Czy na macierzyńskim można prowadzić gabinet psychoterapii?

Baner

Masz własny gabinet psychoterapeutyczny i zastanawiasz się czy będziesz mogła prowadzić go na urlopie macierzyńskim? W tym artykule odpowiadam na to i inne pytania, które możesz sobie zadawać, będąc młodą mamą lub planując ciążę.

Psychoterapeuta na macierzyńskim - zastanawia się czy przysługuje jej zasiłek

Urlop macierzyński to przywilej mamy pracującej na etacie. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę są również objęte obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i mogą korzystać z zasiłku macierzyńskiego. Jak wygląda sytuacja w przypadku własnej działalności gospodarczej?

Urlop i zasiłek macierzyński a własna firma

Gdy prowadzisz własny gabinet psychoterapeutyczny, nie przysługuje Ci urlop macierzyński. Skoro nie korzystasz z urlopu, to możesz prowadzić prywatną praktykę.

 

A co z zasiłkiem macierzyńskim? Przysługuje on również mamom prowadzącym własną działalność. Jednak, aby go otrzymywać, potrzebujesz opłacać dobrowolną, nieobowiązkową dla przedsiębiorców, składkę chorobową.

Księgowość - rozliczanie wysokości zasiłku przysługującego psychoterapeucie na urlopie macierzyńskim

Możesz zacząć to robić w dowolnym momencie. Jeśli planujesz ciążę i chcesz w przyszłości korzystać z zasiłku macierzyńskiego, zacznij ją regularnie opłacać.

O szczegóły dopytaj księgową/księgowego. Z doświadczenia wiem, że praca z maluszkiem u boku jest mocno ograniczona, więc zasiłek może się przydać.

Wysokość zasiłku

Wysokość zasiłku jest uzależniona od kwoty opłacanych składek oraz czasu, przez który były odprowadzane. Decyzja odnośnie wysokości składek na ubezpieczenie chorobowe należy do Ciebie. Najwyższe świadczenie otrzymasz, opłacając podwyższone składki przez okres 12 miesięcy przed porodem.

Minimalna podstawa, jaką możesz opłacać, to 60% przeciętnego wynagrodzenia (jego wysokość sprawdzisz tutaj), maksymalna 250% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego na dany rok. 

Wysokość Twojego zasiłku może wynosić:

Psychoterapeuta rozpisuje wysokość zasiłku, który należy jej się na urlopie macierzyńskim
  • 100% kwoty, od której obliczana jest wysokość zasiłku (tzw. podstawy wymiaru) przez pierwszą część okresu jego pobierania (urlop macierzyński, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz 6 tygodni urlopu rodzicielskiego) i 60% podstawy przez pozostałą część urlopu rodzicielskiego
  • 80% kwoty, od której obliczana jest wysokość zasiłku, przez cały okres jego pobierania, gdy złożysz wniosek o zasiłek w pełnym wymiarze, masz na to 21 dni od urodzenia dziecka.

Okres pobierania zasiłku

Maksymalny czas, przez jaki przysługuje Ci świadczenie w przypadku urodzenia jednego dziecka, to 52 tygodnie (20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego).

W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego możesz prowadzić gabinet psychoterapeutyczny bez obawy o utratę pomocy finansowej.

 

Co ważne podczas pobierania zasiłku podlegasz tylko obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie musisz opłacać składek na ubezpieczenia społeczne (czyli emerytalne i rentowe). Zrobi to za Ciebie ZUS.

Zasiłek macierzyński a założenie własnej działalności

Kolejną kwestią, mogącą budzić Twoje wątpliwości, jest pytanie – czy pobierając zasiłek macierzyński, można otworzyć własny gabinet? I tutaj również mam dla Ciebie dobre wieści! Przepisy tego nie zabraniają. Jeśli planujesz otworzyć gabinet psychoterapeutyczny, nie musisz obawiać się o utratę zasiłku. O tym, jak założyć działalność przeczytasz tutaj.

Młoda mama psychoterapeuta dowiaduje się u eksperta jak może otworzyć działalność gospodarczą na urlopie macierzyńskim
 

Urlop macierzyński a prowadzenie własnego gabinetu

Psychoterapeuta - młoda mama - na urlopie macierzyńskim

Jeśli jesteś zatrudniona na etacie i jednocześnie prowadzisz własny gabinet, możesz skorzystać z urlopu macierzyński należnego z tytułu umowy o pracę. Możesz również w tym okresie prowadzić działalność i pobierać zasiłek macierzyński.

Z danych GUS wynika, że odsetek kobiet pracujących w niepełnym wymiarze czasu z powodu opieki nad dziećmi lub innymi osobami wynosi 16,5 %.* Jako przedsiębiorca masz ten komfort, że możesz pracować w mniejszym wymiarze godzin, na własnych warunkach.

 

Misja mama

„Bycie mamą to najcięższa praca, ale i największa radość.”

Znalezione w sieci

 

Rozwój własnego gabinetu wymaga dużo pracy i zaangażowania (o współczesnych sposobach rozwoju gabinetu psychologicznego przeczytasz tutaj). Gdy zostajesz mamą zmienia się cały Twój świat. Wyruszasz w niesamowitą podróż, podróż życia! Jednak nie oznacza to, że musisz całkowicie porzucić swoje pierwsze „dziecko” – swój gabinet! Życzę Ci spełnienia w obu rolach.

Jeśli ten artykuł dał Ci wartość, podziel się proszę udostępniając go u siebie. Dołącz do newslettera, klikając w plusik poniżej i otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach blogowych.

*https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5821/1/7/1/kobiety_i_mezczyzni_na_rynku_pracy_2018.pdf

Dodaj komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Ewa Goś Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.




     

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.