Dokumentacja psychologiczna – co powinna zawierać

Zawód psychologa, tak jak wiele innych wymaga dokumentacji. Dokumentacja psychologiczna prowadzona we właściwy sposób nie tylko pomaga w pracy, ale również jest warunkiem wykonywania pracy psychologa zgodnie z prawem. Co powinna zawierać prawidłowo prowadzona dokumentacja pracy psychologa? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

blank

Epikryza,

Czyli:

 • imię, nazwisko
 • adres klienta
 • jego wiek
 • skrócony życiorys
 • wywiad
 • powód zgłoszenia

Chodzi o to, by każdy inny specjalista związany z np. placówką, który potem weźmie taki dokument do ręki, wiedział, z jakim rodzajem pacjenta/klienta ma do czynienia.

W epikryzie powinna znaleźć się również diagnoza klienta wg obowiązującej klasyfikacji zaburzeń DSM lub ICD, a także choroby przewlekłe, na które cierpi klient.

Historia dotychczasowego leczenia

To, co działo się z klientem zanim do nas trafił, jest bardzo ważne.

Pozwala to na przedłużenie pomocy bez powielania tych samych, wypróbowanych wcześniej metod i technik. Powtórzenia takie mogą wywołać u klienta zniechęcenie i frustrację. W efekcie prowadząc do braku motywacji do dalszej pracy.

blank

Zastosowane narzędzia psychometryczne

Dokumentacja psychologiczna to również testy. Zapisz wszystkie narzędzia, które wykorzystałeś. Ich surowe wyniki, a także interpretację opisaną w narzędziu.

blank

Tematy konsultacji

Kolejnym ważnym elementem są tematy poszczególnych konsultacji, wraz z datami, określającymi kiedy spotkania się odbyły. Z praktycznego punktu widzenia zapisywanie tematów konsultacji pomaga pamiętać, o czym mówił klient. Zwalnia też z konieczności samodzielnego zapamiętywania wszystkich szczegółów.

blank

Dokumentacja psychologiczna: prywatnie nie masz obowiązku

Jak wynika z przepisów prawa:

Psycholog nie ma obowiązku prowadzenia dokumentacji psychologicznej w prywatnym gabinecie.

Powyższe wytyczne obowiązują więc wyłącznie osoby pracujące w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Warto jednak wesprzeć swoją  pamięć notatkami. W końcu procesy poznawcze specjalisty są równie ważne, jak procesy poznawcze naszych klientów.

Autorka: Monika Denkiewicz – psycholog, psychoterapeutka

Jeśli lubisz mieć wszystko uporządkowane, zajrzyj do naszych Notatek z sesji. Jest to dedykowany zeszyt przeznaczony do prowadzenia uporządkowanej dokumentacji psychologicznej. Zawiera on dedykowane formularze, które mają za zadanie ułatwić Ci codzienną pracę:

Komentarze

Dodaj komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Ewa Goś Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.
   

  Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.

  Logo Whatsapp