinet terapeutyczny wyposażenie i wystrój, czyli Przestrzeń dla zmysłów

Podczas gdy estetyka zazwyczaj kojarzona jest z tym, co wizualne, geneza tego słowa ma szersze znaczenie. Pochodzi ono od greckiego „aisthetikos” oznaczającego percepcję zmysłową, czyli wzrok, węch, słuch, dotyk i smak. Istotnie aby wnętrze osiągnęło zamierzony efekt, potrzebuje ono oddziaływać na wszystkie zmysły.

Gabinet terapeutyczny wyposażenie - Wygodny fotel skórzany w gabinecie psychoterapeutycznym

Dlatego urządzając gabinet psychoterapeutyczny będziesz potrzebować wiedzy na temat tego, jak sprawić, aby:

 • był przyjemny wizualnie
 • miał odpowiednie wyciszenie (dające poczucie intymności i dyskrecji)
 • tworzył wrażenie „otulającego” i bliskiego miejsca
 • wspierał budowanie pozycji pomocnego eksperta
 • pozytywnie się kojarzył.

Stwórz wyjątkowe miejsce!

Gabinet psychoterapeutyczny to miejsce, w którym klient chce poczuć się trochę jak w domu pełnym serdeczności i zrozumienia, trochę jak w kawiarni z ciekawym wnętrzem. Miejsce, gdzie spotka serdeczną osobę, znajdzie zrozumienie, wsparcie i odnajdzie życiową równowagę.

W związku z tym rodzi się pytanie: jak urządzić gabinet, aby był właśnie taki miejscem?

1. Kolorystyka

Fotel i stolik w gabinecie psychoterapeuty

Bez wątpienia odpowiednia kolorystyka wnętrza wpływa na samopoczucie. Ze względu na to w gabinecie psychoterapeutycznym, ważne jest, by był on monochromatyczny w dwóch, maksymalnie trzech barwach z tej samej grupy kolorystycznej. Unikaj kolorów pobudzających, np. czerwonego, i tych obniżających nastrój (ciemnych). Odpowiednie będą stonowany pomarańcz, jasnożółty, żółty, zielony czy biały. Wnioskując – do gabinetu psychologa dziecięcego wybierz barwy słoneczne.

2. Tkaniny

Przede wszystkim – właściwie dobrane tkaniny ocieplą wnętrze, sprawią, że będzie przytulne i nadadzą mu bardziej domowego charakteru. W związku z tym w gabinecie psychoterapeutycznym sprawdzą się:

 • jednobarwne, spokojne tkaniny na fotelach czy kanapach
 • dywany/wykładziny
 • zasłony.
Gabinet terapeutyczny wyposażenie - Kanapa w gabinecie psychoterapeutycznym
 

3. Kształty

Odpowiednio dobrane kształty i formy dają poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym – wybierając meble postaw na formy obłe – okrągłe fotele, jajowate stoły, jednocześnie unikaj ostrych i kanciastych wykończeń.

 

4. Wyciszenie

Z pewnością dobre wyciszenie wnętrza gabinetu psychoterapeutycznego jest jednym z kluczowych jego elementów. Choć potrafi to być, dużą inwestycją, jest ona bardzo istotna. W rezultacie tego w kliencie zbuduje się poczucie dyskrecji. Godne uwagi są m.in następujące rozwiązania:

 • drzwi o podwyższonej izolacyjności akustycznej
 • sufity akustyczne
 • wygłuszające panele ścienne czy podłogowe.
 

5. Dodatki

Drobne kwiaty doniczkowe na stoliku w gabinecie psychoterapeutycznym

Z pewnością dodatki sprawiają, że wnętrze gabinetu nabiera wyjątkowego charakteru. Dlatego dobrym wyborem będą:

 • niewielkie kwiaty (doniczkowe, cięte, jak i te w słojach)
 • dyskretne, eleganckie, dekoracyjne grafiki, zanadto nie przyciągające wzroku, pozwalające skoncentrować się na celu wizyty
 • świece
 • zabawki, książeczki (w przypadku gabinetów dla dzieci).

Plakaty do Twojego gabinetu

blank

Z myślą o wyposażeniu gabinetów psychoterapeutycznych, psychologów, psychiatrów stworzyliśmy plakaty edukacyjne. Ich ideą jest przybliżenie klientom, w przystępny i zrozumiały sposób, problematyki, z jaką się mierzą. Dopieścimy Wasze poradnie i gabinety zarówno od strony estetycznej, jak i specjalistycznej.

Zawieszone w gabinecie, poradni lub poczekalni dadzą wartość, pomogą budować pozycję pomocnego eksperta i zajmą pacjentów oczekujących na sesje. Oprawione w ramę będą doskonałym elementem dekoracyjnym gabinetu.

Tematyka plakatów Mindness

W naszym sklepie internetowym dostępne są plakaty (50cmx70cm):

Znajdziesz je w kategorii plakaty do gabinetu.

Inne gadżety

Dobrym pomysłem będzie też humorystyczny kubek dla psychologa lub psychoterapeuty . Pomoże on rozluźnić atmosferę w gabinecie, co w konsekwencji może skłonić klienta do otwartości wobec psychoterapeuty.

Ale to nie wszystko. Jeśli chcesz, by Twój pacjent czuł się bezpiecznie w trakcie sesji i rzeczywiście ze swobodą mógł się uzewnętrznić, zadbaj o zawieszki na drzwi. Są to dwustronne tabliczki, które informują klientów o trwającej sesji bądź zapraszają do gabinetu. Dzięki nim terapia nie będzie przerywana przypadkowym pukaniem lub wtargnięciem osoby niepowołanej, co stworzy atmosferę intymności i spokoju.

Profesjonalizmu gabinetowi dodaje z pewnością korzystanie przez psychoterapeutę z odpowiednich narzędzi. A takim może być chociażby jedyny na polskim rynku terapeutnik, czyli kalendarz zapisów przygotowany specjalnie z myślą o branży pomocowej. Znajdziesz tam nie tylko tabelkę na listę klientów na każdy dzień, ale także miejsce na zrobienie notatek czy rozplanowanie warsztatów. Został opracowany przy współpracy z psychoterapeutami.

A oto jakże psychologiczne słowa znanego architekta Jaume Cassanyer Tosquesa:

„W projektowaniu liczą się przede wszystkim emocje i uczucia, a nie sama technologia.”

Więcej o tym, jak urządzić gabinet usłyszysz w naszym podcaście tutaj.

A teraz wyobraź sobie gabinet Twoich marzeń i daj znać w komentarzu, jak wygląda? 😊 Kończąc – jeśli ten artykuł jest dla Ciebie pomocny, poślij go dalej w świat – z góry dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Ewa Goś Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.
   

  Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.

  blank