Dofinansowanie na gabinet terapeutyczny i psychologiczny

Dofinansowanie na gabinet terapeutyczny i psychologiczny

Planujesz założyć gabinet psychologiczny? Brakuje Ci środków na start? Sprawdź, w jaki sposób możesz pozyskać dofinansowanie na gabinet terapeutyczny.

Gdzie uzyskać dofinansowanie na gabinet terapeutyczny

Pieniądze na założenie gabinetu możesz uzyskać z trzech potencjalnych źródeł. Pamiętaj jednak o tym, że możesz skorzystać tylko z jednej formy finansowania. Nie możesz łączyć dwóch instrumentów finansowych w ramach tego samego projektu.

Kapitał na start możesz uzyskać z:

 • Urzędu pracy,
 • Banku Gospodarstwa Krajowego,
 • Unii Europejskiej.
Urząd Pracy

Dotacja na gabinet terapeutyczny z urzędu pracy

Kto może ubiegać się o dotację z PUP?

Dofinansowanie z urzędu pracy przeznaczone jest dla osób bezrobotnych, absolwentów KIS lub CIS oraz opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Jednak sam status osoby bezrobotnej nie wystarczy.  Każdy wnioskodawca musi spełniać dodatkowe warunki, które znajdziesz w regulaminie.

Zobacz, jakie warunki musisz spełniać:

 • Nie odmówiłeś bez uzasadnionej przyczyny udziału w stażu, szkoleniu lub innej formie pomocy aktywizacji,
 • Przez ostatni rok przed dniem złożenia wniosku nie możesz posiadać wpisu do CEIDG,
 • Nie przerwałeś z własnej winy udziału w stażu, szkoleniu lub innej formie aktywizacji,
 • Z tytułu wcześniejszej działalności nie możesz mieć zaległości wobec ZUS-u i urzędu skarbowego,
 • Nie ubiegasz się o dotację w innym urzędzie,
 • W ciągu ostatnich 2 lat przed dniem złożenia wniosku, nie byłeś karany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Jaka jest kwota dotacji z PUP?

Maksymalny poziom dofinansowania z urzędu pracy nie może być wyższy niż 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Aktualnie jest to ok. 38 tys. zł. Niestety, każdy urząd pracy ma dowolność w określeniu maksymalnej wysokości dotacji. Dlatego zdarza się, że dotacja są niższe i mieszczą się w przedziale 25-30 tys. zł.

Biurko psychologa

Na co można przeznaczyć dotację z urzędu pracy?

Zanim zaczniesz myśleć o tym, na co przeznaczyć dofinansowanie. Dokładnie sprawdź, w regulaminie, co możesz, a czego nie możesz kupić. Może się bowiem okazać, że wydatek, który planujesz zrealizować nie będzie możliwy w Twoim urzędzie pracy. Z dotacji najczęściej nie kupisz: samochodu, kasy fiskalnej, kursów i szkoleń, nieruchomości oraz nie sfinansujesz kosztów związanych z prowadzeniem firmy (np. ZUS, pensje, czynsz, abonamenty).

W przypadku gabinetu psychologicznego dofinansowanie możesz wydatkować na: meble, komputer, urządzenie wielofunkcyjne, telefon (nie w każdym urzędzie), reklamę (strona www, ulotki, szyld), materiały biurowe.

Jak uzyskać dofinansowanie na gabinet terapeutyczny z PUP?

Najpierw zarejestruj się w urzędzie pracy. Następnie jeśli urząd przyjmuje wnioski, to możesz złożyć dokumentację.

Co do zasady, urzędy pracy rozpatrują wnioski w ciągu 30 dni. W przypadku przyznania dofinansowania, urząd wyznacza termin podpisania umowy. Następnie wnosisz zabezpieczenie i dopiero po wpływie dotacji na konto możesz zarejestrować działalność. Później w określonym w umowie terminie wydatkujesz i rozliczasz dotację. Pamiętaj, że gabinet musisz prowadzić później przez minimum 12 miesięcy.

Pusty Billboard

Pożyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego

Kto może ubiegać się o pożyczkę z BGK?

Pożyczka na gabinet psychologiczny z BGK dostępna jest w ramach programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”.

Wniosek o pożyczkę mogą złożyć:

 • osoby bezrobotne,
 • opiekunowie osób z niepełnosprawnościami,
 • absolwenci do 4 lat od ukończenia studiów lub uzyskania tytułu zawodowego,
 • studentów ostatniego roku I lub II stopnia studiów.

Jaka jest kwota pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego?

Pożyczka nie może przekroczyć 20-krotności średniej pensji. Dużą zaletą jest niskie oprocentowanie, długi okres spłaty (do 7 lat), a także rok karencji w spłacie.

Na co można przeznaczyć pożyczkę z BGK?

Pożyczkę z BGK możesz przeznaczyć na zakup urządzeń, reklamę oprogramowanie, czy materiały.

Jak uzyskać pożyczkę z Banku Gospodarstwa Krajowego?

Przede wszystkim znajdź pośrednika finansowego, który funkcjonuje na terenie, na którym Ty będziesz później prowadził gabinet. Następnie składasz wniosek o pożyczkę, który pośrednik rozpatruje z reguły w ciągu 14 dni.

W przypadku pozytywnej decyzji, rejestrujesz działalność, podpisujesz umowę i dopiero otrzymujesz pożyczkę.

Kobieta odnosząca sukces

Dotacje unijne dla psychologów i psychoterapeutów

Kto może ubiegać się o dofinansowanie z UE?

Dotacje z UE mają szerszy katalog beneficjentów. Mogą o nie wnioskować zarówno osoby bezrobotne, jak również bierne zawodowo, ubodzy pracujący, osoby z niepełnosprawnościami czy osoby odchodzące z rolnictwa i ich rodziny.

Jaka jest kwota dotacji unijnej dla psychologów i psychoterapeutów?

Wysokość dotacji zależy od danego projektu. Średnio wynoszą one około 23 tys. zł. Weź jednak pod uwagę, że poza główną kwotą dotacji, możesz również uzyskać wsparcie pomostowe przez 6 lub 12 miesięcy w wysokości ok. 2 tys. zł miesięcznie.

Dotacja unijna na gabinet terapeutyczny – na co można ją przeznaczyć?

Unijne dofinansowanie podobnie jak we wcześniejszych przykładach, możesz przeznaczyć na zakup urządzeń, sprzętu, maszyn, wyposażenia, reklamę, materiały/towary.

Jak uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej na gabinet terapeutyczny?

Pierwszym krokiem jest znalezienie projektu. Następnie składasz formularz rekrutacyjny, czyli prostszą wersję biznesplanu. Formularz ocenia specjalna komisja, a następnie możesz przejść jeszcze rozmowę kwalifikacyjną.

W przypadku pozytywnego zakończenia wszystkich etapów rekrutacji, jesteś zapraszany do udziału w projekcie. To cykl szkoleń z przedsiębiorczości, marketingu, księgowości i pisania biznesplanu. Po zakończeniu szkoleń składasz właściwy wniosek i biznesplan. Jeśli zostanie oceniony pozytywnie, otrzymujesz dotację.

Psycholog składający wniosek o finansowanie z Unii Europejskiej

Podsumowanie

W przypadku braku środków własnych na otwarcie gabinetu, warto posiłkować się zewnętrznym finansowaniem. Pamiętaj, że nie możesz korzystać z dwóch różnych źródeł jednocześnie, musisz zdecydować się na jeden instrument finansowy.

Autor: Michał Jezierski, właściciel Kancelarii Rozwoju Biznesowego. Oferuje pomoc w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy. Pomaga przyszłym przedsiębiorcom już od 10 lat.

Potrzebujesz pomocy z dotacją? Napisz do Michała:

www: http://www.krb.edu.pl/

mail: kontakt@krb.edu.pl

tel.: 605 283 041

fb: https://web.facebook.com/kancelariarozwojubiznesowego/

Dodaj komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Ewa Goś Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.
   

  Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.

  blank