Dokumentacja z psychoterapii – czyli jak robić notatki z sesji

Dokumentacja z psychoterapii – co powinna zawierać i dlaczego warto ją prowadzić? Prowadzenie dokumentacji w pracy psychoterapeuty może być ważne z wielu względów. Nie tylko pomaga w codziennej pracy, ale również chroni przed naruszeniem przepisów prawa związanych z ochroną danych osobowych. Przeczytaj poniżej, co powinna zawierać dokumentacja z sesji psychoterapeutycznej.

Terapeuta prowadzący dokumentację z psychoterapii

Dane klienta oraz opis jego dotychczasowego leczenia

Zapisz imię i nazwisko, wiek płeć, adres i datę zgłoszenia. Wywiad. Dopytaj o szczegóły i je zapisz, aby było Ci łatwiej prowadzić spotkania. Zanotuj, jak wyglądała jego historia związana z dotychczasową psychoterapią. Zawrzyj postawioną wcześniej diagnozę, razem z oznaczeniem jej w klasyfikacji zaburzeń psychicznych ICD lub DSM oraz choroby przewlekłe, z którymi się zmaga.

Artykuły biurowe przeznaczone do prowadzenia dokumentacji psychoterapeutycznyj

Rodzaj prowadzonej wcześniej psychoterapii, jej efektywność i wspomnienia pacjenta

Warto, a nawet powinno się w dokumentacji zawrzeć to, co klient kojarzy z psychoterapią. Czy wcześniej miał z nią doświadczenia. Jeśli tak, to jak ją wspomina. Co myśli, co czuje, jakie efekty zauważa. Jeśli klient pamięta, warto zawrzeć w dokumentacji nurt psychoterapii, którym prowadzony był poprzednio. Pomoże to określić jego potrzeby. Wyznaczyć i zakontraktować cel obecnej terapii. Ułatwi konceptualizację. Poza tym uchroni przed stosowaniem tych samych procedur, które nieraz mogą sfrustrować klienta.

Dokumentacja z psychoterapii prowadzona przez psychoterapeutkę

Opis sesji w dokumentacji z psychoterapii

Opis poszczególnych sesji w procesie psychoterapeutycznym jest niezbędny. Nie tylko gwarantuje wywiązanie się z obowiązków sprawozdawczych wobec Narodowego Funduszu Zdrowia, jeśli jesteś zatrudniony państwowo, ale też pomaga uporządkować wiedzę na temat klienta, postawić hipotezy na temat potencjalnych źródeł jego problemu, a także zbliża. Przyjemniej i sympatyczniej rozmawia się z kimś, kto pamięta imię dziewczyny, siostry, żony czy przyjaciela, o którym mówił na sesjach. Dobrze być kimś takim dla klienta.

blank

Dokumentacja z psychoterapii a RODO

Dokumentacja psychoterapeutyczna to również formalności, dlatego należy w niej zawrzeć również Klauzulę o Przetwarzaniu Danych Osobowych. RODO to obowiązek. Dokumentacja psychoterapeutyczna zawiera dane poufne. Informacje w niej zawarte są objęte tajemnicą  zawodową psychoterapeuty.

Jak wynika z przepisów prawa „psychoterapeuta nie ma obowiązku prowadzenia dokumentacji psychologicznej w prywatnym gabinecie.” Jej prowadzenie odciąża jednak pamięć. Dbajmy o siebie, by skuteczniej pomagać!

Monika Denkiewicz, psycholog i psychoterapeutka

Jeśli chcesz prowadzić notatki w profesjonalnym, uporządkowanym i specjalnie do tego opracowanym notatniku, to zobacz tutaj:

Notatki z sesji

Dodaj komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Ewa Goś Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.
     

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.

    blank