5 ważnych składowych pisania w Internecie

Co by było, gdybyś mógł pomóc ludziom, zanim postawią nogę w Twoim gabinecie? Zanim odbiorą telefon czy umówią się na wizytę? Co, gdybyś mógł pomóc ludziom, których nigdy nie spotkałeś? 

Bezpłatna publikacja w Internecie wspierających dla ludzi treści, może pomóc Twoim czytelnikom zrozumieć ich problemy. Dzięki Twoim materiałom mogą zacząć sobie z nimi radzić, a nawet je rozwiązywać. Pewnie, że nic nie zastąpi psychoterapii, jednak czytając udostępniane przez Ciebie słowa, czytelnik może się dowiedzieć, jakiej pomocy powinien szukać. Łatwiej będzie mu wtedy zrobić kolejny krok i umówić się na spotkanie. 

blank

1. Masz doświadczenie i masz wiedzę

Na tym właśnie polega marketing treści, czyli w nomenklaturze branżowej content marketing, na dzieleniu się wartościowymi treściami z czytelnikiem w sieci. W dzisiejszych czasach ludzie szukają w Internecie rozwiązania każdego swojego problemu. Ty, jako ekspert – masz narzędzia, wiedzę, doświadczenie i intuicję. Możesz ich używać, by pomagać, ale też przyciągać odbiorców do swojej strony internetowej, a potem do gabinetu. 

HubSpot, pionier i platforma marketingu treści, mówi o tworzeniu contentu, który ludzie kochają. Współczesnych internautów zniechęcają nachalne reklamy i slogany. Szukają wartościowych tematów, wątków czy zagadnień.

Marketing treści zapewnia świetne, BEZPŁATNE materiały, takie jak artykuły, podcasty i filmy, które mają na celu sprawić, że Twoi potencjalni klienci, zakochają się w Tobie, zanim cię spotkają lub porozmawiają z Tobą osobiście. To co udostępniasz, stawia Cię w pozycji autorytetu. Wyróżniasz się w tłumie.

Marketing treści pozwala: Pokazać swoją wiedzę potencjalnym klientom, zanim się z Tobą skontaktują. Być autorytetem w swojej dziedzinie, ale też wzorować się na najlepszych. Poznać swój lokalny rynek. Potencjalnych klientów. Tworzyć treści, które ich interesują. Być lepiej widocznym w wyszukiwarce Google

blank

2. Narzędzia, czyli kanały publikacji

Treść to  szerokie pojęcie opisujące wszystko, co można opublikować w Internecie. Wszystko, co ktoś może przeczytać, posłuchać, obejrzeć lub w jakikolwiek inny sposób doświadczyć. Może zawierać wszystko z Youtube. Filmy, podcasty, materiały opracowane w Power Point. Mogą to być nawet wyczerpujące przewodniki. 

Blogowanie to najłatwiejszy sposób przekształcania Twojej wiedzy terapeutycznej na treść.

Z technicznego punktu widzenia blogowanie jest łatwe. Narzędzia do tworzenia postów są wbudowane w większość systemów zarządzania treścią. WordPress zaczął jako narzędzie do blogowania. 

Blog to strona internetowa, często podsekcja większej witryny, na której osoby prywatne, organizacje lub firmy publikują artykuły, nazywane postami. Najczęściej blogi wyświetlają artykuły w odwrotnej kolejności chronologicznej, z najnowszym postem u góry strony. Tak, jak nasz blog Mindness.

Niektóre osoby regularnie obserwują swoje ulubione blogi, od czasu do czasu sprawdzając nowe treści. Można też zapisać się na newsletter, dzięki którym dostaniesz informacje o nowych postach na adres e-mail. Częściej jednak artykuły na blogu wyświetlają się w odpowiedzi na wpisane w wyszukiwarkę pytania. Jeżeli Twoje artykuły spodobają się i pomagają, czytelnik z Tobą zostanie.

blank

3. Jak wyszukiwarka Google znajduje właśnie Ciebie

Google i inne wyszukiwarki nieustannie przeczesują sieć, używając tzw. botów, by odkrywać i katalogować jak największą ilość treści. Im bardziej przydatne są Twoje treści, im bardziej pasują do tego, czego się szuka, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaną lepiej wypozycjonowane, czyli ocenione przez wyszukiwarkę. Ważna jest też popularność, czyli ilość udostępnień czy polubień lub komentarzy pod Twoimi postami. 

blank

4. Zaplanuj swoje działania

Nie pisz wszystkiego, co przyjdzie Ci do głowy. Blog to Twoje narzędzie marketingowe. Zanim napiszesz posta, odpowiedz sobie na tych kilka pytań:

  • Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się klienci?
  • Jakie pytania najczęściej zadają klienci na pierwszej sesji?
  • Czego Twoi klienci nie wiedzą o psychoterapii, a według Ciebie powinni?
  • Jakie techniki, rozwiązania problemów najczęściej proponujesz klientom?

Zrób listę tematów, a potem je pisz. Ustal sobie, że publikacja będzie zawsze w np piątek.

Zastanów się także, w jakim celu użytkownik ma przeczytać Twojego posta? 

Zaplanuj dalsze kroki promocji, by nie zmarnować okazji na przyciągnięcie nowych klientów. 

blank

Dalsze kroki, czyli co?

Mogą to być:

  • Newsletter – informujący o nowym treściach  na blogu
  • Pobranie bardziej szczegółowej treści (przewodnik, e-book, list porad, nagranie), w zamian za dane użytkowników np. adres e-mail/ telefon
  • Kontakt do Twojego gabinetu w celu umówienia wizyty

Jak to zrobić? Szczegółowo opisaliśmy wszystkie ciekawe i aktualne sposoby na przyciągnięcie klienta w naszej książce pt.: Kompendium terapeuty – Jak znaleźć klientów do gabinetu.

5. Jak często pisać bloga?

Wyszukiwarki i ludzie nie ufają przestarzałym treściom. Publikuj 2-3 posty miesięcznie. Niech pisanie stanie się Twoim nawykiem, może wtedy będziesz mógł publikować częściej.

Porady na temat blogowania od ekspertów dla początkujących:

  • Skoncentruj się na nagłówkach. Najbardziej wciągająca treść, pozostanie niezauważona bez intrygującego  nagłówka
  • Nie bądź niechlujny. Sprawdzaj literówki, kropki i przecinki. Poproszenie przyjaciela, aby sprawdził Twoją pracę, nie jest przyznaniem się do słabości. Jest dbałością  o jakość.
  • Bądź rzetelny. Mów prawdę. Bądź dokładny. Utwórz kopię zapasową razem z materiałami źródłowymi.
  • Unikaj dużych bloków tekstu. Pisanie krótkich akapitów to podstawowa zasada pisania bloga. Pisz proste zdania.
  • Zacznij od małych tematów. Kiedy ludzie zaczynają blogować, chcą pisać na naprawdę duże tematy. Zacznij od prostych tematów. Te złożone mają wiele niuansów, na które czasami trudno odpowiedzieć, jak sugeruje HubSpot
  • Bądź cierpliwy. Internet to duże i hałaśliwe miejsce. Trzeba zainwestować dłuższy czas, żeby uzyskać efekty. Załóż, że blog jest ważnym elementem Twojej działalności. A klienci będą Cię dobrze kojarzyć.

Dodaj komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się

Ewa Goś Jeśli interesuje Cię współpraca z Mindness, to opisz nam swoje potrzeby w poniższym formularzu, a my damy Ci znać, jak możemy pomóc. Jeśli wolisz rozmawiać - na Twój telefon czeka Ewa Goś - nasza asystentka, która udzieli wszelkich informacji.




     

    Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Agencja marketingowa Agnieszka Gajewska. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności.

    Logo Whatsapp