Facebook Ads krok po kroku

FacebookAds to potężne narzędzie marketingowe. Lekceważenie jego potencjału może sprawić, że pojawi się problem z dotrzymaniu tempa konkurencji. Jak korzystać z niego w taki sposób, by nie przepłacić i dodatkowo pozyskać nowych klientów? Sprawdź, to wcale nie jest trudne!

Pierwsze kroki

Rozpoczynając swoją przygodę z reklamą na Facebooku, wymagane jest posiadanie konta reklamowego w Menadżerze Reklam. Jeśli jeszcze z niego nie korzystasz, możesz go utworzyć klikając w górny panel Facebooka po prawej stronie.

Po jego założeniu należy dodać metodę płatności. Najprostszym i najwygodniejszym sposobem jest przypisanie swojej karty kredytowej/debetowej. Wystarczy wprowadzić numer karty, datę ważności i kod zabezpieczający i gotowe. Możemy działać!

Strona główna Menadżera Reklam prezentuje cztery zakładki: przegląd konta, kampanie, zestawy reklam oraz reklamy, z których najważniejsza na ten moment będzie ta druga. To co, zaczynamy? Kliknij „Utwórz”.

1. Określ cele kampanii

Pierwszą i podstawową rzeczą jest określenie celu kampanii. Poniżej scharakteryzuję te, które są najbardziej przydatne dla psychoterapeuty.

Obraz zawierający zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie
  • Rozpoznawalność marki wybieramy wtedy, gdy chcemy, by reklama dotarła do osób, które według algorytmów Facebooka będą najbardziej zainteresowane daną marką lub usługami. Oczywiście bazując na określonej grupie docelowej, o czym będę pisała później. Płatność liczona jest za 1000 wyświetleń reklamy.
  • Zasięg pozwala na dotarcie do jak największej liczby nowych użytkowników. Zasięg tym się różni od rozpoznawalności, że częstotliwość wyświetlania danej reklamy jednej osobie jest mniejsza. Właściwie to do nas należy decyzja, jak często reklama będzie wyświetlana, np. raz na tydzień. Tutaj określamy też, ile jesteśmy w stanie zapłacić za 1000 wyświetleń.
  • Ruch to jedna z najczęściej wybieranych opcji. Możemy ją wykorzystać, kiedy chcemy przekierować ruch z Facebooka na naszą stronę internetową lub wydarzenie. W tym przypadku możemy optymalizować kampanię zarówno pod kątem kliknięć reklamy, wyświetleń, jak i unikatowego zasięgu dziennego.
  • Aktywność wybierasz wtedy, gdy zależy Ci na reakcjach pod danym postem. Mogą to być komentarze lub polubienia. Algorytmy Facebooka pokażą tę reklamę osobom, które najczęściej się udzielają. Oczywiście zwiększa to też szanse, że inne osoby (znajomi Twoich obserwatorów), również post zauważą i będą się aktywizować.

Decydując się na wybór jednej z opcji, pamiętaj, by post promowany (jeśli wybierasz go spośród już istniejących) był tym, który najbardziej zaangażował Twoją społeczność. Algorytmy zrobią za Ciebie resztę.

2. Wyznacz budżet

Możesz zdecydować się na budżet dzienny lub całkowity kampanii. To Ty decydujesz, ile wydasz na reklamę. W każdej chwili możesz ją zatrzymać, jeśli stwierdzisz, że zawiodła optymalizacja. W dowolnym momencie możesz też zwiększyć budżet, jeśli wyniki będą satysfakcjonujące.  

3. Ustal harmonogram

Należy wziąć pod uwagę dwie kwestie. Po pierwsze, ustawiając datę rozpoczęcia reklamy, warto mieć na uwadze, że Facebook weryfikuje reklamę często przez kilka godzin, zanim ją wypuści w świat. Po drugie, nie polecam wyświetlania reklamy w formie ciągłej. Warto od razu zaplanować zakończenie kampanii. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której – decydując się na budżet dzienny i zapominając o tym – Facebook mógłby pobrać pokaźną sumę pieniędzy z konta.

4. Zdefiniuj grupę odbiorców

Targetowanie reklamy to kluczowa sprawa. Co z tego, że reklamę zobaczy lub skomentuje duża liczba osób, jeśli osoby te nie będą zainteresowane Twoimi usługami? Jeśli wiesz dokładnie, do kogo chcesz adresować reklamę – super. Jeśli nie zastanawiałeś się jeszcze nad tym, nie martw się. Menadżer Reklam umożliwia próbowanie różnych możliwości, na bieżąco szacując wielkość grupy. Istnieje możliwość utworzenia kilku jednakowych reklam, różnicując je jedynie pod kątem grupy odbiorców. Analizując wydatki każdej z nich, można z łatwością wyłonić tę najkorzystniejszą i zwiększyć jej budżet, jednocześnie kończąc tę nie przynoszącą zysków.

Obraz zawierający zrzut ekranu

Opis wygenerowany automatycznie

Narzędziem, które może Wam pomóc w dobraniu odpowiedniej grupy docelowej i obserwacji konwersji (skuteczność reklamy), czyli zachowań odbiorców reklam jest pixel Facebooka. O tym jak działa, możecie przeczytać w jednym z naszym poprzednich wpisów. Ale po kolei…

  • Lokalizacja

Decydując się na lokalizację, można wybrać zarówno kraj, miasto, jak i region użytkownika, do którego chcesz dotrzeć z kampanią. Można też upuścić pinezkę w konkretnej lokalizacji i ustawić promowanie reklamy, np. w promieniu kilku kilometrów. Ponadto, jest możliwość wykluczenia konkretnego obszaru z promowania. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dane wprowadzane przez użytkowników Facebooka nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Oznacza to, że niekoniecznie osoba, która wybrała Gdańsk jako miejsce zamieszkania, wciąż tam przebywa.   

W panelu jest również opcja wyboru, do kogo w obrębie tej lokalizacji kierować będziemy przekaz. Czy będą to osoby mieszkające na danym rejonie, czy tylko podróżujące, a może takie, które niedawno znajdowały się na tym obszarze? Oczywiście Was, jako osoby pracujące w branży pomocowej, najbardziej interesować będzie wskaźnik osób zamieszkujących ten obszar.

  • Wiek, płeć i język.

Prosta sprawa – jeśli np. zajmujesz się psychoterapią uzależnień, skieruj reklamę do wszystkich osób powyżej 20 roku życia (chyba, że interesuje Cię konkretny przedział wiekowy). Pamiętaj, że prowadząc terapię dzieci i młodzieży, przekaz swój musisz kierować do ich rodziców. Wybór języka przydaje się wtedy, kiedy np. prowadzisz terapię online w języku angielskim i chcesz kierować swoją reklamę do osób anglojęzycznych. Innym zastosowaniem może być zaznaczenie języka polskiego, by reklama nie wyświetlała się osobom zagranicznym przebywającym na terenie przez Ciebie wskazanym. 

  • Szczegółowe opcje targetowania

Tutaj możliwości jest naprawdę wiele. Ta opcja pozwoli Ci na precyzyjne określenie cech Twojej grupy docelowej. Można zdefiniować grupę poprzez status związku, wykształcenie, wykonywany zawód, a nawet ze względu na model telefonu komórkowego, który używają. Facebook wie o nas więcej, niż nam się wydaje.

  • Połączenia

Dzięki tej możliwości wybierasz, czy chcesz, by osoby, do których kierowana będzie reklama, stanowiły Twoich obserwatorów, czy wręcz przeciwnie – by były to osoby z zewnątrz. Tworząc kampanię w celu pozyskania nowych klientów warto wykluczyć obecnych obserwatorów, by nie tracić pieniędzy na zbędne wyświetlenia.

  • Charakterystyka grupy odbiorców

Tworząc grupę odbiorców, sprawdzaj, jak Twoje wybory wpływają na potencjalny zasięg reklamy. Informację tę znajdziesz po prawej stronie panelu reklamy. Zakres grupy ma bezpośredni wpływ na model rozliczenia za kampanię. Im precyzyjniej określisz grupę docelową, tym bardziej skuteczna okaże się Twoja reklama. Jeśli wciąż nie możesz się zdecydować, być może ten zbiór inspiracji Ci pomoże.

5. Wybierz umiejscowienie reklam

Obecnie można zostawić Facebookowi wybór miejsca na reklamę, jednak radzę zrobić to samodzielnie. Reklamę najlepiej zamieścić w przestrzeni Facebooka lub na Instagramie. Jest też możliwość umiejscowienia jej w Audience Network, czyli sieci reklamowej oraz w artykułach ekspresowych, jednak ta opcja nie jest jeszcze w Polsce rozpowszechniona. W związku z tym polecam ich wyłączenie.

6. Dokonaj optymalizacji

W zależności od wielkości grupy docelowej oraz długości trwania kampanii Facebook proponuje różne możliwości optymalizacyjne. Gdy Twoja baza odbiorców liczy od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy osób zaleca się wybór optymalizacji pod kątem „kliknięć”. Koszty ponosi się wtedy, gdy odbiorca reklamy zareaguje na nią w jakiś sposób (CPC, czyli koszt za kliknięcie).

Jeśli Twoja grupa to maksymalnie kilka tysięcy osób, warto zdecydować się na optymalizację pod kątem wyświetleń. Z kolei planując długotrwałą kampanię sugerowałabym wykorzystać optymalizację pod unikalne wyświetlenia. Dzięki temu użytkownik zobaczy daną reklamę maksymalnie raz dziennie.

7. Stwórz kreację kampanii

Przede wszystkim musisz rozstrzygnąć, czy wybierasz post z już istniejących czy chcesz stworzyć zupełnie nową kreację. Korzystając z pierwszej opcji warto zdecydować się na taki post, który cieszy się największym zaangażowanie odbiorców. Jeśli natomiast chcesz przygotować nowy projekt, Facebook przygotował kilka opcji.

  • Pojedynczy obraz lub film

Pojedynczy obraz to najbardziej popularny i prawdopodobnie najkorzystniejszy format reklamy. Wielkość obrazu odpowiada wielkości standardowego posta. Z kolei decydując się na film, należy mieć na uwadze, że Facebook umożliwia publikację aż 60-miutowego nagrania, jednak na Instagramie jest to tylko 60 sekund!

  • Karuzela

Karuzela, czyli zestaw od 2 do 5 zdjęć, jest rzadko spotykanym formatem reklamy. Można wnioskować, że przynosi gorsze efekty niż pojedynczy obraz.

Menadżer Reklam to narzędzie, które nieustannie się zmienia. Wprowadzane są poprawki i ulepszenia, dlatego, by nadążyć za tymi zmianami, konieczne jest nieustanne szkolenie się w tym zakresie i aktualizowanie informacji.

Jeśli któryś z etapów tworzenia kampanii reklamowej wciąż wydaje Ci się niejasny, zapraszamy na nasze konsultacje. Pomożemy Ci opracować strategię kampanii oraz wyjaśnimy to, co sprawia Ci najwięcej trudności. Dzięki temu nie będzie musiała martwić się o klientów – Facebook znajdzie ich za Ciebie!

Nie wahaj się, zadzwoń do nas!

Dodaj komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Ewa Goś Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.




     

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.