Bezpieczne komunikatory do terapii online

Który komunikator wybrać?

Coraz więcej sfer naszego życia przenosi się do świata online, a co za tym idzie, pojawia się większa świadomość i potrzeba dbania o bezpieczeństwo danych, które nie są już tak bardzo prywatne, jak mogłoby się nam wydawać. Prowadząc terapię w zaciszu własnego gabinetu, psycholog czy terapeuta doskonale wiedzą, jak postępować, aby dane ich klientów były zabezpieczone przed niepożądanym działaniem osób trzecich.

A jakie są standardy w przypadku praktyki psychologicznej przez Internet? Takie same, a dodatkowo, psycholog musi zadbać o bezpieczeństwo danych i informacji, które dostarcza osoba zgłaszająca się po pomoc. A komunikatory, niestety, są już specami od zbierania danych na nasz temat. Bądź tu mądry i działaj online.

Słynny sposób ala Scarlett O’Hara, czyli „pomyślę o tym jutro” nie będzie tutaj najlepszą polityką, więc sprawdzam, co możesz zrobić już dziś, żeby Twoja terapia online była bezpieczniejsza.

blank

„Akceptuję” bez czytania

Mówi się, że najpopularniejszym kłamstwem jest „Zapoznałem/am się z regulaminem i akceptuję politykę prywatności”. I faktycznie, niech pierwszy rzuci kamieniem, kto na widok ściany tekstu do przeczytania nie zjechał na sam dół strony i kliknął przycisk „Akceptuję” bez czytania. W końcu i tak w każdym programie czeka nas ta sama historia, żeby móc z niego korzystać. Jednak później przychodzi czas na nadanie dostępów aplikacji do listy kontaktów, mikrofonu czy galerii zdjęć i tutaj już pojawia się mały zgrzyt. Z jednej strony, są one niezbędne, aby korzystać z funkcji komunikatora. Z drugiej, wiemy już, że reklamy, które zaczynają do nas później trafiać, nie bez powodu są tak dobrze dopasowane.

//ramka

Komunikatory, które mają niski wskaźnik prywatności, zbierają i przekazują dane, aby twórcy reklam mogli je później dowolnie wykorzystać, a algorytmy są w stanie przetwarzać nawet dźwięk. I tu biorąc pod uwagę ilość wrażliwych tematów poruszanych na sesjach terapeutycznych, robi się niemały problem.

blank

Jak wybrać bezpieczną aplikację do rozmów wideo?

Przed wyborem najlepszej aplikacji mam dla Was szybką ściągawkę, na co właściwie trzeba zwrócić uwagę i jakie funkcje powinien posiadać najlepszy program.

Szyfrowanie typu end-to-end (E2E)

Żeby lepiej je zobrazować, weźmy pod lupę np. wiadomość wysyłaną na WhatsApp czy zwykłego e-maila. W pierwszej kolejności trafia na serwer, który przekazuje go do odbiorcy. Szyfrowanie E2E w realnym świecie można porównać do listu zapakowanego w kopertę. Tylko nadawca i odbiorca wiedzą, jaka treść zawarta jest w środku. Na pozostałej trasie swojej podróży, jest ona niewidoczna dla niepożądanych oczu.

Ważne! To nie to samo co szyfrowanie punkt-punkt (transportowe). W tym przypadku szyfrowanie odbywa się tylko w drodze między nadawcą, serwerem i odbiorcą. Co oznacza, że na serwerze usługi wiadomości są widoczne dla wszystkich. Czyli operator serwera może zobaczyć czaty, zdjęcia oraz wideo rozmowy użytkowników. Dodatkowo, jeśli serwer zostanie zhakowany, to wszystkie informacje mogą być później dostępne w internecie dla każdego zainteresowanego.

Kontrola dostępu

Kontrola dostępu w aplikacji pozwala na określenie, kto ma możliwość dołączenia do rozmowy wideo i uzyskać dostęp do pozostałych funkcji, takich jak udostępnianie ekranu lub pobieranie plików.

Uwierzytelnianie użytkownika

Pomaga zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi przez osoby niepożądane. Bezpieczne aplikacje do rozmów wideo wymagają uwierzytelnienia tożsamości użytkownika za pomocą kodu lub innego urządzenia przed dołączeniem do rozmowy.

Ustawienia prywatności

Bezpieczne komunikatory pozwalają dostosować ustawienia prywatności, tak aby ograniczyć lub kontrolować, kto może zobaczyć ich profil, status online, dane kontaktowe i lokalizację.

Aktualizacje zabezpieczeń

Sposoby i próby przechwycenia informacji stale ewoluują. Aplikacje, aby być na bieżąco, powinny regularnie wdrażać nowe standardy bezpieczeństwa, żeby być przygotowane na ataki.

Przejrzyste zasady prywatności

I tu wracamy do tematu poruszanego na samym początku. Bezpieczne aplikacje mają jasne i przystępne zasady prywatności. Dzięki temu wiemy, w jaki sposób nasze dane są gromadzone, jak wykorzystywane i komu udostępniane.

Jaką aplikację wybrać do terapii online?

W obecnej chwili bardzo ciężko jest stwierdzić i prawdopodobnie nie ma komunikatora, który byłby całkowicie bezpieczny. Każdy z nich ma jakieś wady, a środowisko online zmienia się tak szybko, że ciężko jest przeciętnemu użytkownikowi nadążyć z weryfikowaniem prawdziwości przekazywanych informacji. Jednak są aplikacje, które w pierwszej kolejności stawiają na bezpieczeństwo użytkowników. Zobaczmy, jaki mamy wybór 🙂

Signal

W momencie kiedy w 2021 roku okazało się, że uległa zmianie polityka prywatności WhatsApp i aby korzystać z tej aplikacji, trzeba wyrazić zgodę na udostępnienie wszystkich danych Facebookowi, w internecie zawrzało. Coraz więcej osób szukając alternatywy trafiało na Signal, który zyskał na popularności głównie dzięki swojej polityce bezpieczeństwa. Posiada wyżej wspomniane szyfrowanie typu E2E i jest bezpłatny. To przede wszystkim aplikacja do komunikacji tekstowej, ale obsługuje także połączenia głosowe i wideo 1:1. Ma intuicyjny interfejs, który jest prosty, niezawodny i przyjazny dla użytkownika. Eksperci jednogłośnie potwierdzają, że to jedna z najbezpieczniejszych opcji jeśli chodzi o ochronę prywatności użytkownika.

blank

Google Meet

Ten technologiczny gigant znany jest ze zbierania danych użytkowników na potrzeby mocno sprecyzowanych reklam. Jeśli jednak spojrzeć na niego z punktu widzenia bezpieczeństwa danych to można stwierdzić, że jesteśmy w dobrych rękach. Jako produkt Google, Google Meet posiada silne zabezpieczenia. Do najważniejszych funkcji bezpieczeństwa należą:

  • Dziesięcioznakowe kody spotkań, które są trudne do złamania.
  • Możliwość zmiany zaproszenia na spotkania, jeśli dany uczestnik przestanie być mile widziany.
  • Osoby, które nie zostały zaproszone, muszą zostać zatwierdzone poprzez oczekiwania w tzw. holu.

Poza ręczną kontrolą Google Meet szyfruje wszystkie wysyłane dane. Nagrania i pliki przekazywane i przechowywane na Dysku Google również są szyfrowane i można uznać je za bezpieczne. Dodatkowo Google utrzymuje, że nie wykorzystuje pozyskanych danych do celów reklamowych ani ich nie sprzedaje.

Microsoft Teams

Teams dba o to, aby wszystkie dane były chronione za pomocą wspomnianego wcześniej szyfrowania E2E, uwierzytelniania dwuskładnikowego i pozostałych standardów bezpieczeństwa. Zespół Microsoft Teams gwarantuje, że dane wysyłane w czasie spotkań i czatów pozostają bezpieczne i niedostępne dla osób nieupoważnionych, a poufne informacje są chronione. Dodatkowo w aplikacji zastosowano zasady zapobiegania utracie danych (DLP), aby zapobiec ich wyciekowi. Podobnie jak Google Meet, Teams priorytetowo podchodzi do bezpieczeństwa spotkań i połączeń. W tym przypadku również mamy kontrolę nad tym, kto dołączy do spotkania, a poczekalnia umożliwia weryfikowanie uczestników, którzy chcą dołączyć do wideo rozmowy.

Ponadto gospodarze mogą zarządzać uprawnieniami uczestników, ograniczać udostępnianie ekranu i kontrolować inne aspekty spotkania, aby zachować bezpieczne i kontrolowane środowisko.

blank

Czy Zoom jest bezpieczny?

Pewnie zastanawia Cię brak obecności popularnego Zooma. No cóż, trochę mu się oberwało w momencie pandemii podczas kiedy korzystanie z niego było nieuniknione, a jak wielu innych, nie był na to do końca przygotowany. Miało miejsce wtedy tzw. Zoom-bombing, czyli masowe włamania w trakcie trwających spotkań online. Wynikało to głównie z faktu, że Zoom postawił na łatwość korzystania, a nie bezpieczeństwo. Teraz próbuje połączyć oba te aspekty i jest intensywnie „łatany”. Obecnie aplikacja oferuje już szyfrowanie E2E i pozostałe funkcje bezpieczeństwa dostępne w Google Meet czy Microsoft Teams, ale u nas będzie jeszcze przez chwilę na okresie próbnym 😉

A Ty, z jakiej aplikacji korzystasz?

Dodaj komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Weronika Paruzel Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Weronika Paruzel - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.




     

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.

    Logo Whatsapp