Ach ta mityczna domena

Masz w planach własny, pierwszy gabinet i własną stronę?

Projektant stron będzie potrzebował od Ciebie, oprócz wielu innych, również informacji odnośnie domeny, czyli adresu www Twojej strony. Może Ci coś zasugerować, ale może też poprosić Cię o znalezienie i wymyślenie.  Z tego artykułu dowiesz się, jak to działa.

Co to jest domena

To jest to, co można wpisać w górnym pasku Google i trafić na daną stronę bezpośrednio. Nasza domena to www.mindness.pl

Czasem z przodu jest też http:// , ale tym się nie przejmuj. To nieistotna dla zwykłego użytkownika kwestia informatyczna.

blank

Trzon domeny i dostępność

Oczywiście już podczas tworzenia nazwy sprawdzaj od razu jej dostępność z końcówką .pl

Sprawdź dostępność np. tutaj: https://domeny.pl/wyniki-wyszukiwania.html

Dobrze, jeśli adres Twojej domeny będzie łatwy do zapamiętania i kojarzący się z branżą. Warto użyć, oprócz nazwy własnej, drugiego słowa np.:

 • gabinet
 • klinika
 • poradnia
 • ośrodek
 • centrum
 • pracownia
 • studio

A do tego można opcjonalnie dołączyć słowo: …psychoterapii.

Wiele domen jest zajętych, dlatego zachęcamy posiłkowanie się dodatkowym określnikiem, jak np.

studiopsychoterapiicbt.pl 

Dobre domeny z perspektywy klienta, to te które dają bardzo klarowne informacje.

blank

Zdaj się na informatyka

Firma projektująca z reguły również zapewni Ci wykupienie domeny i serwera. Więc zamiast samemu kupować u pierwszego dostawcy z brzegu, zapytaj czy wykupią je dla Ciebie. Jeśli nie zasięgniesz rady, możesz trafić na firmę, która za rok zamiast 200 zł razem z serwerem, będzie chciała od Ciebie 600 zł albo więcej.

blank

Domena na własnym imieniu i nazwisku

Dobrze jest oprzeć domenę na własnym imieniu i nazwisku, często są wolne i łatwo je zapamiętać. Warto mieć na uwadze, że jeśli planujesz rozwój poradni, to już zawsze będzie to Twoje miejsce i inni terapeuci nie będą do końca mogli tworzyć kolektywu, tylko już być w jakimś sensie Twoimi pracownikami.  Chyba, że zmienisz domenę. Albo wymyślisz dodatkową, a ze starej domeny będzie tak zwane przekierowanie na stałe do strony poradni.

To problematyczna kwestia dlatego, że Twoja domena jest z reguły już osadzona w Google po jakimś czasie pracy. Wyszukiwarka będzie na nią kierować, jeśli ludzie Cię w ten sposób zapamiętali i wpisują z imienia i nazwiska. Jeśli Ty nagle przekształcisz się w poradnię, trudno będzie im Cię znaleźć. Więc, aby potencjalni klienci nie zgubili Cię z pola widzenia, zadbaj o przekierowanie domeny z imieniem i nazwiskiem na Twoją nową stronę z pomocą Twojego informatyka.

Domena z polskimi znakami – plusy i minusy

Pozwala wyróżnić się na tle konkurencji. Dzięki niej pozbędziesz się problemu modyfikowania nazwy przez klienta, co zwykle ma miejsce przy użyciu polskich liter w nazwach.

blank

Domeny te zapewniają szerszy zakres opcji wyboru adresu internetowego. Jednak umieszczając swoją witrynę na dwóch domenach, należy pamiętać, że domena bez polskich znaków będzie miała większy ruch niż domena z polskimi znakami, ponieważ użytkownicy znający już Internet przyzwyczaili się do zasady: bez polskich znaków w adresie www. Dodatkowo domeny bez polskich znaków są łatwiejsze do wpisania w wyszukiwarkach (nie trzeba osobno klikać klawisza „alt”).

Dla młodszych internautów wprowadzenie domeny z polskimi znakami może być bardziej naturalne. Wraz ze wzrostem wiedzy o istnieniu domen z polskimi symbolami ich popularność może wzrosnąć. Poza tym źródełko domen (zajętość) też się wyczerpuje.

Końcówka domeny, czyli co po kropce

Z reguły wybieramy domenę z końcówką .pl

Ale teraz powstało mnóstwo domen z innymi powszechnie używanymi słowami. Dzięki temu, jeśli nazwiesz swoje miejsce studio, to możesz użyć go jako końcówki domeny.

psychoterapiacbt.studio

Domena nie jest bardzo ważna, ludzie korzystają z reguły z wyszukiwarki w Google i nie starają się już zapamiętywać domen. Jednak warto to świadomie dopracować.

Jedna kwestia jest oczywista, najłatwiejsze do zapamiętania domeny to krótkie domeny.

Podczas poszukiwań domeny baw się słowami, końcówkami itd. Ja wpisując różne warianty znalazłam np.

cbtwarszawa.studio

To bardzo fajna i dość prosta domena dla studia psychoterapii opartego na pracy poznawczo-behawioralnej w stolicy.

Ile kosztuje domena?

Spójrz też na ceny. Dostawcy domen wiedzą, co robią i tak np.:

www.cbt.online  – kosztuje 25 776,17 zł rocznie.

Ale nic się nie martw, wiele domen to cena niecałych 10 zł rocznie. Trzymam kciuki za znalezienie wpadającej łatwo w ucho domeny!

Jeśli szukasz porady co do swojej domeny i chcesz u nas wykupić pakiet domena + serwer, to zapraszamy. Napisz na adres kontakt@mindness.pl lub przez formularz kontaktowy na podstronie kontakt.

Dodaj komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Ewa Goś Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.
   

  Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.

  Logo Whatsapp