Zawód psychologa, tak jak wiele innych wymaga dokumentacji. Dokumentacja psychologiczna prowadzona we właściwy sposób nie tylko pomaga w pracy, ale również jest warunkiem wykonywania pracy psychologa zgodnie z prawem. Co powinna zawierać prawidłowo prowadzona dokumentacja pracy psychologa? Poniżej znajdziesz odpowiedź.
Epikryza,
Czyli:
- imię, nazwisko
- adres klienta
- jego wiek
- skrócony życiorys
- wywiad
- powód zgłoszenia
Chodzi o to, by każdy inny specjalista związany z np. placówką, który potem weźmie taki dokument do ręki, wiedział, z jakim rodzajem pacjenta/klienta ma do czynienia.
W epikryzie powinna znaleźć się również diagnoza klienta wg obowiązującej klasyfikacji zaburzeń DSM lub ICD, a także choroby przewlekłe, na które cierpi klient.
Historia dotychczasowego leczenia
To, co działo się z klientem zanim do nas trafił, jest bardzo ważne.
Pozwala to na przedłużenie pomocy bez powielania tych samych, wypróbowanych wcześniej metod i technik. Powtórzenia takie mogą wywołać u klienta zniechęcenie i frustrację. W efekcie prowadząc do braku motywacji do dalszej pracy.
Zastosowane narzędzia psychometryczne
Dokumentacja psychologiczna to również testy. Zapisz wszystkie narzędzia, które wykorzystałeś. Ich surowe wyniki, a także interpretację opisaną w narzędziu.
Tematy konsultacji
Kolejnym ważnym elementem są tematy poszczególnych konsultacji, wraz z datami, określającymi kiedy spotkania się odbyły. Z praktycznego punktu widzenia zapisywanie tematów konsultacji pomaga pamiętać, o czym mówił klient. Zwalnia też z konieczności samodzielnego zapamiętywania wszystkich szczegółów.
Dokumentacja psychologiczna: prywatnie nie masz obowiązku
Jak wynika z przepisów prawa:
Psycholog nie ma obowiązku prowadzenia dokumentacji psychologicznej w prywatnym gabinecie.
Powyższe wytyczne obowiązują więc wyłącznie osoby pracujące w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Warto jednak wesprzeć swoją pamięć notatkami. W końcu procesy poznawcze specjalisty są równie ważne, jak procesy poznawcze naszych klientów.
Autorka: Monika Denkiewicz – psycholog, psychoterapeutka
Jeśli lubisz mieć wszystko uporządkowane, zajrzyj do naszych Notatek z sesji. Jest to dedykowany zeszyt przeznaczony do prowadzenia uporządkowanej dokumentacji psychologicznej. Zawiera on dedykowane formularze, które mają za zadanie ułatwić Ci codzienną pracę:
Notatnik psychoterapeuty Notatki z sesji
Jako psychoterapeuta czy specjalista zdrowia psychicznego wiesz, że jednym z najważniejszych nawyków w Twojej pracy jest prowadzenie dobrze zorganizowanych notatek z sesji z klientami. Niezbędne do obserwacji postępów czy dopracowywania planu indywidualnego podejścia, porządkują codzienną pracę. Prowadzisz notatki z sesji terapeutycznych w zwykłym zeszycie? Ile razy nie mogłeś znaleźć informacji, których akurat potrzebowałeś? A może…
Na stanie
Dzień dobry. Na podstawie jakich konkretnie dokumentów opiera się wiedza zawarta w artykule?