Dlaczego 80% małych firm upada?

Ile chętnych do założenia własnego biznesu, tyle pomysłów do zrealizowania. Snując wizję własnej działalności część osób obmyśla każdy szczegół, a część rejestruje ją dosłownie chwilę po wpadnięciu na pomysł. Trochę tak, jakby z tyłu głowy słyszeli np. „szybko, zróbmy to, zanim dotrze do nas, że to bez sensu”. I często osoby te odnoszą sukces! Jednak statystyki są bezlitosne i 80% zakładanych firm nie jest w stanie przetrwać pierwszych 2-3 lat. Jak to możliwe, że nie istnieje jeden przepis na sukces, a i tak większość popełnia te same błędy?

Henryk Ciechowski, który na co dzień zajmuje się doradztwem biznesowym i zwiększaniem rentowności firm, w swojej rozmowie z Business Insider podał 7 grzechów głównych popełnianych przez przedsiębiorców. W jego opinii są nimi:

  • brak planu,
  • brak celu,
  • brak umiejętności,
  • nieumiejętność pracy zespołowej,
  • brak zrozumienia procesów,
  • niewiedza o swoim biznesie,
  • sterowanie ręczne.

Uff sporo, prawda?

I trudno się nie zgodzić, że owszem, może być to przyczyną wielu problemów, jednak zabrakło tu jeszcze jednej kwestii. W ponad 80% przypadków przyczyną upadłości firm jest brak płynności finansowej. Co więcej, mimo że termin jest większości dobrze znany, to tylko niewielki procent przedsiębiorców potrafi prawidłowo odpowiedzieć, czym właściwie jest płynność finansowa. Sam fakt, że firma wykazuje zyski, o dziwo, nie świadczy o jej dobrej kondycji. Dlaczego?

blank

Czym jest płynność finansowa?

Najprościej, płynność finansową można zdefiniować jako jej zdolność do spłaty zobowiązań krótkoterminowych. Wśród nich możemy wyróżnić raty kredytów, wynagrodzenia pracowników czy spłatę zobowiązań wobec kontrahentów. Co ciekawe, zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka płynność może mieć fatalne skutki dla Twojej firmy. Płynność utrzymana na optymalnym poziomie, pozwala na dokonywanie inwestycji bez obaw, że zaburzy to terminowe spłacanie istniejących zobowiązań.

blank

Zbyt wysoka płynność finansowa

Pewnie zastanawiasz się, jak to możliwe, żeby zbyt duża poduszka finansowa, wpływała negatywnie na działanie Twojej firmy?

Przecież wszyscy zawsze mówili – oszczędzaj na czarną godzinę. I jest w tym owszem dużo racji, ale też nie jest do końca tak, że każdą nadwyżkę powinno się chować do przysłowiowej skarpety. Takie przekonanie wynika z braku odpowiedniej edukacji w kwestii zarządzania finansami. A któż z nas ją ma?

Zobaczmy, jak to wygląda w praktyce. Zbyt duża poduszka finansowa oznacza, że masz „zamrożony kapitał”. Szalejąca inflacja, wzrost cen i spadki wartości pieniądza oznaczają, że mimo tego, że masz dużo, to po upłynięciu pół roku, masz mniej, niż w momencie odkładania. Jedyny sposób na rozwój Twojej firmy, w efekcie na zwiększenie jej zysków, to inwestowanie środków.

W co inwestować? Dużo zależy od Twojego biznes planu i kierunku rozwoju, jaki chcesz obrać, ale mówi się, że nadwyżkę do 20 tysięcy najlepiej zainwestować we własny rozwój. Wyższe kompetencje sprawią, że nie tylko Twoje usługi będą więcej warte, ale jako specjalista, będziesz mógł/a poszerzyć swoją ofertę np. o szkolenia dla osób z własnej branży.

Masz więcej? Zainwestuj w poradnię. Jak to zrobisz? W pierwszym kroku obejrzyj webinar.

blank

Czym skutkuje utrata płynności finansowej?

Brak płynności finansowej wpływa na kondycję całej firmy, a ciąg przyczynowo-skutkowy przypomina sypiące się domino. Opóźnienia w spłacie zobowiązań uniemożliwiają zaciąganie kolejnych, co w efekcie sprawia, że rozwój firmy staje w miejscu. Wpływa to na pogorszenie Twojej pozycji na rynku względem konkurencji, co wpłynie na funkcjonowanie Twojego gabinetu nawet po uregulowaniu zaległości.

Efektem mogą być nie tylko problemy finansowe, ale również nadszarpnięta reputacja. Zarówno pracownicy, jak i kontrahenci robią wszystko, aby unikać niewypłacalnych firm, bo wpływa to również na ich kondycję finansową.

blank

Jak sprawdzić płynność finansową?

Warto przeprowadzać analizę finansową częściej niż raz w roku. W natłoku codziennych obowiązków, łatwo jest stracić kontrolę nad finansami. Nawet prowadząc zwykły budżet domowy zdarza się, że siadamy i po czasie zastanawiamy się „gdzie się podziały te pieniądze”. W przeprowadzeniu analizy z pomocą powinien przyjść księgowy, który przygotuje bilans czy rachunek zysków i strat.

Uproszczoną analizę możesz też przeprowadzić na własna rękę, porównując poziom wydatków z poziomem posiadanej gotówki. Jeśli wydatków jest więcej, to już pierwsza, poważna czerwona flaga, że czas coś zmienić, bo sytuacja może szybko wymknąć się spod kontroli. Wystarczy jedno nieoczekiwane zdarzenie.

blank

Jak poprawić płynność finansową?

Warto przyjrzeć się, jak działa Twoja firma i przeanalizować poziom kosztów prowadzenia działalności. To nie tylko czynsz czy rachunki, ale też rozwiązania, które stosujesz na co dzień. Bardzo często coś, co wydaje nam się bardziej ekonomiczną opcją w skali miesiąca, w skali roku już taka nie jest. A przecież na biznes trzeba patrzeć długofalowo.

Czasem bywa też tak, że odkładamy bilans zysków i strat, bo obawiamy się, jakie będą jego wyniki. Pamiętaj jednak, że zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż gasić później szalejący pożar. Bądź dzisiaj fair wobec siebie i swojej firmy i zobacz jak wygląda prognoza Twojej płynności finansowej na najbliższy rok czy dwa. Może to już czas żeby zmienić strategię działania?

Jeśli chcesz się nauczyć, jak uporządkować finanse w swojej firmie, to zapraszamy Cię na nasze szkolenie. Więcej informacji wkrótce w Wydarzeniach Mindness.

Dodaj komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Weronika Paruzel Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Weronika Paruzel - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.




     

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.

    Logo Whatsapp