Czego powinieneś się dowiadywać i uczyć samodzielnie jako przedsiębiorca w Polsce

Prowadząc własny gabinet nie masz obowiązku posiadania wiedzy z zakresu księgowości i finansów, ale… jej brak może być bardzo kosztowny nie tylko finansowo, ale i emocjonalnie. Dlatego postanowiłem przedstawić Ci tę wiedzę tak, byś mógł skutecznie zarządzać swoją firmą oraz tak, by uniknąć problemów związanych z nieprawidłowym rozliczaniem podatków i prowadzeniem dokumentacji.

Najważniejsze według mnie tematy, z którymi warto się zapoznać, to:

Znajomość form opodatkowania.

Zmieniając ją w swojej działalności możesz w łatwy sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Do form opodatkowania możemy zaliczyć:

  • Zasady ogólne / Skala podatkowa
  • Podatek liniowy
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Jej wybór decyduje o wysokości podatków odprowadzanych w działalności gospodarczej. Nie da się jednoznacznie określić, która z nich jest najlepsza. Dużo zależy od indywidualnych uwarunkowań przedsiębiorstwa.

Chcesz poznać szczegółowo zasady poszczególnych form opodatkowania pod kątem działalności psychologicznej i psychoterapeutycznej? Przeczytaj więcej na ten temat w artykule Jak obniżyć podatki w gabinecie lub poradni psychologicznej

blank

Znajomość form działalności gospodarczych oraz ich zalet i wad.

Formy działalności możemy rozróżnić na jednoosobowe działalności gospodarcze, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz pozostałe rodzaje  spółek.

Jednoosobowa Działalność Gospodarcza

Z praktycznego punktu widzenia, Jednoosobowa Działalność Gospodarcza sprawdza się, gdy firma nie jest obciążona wysokimi kosztami (a ponoszone w związku z tym ryzyko nie jest duże). Jest tak, ponieważ w tych formach prowadzenia działalności przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem prywatnym. Innymi słowy w razie niepowodzenia komornik może zająć np. hipotekę czy inne elementy majątku właściciela firmy. JDG to najczęściej trafny wybór w przypadku właścicieli jednoosobowych gabinetów.

blank


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Na drugiej szali są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w których to spółka (a nie przedsiębiorca) odpowiada zadeklarowanym wcześniej majątkiem. Deklarowana kwota jest określana przez wspólników takiej spółki i w przypadku niepowodzenia, to ona jest zajmowana przez wierzyciela (np poprzez komornika). Nie jest za to zajmowany majątek prywatny wspólników spółki. W dużej mierze ogranicza to ryzyko, jednak należy pamiętać o tym, że istnieje jednocześnie możliwość dochodzenia należności od wspólników drogą sądową.

Do założenia sp. z o.o. potrzebne są przynajmniej dwie osoby fizyczne.
Spółki z o.o. są dobrym rozwiązaniem, gdy współtworzysz z drugą osobą np. poradnię psychologiczną i osiągacie roczny przychód powyżej 500 000 złotych. Jest to dobre rozwiązanie, by sformalizować współtworzenie firmy

Jednak należy pamiętać o tym, że prowadzenie spółek jest bardziej skomplikowane i czasochłonne niż w przypadku JDG. Wystarczy wspomnieć o m.in. prowadzeniu pełnej (droższej) księgowości, zmianach w firmie wymagających obecności notariusza, czy konieczności oddzielenia firmowego konta w banku od prywatnego.
Dodatkowo w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością obowiązuje podatek CIT (9% dla tzw. małych podatników, lub 19% dla pozostałych przedsiębiorców) zamiast podatku PIT. Na pierwszy rzut oka może się wydawać to atrakcyjne, jednak należy pamiętać, że w przypadku sp. z o.o. występuje zjawisko podwójnego opodatkowania. W praktyce oznacza to, że wspólnicy muszą odprowadzić w pierwszej kolejności podatek CIT od całego dochodu wypracowanego przez spółkę, a następnie PIT od dywidendy (czyli wynagrodzenia) wypłacanej wspólnikom.
Podczas zakładania spółki należy wnieść tzw. kapitał zakładowy (min. 5000zł), który pełni funkcję zabezpieczającą wierzycieli spółki przed jej niewypłacalnością. Kapitał ten może być wniesiony w formie pieniężnej (ale nie musi, mogą to być np. nieruchomości czy prawa autorskie odpowiadające deklarowanej kwocie).

Pozostałe spółki

W Polsce istnieje jeszcze wiele innych rodzajów spółek. Możemy spośród nich wyróżnić m.in:

  • Spółka cywilna – jest to forma działalności podobna do Jednoosobowej Działalności Gospodarczej, z tym, że pozwala ona na sformalizowanie działalności pomiędzy wspólnikami. Jest ona przydatna, gdy zakładasz np. poradnię z drugą osobą, a nie jesteś doświadczonym przedsiębiorcą (a co za tym idzie nie chcesz zakładać np. bardziej skomplikowanej w prowadzeniu Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czy Spółki komandytowo akcyjnej).
  • Spółka komandytowa – charakteryzuje ją m.in. elastyczna kształtowanie odpowiedzialności wśród wspólników (można je ustalić), jednak jeden ze wspólników (komplementariusz) musi odpowiadać całym swoim majątkiem. Jednocześnie nie występuje w niej zjawisko podwójnego opodatkowania, o którym pisałem w przypadku Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podczas zakładania spółki nie ma obowiązku ustalania kapitału zakładowego.
blank

Budżetowanie i prognozowanie

Budżetowanie

Jest to prowadzenie tabelki z budżetem firmy, w której odnotowane są wszystkie koszty oraz zyski firmy. Dzięki temu możesz np. nie tylko wyliczyć Twój dochód, ale i zaplanować jaki ma on być. Robiąc to możesz zaprowadzić porządek w swoich firmowych oraz prywatnych finansach. Daje to większą przewidywalność i stabilność.
Dodatkowo możesz sprawdzić, czy np. inwestycja w reklamę lub w pracownika Ci się opłaca. Patrząc na taką tabelę łatwo jest sprawdzić np. czy masz nadwyżki budżetowe, by wyremontować gabinet, lub czy warto, by było zmniejszyć ilość szkoleń, w które inwestujesz, a przekierować te środki na własną wypłatę albo reklamę.

Prognozowanie

Pomoże Ci ono założyć ile szacunkowo zarobisz w ciągu roku i na co oraz kiedy wydasz te pieniądze. Prognozowanie nigdy nie będzie w 100% dokładne, bo czasem zarobisz więcej (oby), czasem jeszcze więcej (też oby 😉 ) a czasem mniej. Jednak dzięki niemu możesz podążać za z góry założonym planem i realizować zadania, które np. od lat “leżą” Ci na wątrobie, takie jak wcześniej wspomniany remont, przekształcenie w poradnię, czy stworzenie nowej strony internetowej.

Analiza finansowa

Jest to zdolność do interpretacji i analizy danych finansowych, takich jak bilans i rachunek zysków i strat, w celu oceny sytuacji finansowej firmy i podejmowania decyzji biznesowych. W praktyce oznacza to wyciąganie wniosków z tabeli budżetowej. Dla przykładu:
– Czy warto zatrudniać w poradni kolejnych specjalistów dziecięcych (zamiast psychoterapeuty dla dorosłych), przy założeniach, że w okresie ostatnich 2 miesięcy logopedzie zapełnił się terminarz.
– Czy warto utrzymywać w gabinecie usługę terapii online, skoro pozyskanie 1 klienta na nią jest drogie? Czy zrezygnować w związku z tym z najmu gabinetu i terapii stacjonarnej, czy jednak porzucić pomysł reklamowania terapii online?

blank

Kontrola kosztów

To umiejętność zarządzania kosztami i kontrolowania wydatków w firmie. Czyli w skrócie oszczędność 😉 Bardzo przydatnym narzędziem do kontroli kosztów jest tabelka budżetowa, o której pisałem w punkcie 3. Dzięki niej możesz zobaczyć czarno na białym, w jaki sposób pieniądze “uciekają” w z firmy. Np. płacąc za odśnieżanie i sprzątanie liści w ogrodzie lub na parkingu przed poradnią (który rzadko kiedy się zapełnia), lub płacąc co miesiąc za nieefektywne działania reklamowe i portale mające na celu pozyskiwanie klientów.

Ponadto, warto pamiętać o regularnym śledzeniu zmian w przepisach podatkowych i księgowych oraz konsultowaniu się z doświadczonym księgowym lub doradcą podatkowym, aby móc skutecznie zarządzać finansami swojej firmy.

Szkolenie o finansach

Jeśli chcesz zadbać o finanse w Twoim gabinecie czy poradni, zachęcam Cię do udziału w szkoleniu Finanse w gabinecie terapeuty. Razem z 6-osobowym zespołem uczymy w nim psychologów,  psychoterapeutów, coachów i szkoleniowców jak pomagać, zarabiać, odpoczywać, odkładać i rozwijać się! Poruszamy w nim tematy: od ograniczających przekonań finansowych, przez księgowość i finanse po dywersyfikację dochodu. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie.

Dodaj komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Ewa Goś Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.




     

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.

    Logo Whatsapp